Aphyosemion australe

MAGLA

Member
1 April 2007
104
0
16
Jel moze neko da mi kaze nesto vise o ovoj ribici(parametri vode,aq,mrest)::)


e290fc593f644efb96e1991019ab183c.jpg
 
Tesko da neko od nas ovde ima iskustva, jer nema ni mogucnosti da se tako nesto naruci osim ako neko donese spolja. Ova ribica s s vremena na vreme moze naci po pet sopovima. Davno sam razmisljao da pokusam sistem sa isparavanjem vode i mrestom ovih riba ali sve je ostalo na razmisljanju.
 
Znas kako, sve vredi pokusati ukoliko imas uslova i volje. To nije nista novo, imam literaturu iz sezdesetih godina gde to isto pise, da su i tada postom slali ikru. Ako resis da probas nemoj da zaboravis da prvo pripremis zivu hranu za mlade, jer to je cesto veci problem nego izmrestiti ribu. Ovo govorim iz licnog iskustva, jer sam davnih dana izmrestio zebrice, a nisam imao pripremljene infuzorije pa je vecina uginula, a ono ste je odraslo bilo je iskrivljeno i rahiticno da je bilo tuga pogledati.
Ako resis da krenes bilo bi lepo da napises sve o tome od nabavke do izleganja mladih.I da dodam to ne bi trebalo da je tesko, koliko mi se cini treba meka voda(kisnica) ili nesto slicno i ribice se vrlo brzo izlezu.
.
 
Sve preko neta je macka u dzaku i sve zavisi koliko si spreman novca da "bacis". Napisi koliko kosta i malo vise o narudzbi da ne trazim po netu.Mozda je to bolje raditi leti kad su temperature visoke nego zimi kad je veca mogucnost da ikra propadne.
 
Ovako na brzinu sto sam video 10$ nije strasno i da covek pukne. Jedino kako izbrojati da li ima 20000 jaja od artemije?
 
Hajde da ja probam malo da osvežim temu...
Aphusemion Australe spada u grupu semianuelnih veoma lakih za mrest kili riba. Semianuelnih u smislu da ikra može, a ne mora imati period inkubacije u zuvoj (vlažnoj) sredini. Dovoljan je jedan akvarijum od od prilike 30 litara za nekoliko ženki i jednog mužjaka, meka voda oko 4 DH, ph, apsolutno ne bitan, ali recimo oko 6, temperatura oko 25, jedna posudica treseta (ili treset po celom dnu) i mislim da je to sve. Postoje dva načina da se posle određenog vremena (oko 10 dana) menja posudica sa tresetom ili se roditelji sele u drugi akvarijum (isti takav).
U prvoj situaciji (po meni bolja varijanta) ostavi se zemlja na suvo (do duše ne skroz suva, kilićari kažu da treset treba da bude polusuv najsličnije duvanu pod rukom, e sad... :) ) oko mesec dana i stavi se ponovo u vodu, tada se svaka ikra otvori istog dana.
U drugoj situaciji posle desetak dana će izlaziti jedna po jedna ribica svaki dan, jer ženke izbacuju jednu dve ikre dnevno, pa ože da se desi da krupnije bebe pojedu tek izležene...
Od prvog dana jedu tek izleženu artemiju
Ne pitajte me odakle mi sve ovo... :)
 
:)
Imao sam neke nothobranchiuse koji su malo komplikovaniji od aphysemiona, a u isto vreme moj drugar ih je imao, pa ih je hvatao na onaj "drugi način". Onda smo dugo razglabali, jer kako god da mu se pojevi deset malih, ostane četiri i shvatili da bi mogao da proba "prvi način". Ispostavilo se kao pravo rešenje...