Ancistrusi dolichopterus

Healer

Member
28 Decembar 2003
34
0
6
www.akvarij.net
Evo mog clanka o njihovom uzgoju...(sa Akvarij neta)


Uzgajanje Ancistrusa

Prvo nešto opcenito- ancistrus je vrlo korisna i zanimljiva riba, korisna zato što spada u algare, tj. jede alge (koje su nocna mora svakog akvarista), a zanimljiva ponajprije zbog izgleda . Nastanjuju južnu Ameriku, tocnije rijeku Amazonu i njene pritoke. Ancistrusa ima nekoliko vrsta, a latinsko ime kod nas najzastupljenije vrste jest Ancistrus Dolichopterus. Ancistrusi su ikrašice što znaci da liježu jaja. Kod ancistrusa je zanimljivo što se samo mužjak brine o potomstvu, dok ženku u to vrijeme tjera i postaje agresivan prema njoj (nasilje u obitelji ?). Mužjak se razlikuje od ženke po tome što je veci i ima mesnate izrasline na glavi- poput rogova, dok je ženka manja i nema izaslina. Preporucljivo ih je držati u vodi temperature oko 25 celzijusa, neutralnim Ph (7.0), te u srednje tvrdoj vodi (oko 10). Prije nego pocnem pisati o njihovom razmnožavanju, želim napomenuti da je ta vrsta miroljubljive i blage naravi. Kada imate par riba, nabavite si i neki manji akvarij od 40-tak litara sa grijacem i filterom (koji može biti spužvasti ili neki manji npr. AquaClear mini). Akvarij nije potrebno dekorativno uredivati ali je potrebno imati neko tamno mjesto. Uzgajivaci koriste glinenu teglu za cvijece (naravno prokuhanu i ispranu više puta) sa napravljenom rupom na dnu kako bi ribe mogle uci i položiti ikru (glineni jer potone na dno, dok plasticni pluta prema površini), ali u nedostatku tegle možete i sami napraviti nekakvu špilju ili staviti neku cijev (nikako ne željeznu ili neku drugu koja oksidira u vodi) ili ljusku kokosovog oraha sa rupom za ulaz.
Kada ste sve to napravili pricekajte jedan dan da se voda malo stabilizira (dobro je stavljati vodu iz glavnog akvarija). Drugi dan je vrijeme kada bi ancistruse trebali staviti u akvarij, koji je preporucljivo držati na tamnom mjestu jer se ribe osjecaju sigurnije i udobnije, a i njihov se mrijest odvija po noci. Nakon svega toga ženka ce poceti proizvoditi jajašca, te ce morati puno uložiti u sebe, pa je dobra i raznovrsna ishrana jako bitna.Za to ce vrijeme mužjak biti u tegli i pomalo je cistiti. Mrijest se obicno dogodi nakon 5-6 dana. Kada uocimo da ženka koja je prije dan, dva bila debela, a sada ima uvucen trbuh (mršava je ) i izvan tegle (za svaki slucaj pogledajte u teglu da li ima ikre ), tada je vrijeme da ženku premjestimo nazad u glavni akvarij, jer mužjak postaje agresivan prema njoj, a onda ženka može (ne nužno ali ponekad, tocnije rjede) pojesti ikru. Inkubacija ikre traje ovisno o temperaturi. Kada se mali izlegu o njima se skrbi i brine mužjak, mali ancistrusi nakon što se izlegu na sebi nose vrecice sa žumanjkom (male narancaste) i ne hrane se dok ih ne potroše. Jako su mali i prozirni sa ponekom crnom tockicom na sebi. Kada pocnu jesti dobro ih je jedno vrijeme hraniti artemijom (tako da se ugasi svjetlo, pa artemija padne na dno) ili sa tabletiranom hranom koja u sebi sadrži spirulina alge. Mužjak za vrijeme inkubacije ikre u tegli maše (ventilira) perajama kako bi napravio protok vode, te tako osigurao da ikra ne propadne od pljesni ili ostalih nametnika koji napadaju ikru. Meni su se izmrjestili u zajednickom akvariju sa biljem i kokosovim orahom u kojeg su bacili ikru a ostalo je sve bilo isto, samo što malce nisam hranio sa artemijom, vec su si sami pronalazili jelo.
Ako imate kakva pitanja vezana uz prethodni clanak slobodno me pitajte na Healer@net.hr ili na forumu Akvarij neta.
 
Secam se i ja kada sam ih prvi put izmrestio. Desilo se to u zajednickom akvarijumu. Nisam ja ni vodio racuna o tome nego su oni sve sami uradili i to ispod jednog drveta. Ja sam primetio kada sam cistio akvarijum. Podigao sam drvo a ono gomila krupne ikre.

Ko god drzi muzjaka i zenku u akvarijumu, ranije ili kasnije se susretne sa mladim ancitrusima.
 
Kao i svugde, imas par ljudi koji diskutuju a drugi samo posmatraju.
U sustini to ti je i dobar zakljucak. Koliko ima registrovanih korisnika a da nemaju ni jedno slovo napisano. To je boljka svih foruma i tesko da ce to da se promeni. Dobra stvar je sto se ti korisnici mogu izbrisati klikom na dugme.
Nema veze, kada se nakupi malo materijala, zivnuce i ovde ako zivne. Nista strasno.
Inace i mene je iznenadila poseta ostalog dela sajta s obzirom da nije na engleskom govornom podrucju ali iz nekog razloga ljudi zaobilaze forum.
Ja cu ipak da ovo drzim bez obzira da li ce neko da dolazi ili ne.
 
diskutirala bi i ja, ali nemam što pametno za dodati, jer nisam uzgajala ancistruse, samo sam ih imala u akvriju, više njih u više boja tj. šara! Rado bih kada bih mogla dodati ponešto na tu temu, ali ništa da osim više ancistrusa u akvariju, bolje funkcioniraju, druže se, i naravno bolje ciste- jedan sam lijencina!!
 
Ne treba ocajavati, mislim da je Boban u pravu. Kada se nakupi malo vise materijala, zivnuce sigurno ovaj forum, u to sam ubedjen.

A sad bi hteo da nesto malo dodam u vezi ancistrusa sto je Healer izneo u postu.
Ovde kod mene u Sapcu, dosta ljudi razmnozava ancistruse,tako da iskustava dosta ima. Hteo bih samo da dopunim nesto oko ishrane mladih ancistrusa. Kada mladi ancistrusi pojedu svoje urodjene zalihe hrane, mogu im se odmah ponuditi listovi zelene salate. Pre nego sto im ubacite dobro treba oprati liske koje dajemo i malo ih zgnjeciti u rukama,opteretiti sa nekim kamencicem i pustiti na dno akvarijuma. Ovu hranu ancistrusi ne mogu da odole a i isto tako veoma brzo napreduju od nje.
:wink:
 
Kada su velicine oko 5 cm njima pocne da rastu te rese po njusci. Sto je riba starija to je sve izrazenije. Problem kod mladih riba je taj sto ponekada i zenka ima te rese ali sasvim male po ivici usana pa u tom dobu uvek postoji sansa da se pogresi.
U sustini zrele riba za mrest je lako polno prepoznati i zato tu nema zurbe.