2012 AGA Aquascaping Contest

Ne znam ni sam sta da mislim. Mnogi akvarijumi koji su zauzeli visoki plasman su u stvari daleko od neke akvaristike. Ajde kao nek dizajnerska idej itd ali sve je to otislo u neku apstraktnu akvaristiku.

I taj kako ti kazes najludji biotop. To je prosto ne odrzivo i to nije akvaristicki biotop. To je kao sto je jedno vreme bilo sa mini akvarijumima, cisto gubljenje vremena.
 
Za mene licno, ovo takmicenje ne predstavlja nikakvo merilo ili da se preciznije izrazim i kazem, kao neka nepisana akvaristicka pravila gde bi svi mi akvaristili trebali teziti. Ne mogu reci da mi se ne svidjaju pojedini izlozeni akvarijumi, ali ne bih ih isticao jer su na nekim dalekim rangiranim pozicijama. Pobednicki akvarijumi i akvarijumi koju su se visoko rangirani mogu biti interesantni, ali su za mene licno sa velikim primesama kiceraja bez obzira sto su se za to koristili svi raspolozivi prirodni materijali. Pozitivnu ocenu mogu dati samo na kategorije Biotope Aquascape i Paludarium.

Ne zamerite mi, ponavljam, ovo je moj licni stav.;)
 
I ovo kao i svako drugo takmicenje je namenjeno onima koje interesuje ova ''grana'' akvaristike.
Nekoga jednostavno ne interesuje, nekoga interesuje ali nije jos sposoban da zadovolji kriterijume, a neko se i prijavljuje i u tome vidi zabavu, uzbudjenje, sansu za promociju licnu ili poslovnu, razvija takmicarski duh i sl.

Dakle nije pitanje da li se ovome tezi ili treba teziti, vec akvaristi - slicnomisljenici to rade slobodnom voljom, u skladu sa svojim sklonostima i shvatanjima.

Takodje je realno i da je ovakva ''grana'' akvaristike izuzetno zahtevna po vise aspekata i zato je verovatno i uzbudljiva.
Ja se u principu ne takmicim, ali sam pristalica svih ovih manifestacija i radujem se zbog ljudi koji daju doprinos da ovako nesto i postoji. :)
 
Ukusi su razliciti... i tako dalje :)
Akvaskejp je suvise zahtevan za moj kad-imam-vremena aqua stil, ali volim da vidim sta ljudi rade, naleti se na nesto interesantno, nove ideje...
Sto se tice "najludjeg" biotopa mislim (nadam se) da je napravljen namenski za takmicenje i da ribe nece tu ostati (bez svetla, grejanja i filtracije) duze nego sto je neophodno.
Sa druge strane u sekciji biotopa je nekoliko aq. koji, po mom misljenju, imaju sve - biotopsku tacnost, adekvatane uslove za zivi svet i na kraju - lepo izgledaju.