Axolotl

Evo da napisep par reci o ovim neobicnim zivotinjama koje su ljudi sa velikom simpatijom smestili u svoje akvarijume.

Axolotl Ambystoma mexicanum je salamander koji nam dolazi iz Meksika. Iako je amfibijan on ima jednu neobicnu karakteristiku a to je neoteny, drugacije receno on svoj razvoj zaustavlja i ostaje u nekoj formi larve gde dozivljava potpunu polnu zrelost. Naravno da on nije jedinstveni po tome i nama je poznata Covecija ribica koja se nalazi na podrucju Slovenije i Hrvatske a koja ima istu osobinu.
Ovo sve mozemo da zamislimo kao kad bi u razvoju zabe ona ostala veciti punoglavac.
Sve ovo je dosta komplikovanije i zablezeni su slucajevi kada se odvije metarmofoza i preobrazaj u salamandera. Ja sa svojim dugim druzenjem sa Axolotl nikada nisam video preobrazaj a najdalje sto sam video je neko zakrzljavanje skrga gde je vrlo verovatno doslo i do polakog razvoja pluca.

Ako sve ovo povezemo onda nam se namece zakljucak da se ovde vise radi o zivotinji koja se nalazi u vodi i kojoj nije potreban suvi deo naseg akvarijuma i mi tako treba i da organizujemo nas akvarijum.

Gajenje Axolotl je vise nego prosto tako da svako moze da ga gaji bez neke preterane brige. Axolotl podnosi vrlo sirok dijapazon pH vrednosti kao i tvrdoce vode. Neka optimalna pH vrednost bi bila izmedju 6.5 i 8.5. To nam odmah govori da nasa voda iz cesme je sasvim uredu ali pod uslovom da odstoji ako je hlorisana.
Za razliku od hemizma vode sam kvalitet vode je bitan. Axolotl ne podnosi veliku koncentraciju nitrata, amonijaka itd i samo redovno ciscenje akvarijuma i promena dela vode je dovoljna.

Temperatura vode je isto tako u sirokom opsegu pa nikakvo dodatno grejanje nije potrebno. Bez problema podnosi niske temperature kao i vise. Drugim recima sobna temperatura mu je sasvim u redu. Nasi mrestni primerci se nalaze napolje u bazenima i zimi temperatura moze da se spusti ispod 5 stepeni sto im uopste ne smeta.

Akvarijum za Axolotl mozemo da organizujemo vrlo prosto. Jedan takav akvarijum ne zahteva provetravanje vode mada moze da se postavi. Filter za vodu isto tako moze da se postavi ali i nemora. Ipak postavljanje filtera i uspostavljanje neke minimalne cirkulacije vode moze samo da obezbedi bolje sveukupne uslove.

Osvetljenje za akvarijum nije potrebno i ako se postavi osvetljenje ona treba da se Axolotl obezbedi neki zaklon. Pored toga svetlo treba da je slabije jer je Axolotl mnogo aktivniji pri slabijoj svetlosti.
Biljke u akvarijumu su pozeljne samo treba da vodimo racuna da su to vece biljke koje su dobro zasadjene jer ce ih u suprotnom Axolotl lako iscupati.

Ishrana Axolotl moze da se uklopi u celu ovu pricu o lakoci drzanja. Za ishranu mozemo da koristimo govedje crce, gliste, razne vodene larve, bele crve, sitnije ribe itd. Kod ishrane je vazno da povedemo racuna o temperaturi vode jer Axolotl sporo vari hranu a na temperaturama ispod 10 stepeni moze3 da dodje do potpunog zastoja u probavi.

