anemona quadricolor, bubble zelena, problem

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Pošto se još nisam puno susretala s problemom s anemonama imam pitanje.

Frend ima zelenu bubble anemonu, prvih mjesec dana je bila u redu, malko se šetkala, a onda si je pronašla mjesto i zatvorila se i sada je zatvorena nekoliko tjedana.

U čemu je problem i ako se da, kako se problem može riještit?
 
Mislim da je ona samo delovala u redu a u sustini nije bilo tako i sada neki problem dolazi do punog izrazaja. Sta se stvarno desava to je izuzetno tesko da se kaze.
Neki prvi parametri koje treba proveriti je temperatura i salinitet. Oba mogu da budu razlog takvog ponasanja. Druga stvar moze da bude i neka infekcija i to mora da se prati jer kada uzme maha onda ceo akvarijum moze da ode dodjavola.
Mozda ima i neku ribu ili nesto drugo sto uziva da cacka anemonu pa je ona pod stresom.

Ja bi tu anemonu, ako je to moguce, premestio u neki mirniji deo akvarijuma i pratio razvoj dogadjaja. Mozda ce vremenom i da se otvori.

Inace desava se to redovno kod anemona i samo je pitanje kako ce sve to da se zavrsi. Mi samo mozemo da joj ponudimo najbolje uslove koje mozemo da obezbedimo a verujem da svi imamo takve uslove u akvarijumu, i da se nadamo najboljem rezultatu. U sustini mi tu ne mozemo puno toga da uradimo.
 
Hvala Bobane.

Parametri su mu u redu (salinitet i temperatura), a od riba, ne znam niti jednu koju ima a da bi mogla naškoditi anemoni.:|
 
Pa ostaje ti samo da cekas i da se nadas najboljem. Moje iskustvo sa anemonama u takvim situacijama je uglavnom negativno. Kad krene naopako u nekom kratkom roku anemona se nadje u zamrzivacu. Strasno ali istinito. Cesto se pitam zasto smo mi takvi kakvi smo. Vadimo ta bica iz mora da bi zavrsila u zamrzivac.

Probao sam i da dezinfikujem anemonu ali sve je to bilo kilavo i bez nekog efekta. Za sada jednostavno nemam odgovor na to.
 
o kakvom zamrzivaču govoriš? Zašto stavljaš anemone tamo?

Inaće, prijatelj mi kaže da je i dalje isto, bez promjena, stoji tamo na istom mjestu, zatvorena
 
Pa kada anemona dodje u fazu da joj nema spasa onda mi nema druge nego u zamtzivac. To vazi i za ribe. Na taj nacin ja donekle zastitim ostalu populaciju jer bi raspadanje anemone bilo dosta nezgodno i moze da bude preduslov za nove probleme.
 
Mi smo na ovome forumu vec razjasnili cemu sluzi wc solja a kako se vrsi eutanazija. Druga stvar je da sve sto je uginulo preuzima ovdasnje nadlezno ministarstvo, to nalaze zakon. Nekako mi je nezgodno da kazem inspektoru ministarstva da se spusti u kanalizaciju i da pokupi uginule ribe i ostale uginule zivuljke. Eto to su neki razlozi zasto zamrzivac a ne wc solja.
 
aaa, pa dobro i ja bi to radio da kod nas moze tako, verujem da bi me ismejali u ministarstvu kad bi im odneo mrtvu AQ-sku ribu.
 
Pa i ovde je tako. Akvaristi nemaju nikakvu obavezu da predaju uginule ribe. Mozda i bacaju u wc solju, nahrane macku ili bace ribu negde u basti. U sustini rade sta zele. Ja tako nemogu jer zakon kaze drugacije i sve sto ugine preuzima nadlezna sluzba ministarstva i ide u krematorijum.