Akvarijska voda pod NAPONOM ?!

Ovo si lepo opisao narocito za lenjog gazdu. Ali salu na stranu razradio si to jako lepo. Ptice sam pomenuo kao primer, normalno da nije isto ali laicima je jasnije kad das neki primer koji je slican ovome. Kad kazem laicima, ne mislim nista uvredljivo nego na ljude kojima je ta oblast strana. Dobro je da se ovo retko desava, ovo mi je prvi put za pedesetak godina guranja ruku u akvarijum, sto znaci da je ova oprema ipak kvalitetna sto se tice zastite od elektrike. Druga stvar je sto smo mi uglavnom nemarni i ne postujemo uputstvo koje se dobija uz svaki deo akvarijumske opreme koji radi na struju, a tamo lepo kaze ISKLJUCITI pre guranja ruku ili nosa u akvarijum.
 
E jesi ga objasnio Biobio :boban:Da je potrebno bilo šta uzemljiti proizvođači opreme bi obavezno predvideli utikače i naznačili da oprema treba ići u odgovarajuću utičnicu .
Da malo uđemo u praksu , Elektroenergetski sistem funkcioniše sa obe opcije . Prenosna mreža EMS-a sa direktno "uzemljenim" sistemom Zvezdišta , Elektrodistributivna u izolovanom - plivajućem sistemu . Ova druga opcija funkcioniše bez opasnosti u akvarijumima .
Navodnike za reč sam stavio da ne bude bukvalno shvaćeno . Ne bih više ulazio u detalje , Tvoja opaska da sve treba raditi posle isključivanja opreme je ono čega Svi treba da se pridržavaju . Pozdrav
 
Ma zopex kapiramo se za primer sa pticama i upotrebu reci laik. Na taj primer sa ticama i ribama sam cesto naletao i na drugim mestima, ali je citiran kao apsolutna istina i bez ograde je stavljan znak jednakosti. Hteo sam da kazem da iza grma lezi i neki drugi zeka, pa koga interesuje da mogu i tog zeku da isteram iz gustisa...

I mali saljivi OFF:
Koliko sam te skapirao Krcko EMS (iliti elektromreza srbije) gaji se u morskim akvarijumima (uzemljena zvezda), dok elektrodistribucija lepo "pliva" u slatkovodnim akvarijumima...valjam_sevaljam_se
 
Licno mislim da ljudi koriste primer ptice da bi objasnili da sve ovo nije toliko opasno dokle god se strujno kolo ne zatvori. Inace mislim da je jasno da elekto pojave u vodenim rastvorima soli nikako nemogu biti u znaku jednakosti sa strujom u bakarnom ili drugom metalnom provodniku.
E sada o uzemljenju. Postavljene slike sve govore. Nije to radi neznam cega uradjeno vec radi nase sigurnosti. Mi nikada nismo nacistio sta moze da se desi pa onda je uzemljenje resenje. Naravno da i elektro instalacija mora da je uradjena korektno da bi sve ovo funkcionisalo.

Na pitanje da li osecam grizu savesti radi toga jer mogu da nanesem zlo ribama ako se nesto desi mogu samo da kazem da su ljudi preci od tih riba bez obzira na sve.
 

Attachments

  • IMG_7639.jpg
    IMG_7639.jpg
    25.1 KB · Pregleda: 15
  • IMG_7643.jpg
    IMG_7643.jpg
    25.8 KB · Pregleda: 17
Da je potrebno bilo šta uzemljiti proizvođači opreme bi obavezno predvideli utikače i naznačili da oprema treba ići u odgovarajuću utičnicu .
Da malo uđemo u praksu , Elektroenergetski sistem funkcioniše sa obe opcije . Prenosna mreža EMS-a sa direktno "uzemljenim" sistemom Zvezdišta , Elektrodistributivna u izolovanom - plivajućem sistemu . Ova druga opcija funkcioniše bez opasnosti u akvarijumima .