Razmnozavanje Axolotl se odvija sezonski i traje nekoliko meseci. Pre sezone mresta mi treba da dobro uhranimo Axolotl jer tako cemo da postignemo najbolje rezultate. Do mresta dolazi kada temperatura vode naglo opadne pa mi na taj nacin drzimo "okidac" mresta u nasim rukama. Dovoljni je da u sezoni mresta jedan par drzimo u akvarijumu temperature nesto preko 20 stepeni, oko nedelju dana, a zatim ih premestimo u drugo gde je temperatura vode nesto preko 10 stepeni. Ubrzo dolazi do "rituala" mresta koji se dosta razlikuje od klasicnog mresta. Muzjak polaze male "pakete" spermatozoida, negde oko dvadesetak koje zenka skuplja i oplodi jajasca. Oplodnja je unutrasnja. Negde oko dvanaest sati kasnije zenka polaze jaja.
Jajasca su oblozena nekim zelatinskim omotacem koji u dodiru sa vodom izuzetno nabubri. Taj omotac je lepljiv i jajasca ce da se zalepe za biljke ili nesto drugo sta smo pripremili u mresnom akvarijumu. Mi kod mresta koristimo vunicu, onu za strikanje, koju smo provukli kroz mali otvor na stiroporu. Takvim nacinom mi nakon mresta lako premestimo polozena jajasca u drugi akvarijum.

Razvoj jajasca je u zavisnosti od temperature. Obicno traje oko dve nedelje. Mi jajasca premestimo u jednu posudu koja ima istu temperaturu kao i voda u mresnom akvarijumu a zatim sve unesemo u mrestiliste tropskih riba gde polako dolazi do zagrevanja. Na taj nacin se vreme razvijanja znatno smanji. Temperatura u tom delu gde se cuvaju jajasca Axolotl je oko 20 stepeni.
Kada se razvije larva koja je u stvari kopija odraslog Axolotl onda treba da se pocne sa ishranom. Kao startna hrana se koristi artemija i kako rastu tako se uvodi nova hrana.
Axolotl brzo raste pa ih je potrebno hraniti ucestalo. U toj fazi oni napadaju jedan drugoga pa je neophodno da se razdvajaju u grupe slicne velicine jer u suprotnom cemo da izgubimo mnoge manje primerke. Neretko moze da se vidi kako jedan Axolotlo hvata drugog za nogu, uvija se i otkida je. Na svu radost, regeneracija kod Axolotl je fantasticna i sve se brzo vrati na normalno stanje. Ova pojava kanibalizma prestaje kada Axolotl dostigne negde oko 10 cm a mnogo je manje izrazena na slabijem svetlu.

Eto to bi bilo onako ukratko o ovoj vrlo popularnoj akvaristickoj zivotinji.
 
Jos malo slika u vezi mresta i malih Axolotl-a


Jajasca Axolotl-a zalepljena na vinici.


23a15ff960d669c02a54b32b23ca24bc.jpg



Mladi Axolotl, manji od 1 cm


3d2436cdcbc7be579fe0b4d89e307488.jpg




e96c510e9979583ea351c6f7edbadf3c.jpg


U malo poodmakloj fazi rasta.

060c43c4d356a654344bebab4ee51e71.jpg



Skoro odrastao Axolotl.

e0675bfce6810085dbca578dfce699e9.jpg
 
Bas je zanimljiv ovaj Axolotl... :D Podseca me na ne formiranu zabu ,kao da je zaba zaustavljena u nekom njenom delu ciklusa metaformoze. :lol:

Mene zanima koliki je zivotni vek Axolotl-a ? Isto tako me zanima kako se drzi u akvarijumu odrastao Axolotl , da li sa jos nekim stanovnicima akvarijuma ili samo on ?
 
Vrlo zanimljivo, znaci on ustvari nikada ne izlazi na suvo?Koliko je velik odrasli oko 10 cm?Koliki mu treba akvarijum i kako se raspoznaju polovi?Da li se mogu nabaviti od tebe Bobane?
 
Zivotni vek Axolotl je nesto preko 10 godina. U Engleskoj je zabelezen vek od 25 godina. Koliko moze da poraste bas ni sam neznam a da sada ne kopam po netu da bi to nasao. Nasi mrestni parovi su negde oko 25 cm.

