Antiparazitski lekovi gmizavaca

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Vec sam nesto rekao o bolestima i lecenju kod gmizavaca u temi "Bolesti gustera i zmija " gde sam naveo da ne smemo nikako samostalno dijagnosticirati i leciti zivotinje. Sada bih se malo nadovezao ali kroz novu drugu temu "Antiparazitski lekovi gmizavaca".

Kada su u pitanju paraziti kod gmizavaca, jedan deo terararista imao je vec iskustva sa pojedinim parazitima i tada samostalno krece u njihovo suzbijanje koristeci odgovarajuce antiparazitske lekove. Medjutim, i tu moze da dodje do mnogih gresaka recimo, oko odredjivanja njegove doze ako su razlicite vrste gmizavaca u pitanju ili je masa gmizavaca razlicita . Zato opez, ako mozete najbolje je opet potraziti savet od strucnog lica (veterinara) kako i na koji nacin aplicirati i dozirati odredjene antiparazitske lekove. Znaci, neke parazitske bolesti moguce je samostalno leciti u zavisnosti od vaseg iskustva u lecenju iste bolesti , a kod nekih to nije moguce uciniti bez strucnog lica.

Za malo strucnije i iskusnije terariste (narocito odgajivace) ja sam uradio jos jednu tabelu po instrukcijama strucnjaka (u izradi tabele korisceni radovi dr.V. Čupića, dr. D. Kataranovski, dr. N. Popovića i T. Palić iz knjige "Egzoticni ljubimci") gde mozete videti koje sve lekove koristimo kod endoparazita i ektoparazita. Naravno, tu se takodje vidi nacin aplikacije i doze tih lekova.
Mislim da ova tabela nekome moze biti od koristi. ;)

antiparazitski_lekovi.jpg