Ove Krckove reci odaju sustinu stvari. i da jos samo malo pojasnim:

1. Skoro sva akvaristicka oprema pravi se sa 2 zice jer je bazirana na ovom plivajuceg sistemu uzemljenja. Znaci nema one trece zeleno zute i posto je akvarijum izolovan nas vodeni sistem je potpuno bezbedan i ako dodje do kvara elektro opreme, ali samo pod jednim uslovom da se negde ceo sistem i akvarijum kratko nespoje sa zemljom - u prevodu zato masnim slovima na kutijama elektroaquaopreme pise:
OBAVEZNO ISKLJUCITI IZ STRUJE PRE GURANJA RUKU U AQ

2. Kod naknadno uzemljenih akvarijumskih sistema kao na Bobanovim slikama u slucaju kvara elektroopreme moze doci do ispada osiguraca ili pomora riba (ali i nemora ako su "curenja" struje mala), ali gazda, sa mnogo manjim posledicama (ili nikakvim) moze gurati ruke u akvarijum i kada je neispravna elektrooprema i dalje ukljucena u struju.

I ovde je sustina preporuke:

ILI SE PRIDRZAVAJTE UPUTSTVA SA KUTIJE I ISKLJUCUJTE STRUJU PRE GURANJA RUKU U AQ ILI AKO STE ISUVISE LENJI DA TO RADITE IPAK DODATNO UZEMLJITE AQ I BICETE MNOGO BEZBEDNIJI (ma da na taj nacin mozete pomlatiti svoje ribice)

IZBOR JE NA SVAKOME OD NAS!:hej:

ja sam za preporuku sa kutije....
 
Ja nisam bas neki veliki poznavalac ovih stvari oko struje ali mi nekako deluje da smo otisli malo dalje. Kada ljudi spominju uzemljenje oni misle na uzemljenje kucista, oplate ili bilo cega drugog sta moze da dodje u kontakt sa strujom i da kao takvo bude opasno.
Sta moze da se uzemlji na vecini pumpi za vodu ili grejacu. Sve je totalno neka plastika osim strujnog kalema koji je totalno zaliven u tu plastiku.

Uzemljenje se stavlja na svaku akvaristicku opremu gde je to moguce izvesti. EHEIM professionel mislim da je 2028, pa univerzalna pumpa 1250 imaju uzemljenje. Na filteru znam da je uzemljen metalni grejac dok na pumpi nisam gledao.
Osvetljenje ima uzemljenje pa recimo i hladnjaci itd. U osnovi gde god moze da se postavi nacicemo ga.


Sada mi treba malo pojasnjenje.

Ako je plivajuci sistem uzemljenja neko kruzno kolo koje fizicki nije spojeno sa drugim kruznim kolom ili sa zemljom kako onda nas, recimo grejac, moze da bude plivajuci uzemljen kada je on fizicki spojen ili uzemljen preko nule kao povratnog toka struje?


Naravno da je konstatacija da treba iskljuciti sve pre nekog rada po akvarijumu jedina ispravna koncepcija sa stanovista hobi akvaristike. U mom slucaju to bi bilo malo nezgodno a i zavrsio bi u totalnom mraku :)
 
Oko ovoga se digla velika prasina mada mi to nije bila namera. Ali nije lose da polemisemo sve dok je to u cilju nase sigurnosti.Kada sam poceo da se bavim akvaristikom postojali su samo akvarijumi sa gvozdenim ramom i staklom koje se lepilo minijum gitom. Tada je postojala preporuka da se taj gvozdeni ram uzemlji radi nase sigurnosti.Pojavom danasnjih akvarijuma koji su izradjeni bez metalnih delova ovakva preporuka je postala suvisna, jer je staklo izolator samo po sebi. Nisam procitao nigde da treba uzemljiti vodu iz akvarijuma sto je moguce potapanjem nekih elektroda u vodu i njihovim spajanjem sa zemljom. Sve ovo sto sam napisao ne postoji kao preporuka proizvodjaca akvarijumske opreme pa znaci da nije potrebno! Ako bi se radilo ovakvo uzemljenje vode to bi moralo jako dobro da se proracuna i izvede da bi obezbedilo da struja koja bi eventualno protekla kroz nase telo bude daleko manja neko struja koju bi uzemljenje odvodilo. Proracun uzemljenja je jako ozbiljna stvar kod izrade projekata el. instalacije tako da ne bih mnogo teoretisao, jer to bi zanimalo uzak broj ljudi kojima je to struka. Uglavnom treba reci da ima veze sa otporom uzemljenja, povrsinom elektrode (znaci i nase ruke koja je uronjena u akvarijum), na kakvoj smo podlozi, sta imamo na nogama, da li se drzimo za metalnu policu ili zid itd...
Intezitet protoka struje kroz vodu zavisi i od njene tvrdoce, saliniteta i ostalih primesa koje uticu na provodljivost, ali da ne davim oko toga.
 