Akvarijum organizujes kako zelis. S obzirom da je Axolotl vrlo statican mislim da mu bas ne bi prijalo drustvo nekih nestasnih stanara. Najbolje je da se cuvaju samo oni u akvarijumu. U akvarijum od oko 150 litara moze da se stave vise njih bez problema. Moze on da izadje na suvo ali se to uglavnom zavrsi pogubno za njih pa ih je zato bolje drzati u klasicnom akvarijumu.

Za nabavku Axolotl-a je bolje da se trazi neki izvor u Evropi. Ima njih svugde samo treba da se malo prokopa. Dostava sa NZ-a bi bila vrlo paprena i tesko da bi se bilo kome isplatila.
 
je, stvarno kao zaba koja je "stala" u svojoj pretvorbi iz punoglavca u zabu
hehe, cuduljak!
25 cm, pa to je dosta velika zivinica....
sve u svemu super je info
 
Ima 12 komada, mislim da ima vise belih. Super su, lepo rastu i alavi su. Hranim ih enhitrejama, belim crvima, dacu im i tubifex uskoro. Prebacio sam ih u mali aq i cini mi se da su od tad poceli bas da napreduju, plivaju i istrazuju na sve strane. Uopste nije zahtevan stvor, mada se kod mene ne mogu ni zaliti na uslove nesto :wink:
Slike su lose jer sam na brzinu malo slikao, uskoro okacim malo lepse slike.
 
Evo bas kod poslednjeg Eddie-og posta fali slika , pa ne bi bilo lose da je vrati ako je to moguce .

Naravno...i najsvezije slike mogle bi da se postave.;)
 
Dobri su. Moracu samo da ih prebacim u veci aq jer su poceli grickati jedan drugog. Nekima fale nogice. A inace privikao sam ih na suvu hranu, sad se hrane tetra diskusom,suvim tubifexom i kockama susene izlezene artemije(sto mi je doneo boban) pa mi se cini da od toga brze rastu. Moguce je da se grickaju jer je trajalo to prilagodjavanje suvoj hrani nekih 10-tak dana kad su slabo jeli.
Evo slika
 

Attachments

  • ssd.jpg
    ssd.jpg
    33.7 KB · Pregleda: 38
  • 12w.jpg
    12w.jpg
    49.3 KB · Pregleda: 44
  • 324eqw.jpg
    324eqw.jpg
    58.3 KB · Pregleda: 41
Lepo napreduju nema sta da se kaze :)

To sto se grickaju to je uobicajeno u tom periodu rasta pa cak i da ih konstantno hranis uvek ce neki da budu zrtve i da ostanu bez nogu. Na svu srecu sve se to lepo regenerise i kada jos malo porastu tog problema nece da bude.
Mozes da probas i da ih razdvojis i tako da smanjis mogucnost tog bliskog kontakta.
Dobro je da imas i ove crne sto garantuje da su iz drugog legla. Ako te posluzi sreca i imas suprotne polove bice super.
Samo napred, tovi ih pa da uskoro gledamo i njihive potomke :)
 
Videla sam ih i "uzivo" pa mogu reci da su veoma interesantni i lepi. Cak se na slikama ne vidi koliko su simpaticni. Posebno oni beli koji izgledaju tako nezni. Jedina losa stvar je to sto medjusobno grickaju nogice. Iako ce se regenerisati, takav izgled izaziva osecaj njihove povredjenosti i bola. Mada, verujem, da je to moj utisak, kao posmatraca.
 
Interesantna zivuljka s obzirom na to da je ruzna :lol:
Prilicno su brzo napredovali od kada ih je Boban doneo. Primetne su razlike u velicini izmedju jedinki i u samom ponasanju u vezi sa borbom oko teritorija i hrane.
Svakako interesantan stvor za imati kao ljubimca jer nije uopste zahtevan po pitanju uslova u kojima se drzi. :)
 

Attachments

  • axlotl.jpg
    axlotl.jpg
    80.9 KB · Pregleda: 30
Dobra stvar je i ta sto dosta lako podnosi visoki opseg temperature, nesto slicno kao zlatne ribe. To je dodatno olaksanje za njihovo cuvanje. Ipak ne bi trebali da dozvolimo da temperatura poraste do neke enormne granice.