Znaci sto je voda meksa to je losiji provodnil el. struje. To se najbolje vidi kod onih plasticnih loncica za grejanje vode koji imaju samo dve elektrode ca malim razmakom izmedju njih. Sipajte tvrdu vodu sa cesme i provrece za cas, sipajte Rosu koja je meka i nista se nece desiti, zasolite dobro tu vodu i izgorece kabl za lonce, jer nije predvidjen za toliku struju. Znaci i od stepena tvrdoce ili saliniteta nase vode u aq. zavisice jacina struje koja ce eventualno proteci kroz vodu, uzemljenje ili nase telo. Proizvodjac aq. opreme je bio duzan da nas upozori da iskljucimo uredjaje pre rada u aq. jer moze da se desi da dozivimo strujni udar. Kod ove opreme uglavnom je problem kad dodje do ostecenja napojnog kabla pa faza dodje do spoja sa vodom. To se obicno vidi golim okom i takvu opremu ne treba koristiti. To je otprilike sve sto treba da znamo o ovome, a svako teoretisanje oko spojeva u zvezdu , trougao, nulovanju ili nesto slicno bi nas daleko odvelo od akvaristike sto nam nije cilj.
 
Natera me Boban svojim pitanjem da jos malo procackam i prisetim se onog sto sam malo ucio, a vise slusao od moje zene i Krcka (koji su kolege i sve ovo rade na onih 400kV). Dodjoh do prica o nulovanju, radnim i zastitnim uzemljenjima, diferencijalnim sklopkama i da priznam malo se pogubih i stavih prst na celo u vezi mojih dosadasjih znanja i shvatanja.:fauna:

Znam samo da smo svi kao papagaji u svim svojim postovima ponavljali :ISKLJUCI, ISKLJUCI, ISKLJUCI i za obicnog hobistu akvaristu dali pravi savet, a moze i ovako i onako sa uzemljenjem, pa plus varijacije na temu....:boban:

Nego Bobane kada si vec postavio zastitno uzemljenje ocisti onaj zahrdjali sraf sa druge fotke i sve ostale slicne u tvojim aq sistemima - cisto radi tvoje sigurnosti posto vec guras ruke u vodu pod naponom:twisted::hej:
 
Ako je plivajuci sistem uzemljenja neko kruzno kolo koje fizicki nije spojeno sa drugim kruznim kolom ili sa zemljom kako onda nas, recimo grejac, moze da bude plivajuci uzemljen kada je on fizicki spojen ili uzemljen preko nule kao povratnog toka struje?
Samo na ovo pitanje objašnjenje za mog druga Bobana :cool2: kako to radi u praksi . Izolovani sistemi mogu da rade trajno pod zemljospojem bez ikakvih posledica po bilo koga . Da nije tako Svi bi smo izginuli hodajući po ulicama ispod kojih su ukopani elektroenergetski kablovi . Međutim , pri proboju jednog provodnika prema drugom , izuzetno brzi uređaji isključuju mesto kvara i eliminišu opasnost po okolinu . Pozdrav
 
Mislim da je jasno da ja neguram ruke u akvarijum pod naponom. Ovo je samo zastitno uzemljenje, dakle samo ako,.. To je zato sto ja ne mogu da skljucim sve dok radim sa time jer bi sve bilo iskljuceno desetak sati dnevno. Inace sva oprema sa kojom radim ima zastitno uzemljenje.
 
Ma jasno je Bobane da neguras ruke u vodu pod naponom - to je bio pokusaj humora sa moje strane nego sam hteo da ti skrenem paznju da je kod tog zastitnog uzemljenja kvalitet kontakta jako bitan, a na onoj drugoj fotki mi se cini da je spoj zica i srafa malo zardjao, a to moze drasticno da umanji zastitni efekat koji si zeleo da postignes....:hej: