Banded coral shrimp

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Stenopus hispidus ili jednostavnije banded coral shrimp.
Bas i nije tako druzeljubiv ali uz malo napora da se nauciti necemu :)



DSC03080.jpg
 
Neven, mislim da to nije taj shrimpic!
Nego, bobane, a koliko on jako može uštipnuti? (ili je to ipak nešto slično kao i kozice, pa samo škaklja?)
 
Nema bojazni da ce da nas povredi. Ipak je on mali a nasa je koza dovoljno jaka da to podnese. On me ustine ali to nije nista. Tek ako dugo drzim ruke u vodi onda mogu da malo osetim. Sve u svemu vrlo je plasljiv i uglavnom se povlaci kada ga diram.
 
Ne nije to taj racic, racic iz filma je Lysmata amboinensis, koji je bolji cistac od hispidusa i mozes se imati vise u akvariju. Obicno hispidus , ako nije vec uparen tuku se dok jedan ne ugine....nemoze nauditi bobanu, zar ne...
 
well, well, well... mali svijet jel' da Atos? :)

Imam i ja jednog ogromnog Stenopusa u akvariju.. Uzeh ga da rijesi bristle wormse, no ne radi nis osim sto sikanira Lysmatu... hmm...
 
Pozdrav za Atosa :D

On stipa malo ali su mu ta kljesta suvise mala da moze da me povredi.

Evo par slicica gde se vidi rak u akciji. Na obe slike je u pitanju moj prst.

DSC03886.jpg


DSC03885.jpg



I tacno je da taj rak nije ni izdalaka kao cleaner koji je vredan ko krtica. Ovaj deluje interesantno mada moram da priznam da nije po mom ukusu.
 
pozdrav isto Atosu :D ,
Nego kada smo kod shrimpa, zanima me koja je vrsta onaj koji je potpuno crven i ima par bijelih pjegica na tijelu, i da li je i on cliner ili ne! Ima duge bijele brkove!
bobane, ako se možeš sjetiti, na naslovnici je knjige koju si mi poslao!
 
well, ima ih vise probaj izgooglat za slijedece

-Lysmata debelius (Blood Shrimp, Fire Shrimp cistac, tj cleaning shrimp..)

-Rhynchocinetes durbanensis (Camel Shrimp, to nemoj uzimat taj bi ti unistio neke od mekih koralja)

-Lysmata wurdemanni (peppermint shrimp, dobar u unistavanju aiptasija)

hoppe it helps........;)
 
e, e ba ta!!
Sada sam malo googlala i pie da je isto cleaner! Super mi je taj kozuljak! Najlijepa je od svih lismata to sam nala na netu! Ali ona i naraste poneto?
Kako bi se takva (jedna-dvije) snale s Jadranskim malim kozuljcima...procitala sam da zna dosadivati drugim vrstama kozica!!
 
Ja njih drzim u grupi bez problema i to zajedno sa cleaner-om amboinensis-om i nikada nisam imao problema. Oni nisu tako drustveni ali nisu ni ti koji ce da napadaju bez razloga i uznemiravaju druge. To je ovako moje zapazanje mada sigurno ima i drugih iskustva.
Kako bi sa jadranskim kozicama to ti treba da vidis pa onda da nam ispricas :) , ja ti tu ne mogu pomoci.
 
dobro, ako ih uspijem nabaviti, uzet cu dvije, pa cemo vdjeti kako se ole s Jadranskim kozicama i jadranskim rakovima i pistolsima! :D
 
Nabavila sam ih!!!
Ima vec 10-ak dana, ali su se obje zabile u kut akvarija tako da ih je nemoguce slikati! Otkako su se tamo ulogorile, ne micu se, doslovno se nisu pomaknule 10 cm2.
Jedan dan mi je herc skoro od tuge iskocio van. Ujutro sam na pijesku primjetila crvenu glavu...odmah sam pomislila da je netko raskupusao kozicu :cry: . Strava. U svakom slucaju, kozica se presvukla, to sam skontala odmah kad sam ubacila hranu, pa su obje izletile iz svog skrovita!
to se tice sloge s Jadranskim kozicama L.Debeliusi ih uopce ne primjecuju, a niti one njih. Nema nikakvog druenja ili svadanja, ba nita...zasad. Moda za godinicu, dvije kada se ove prestanu toliko sramiti i pocnu se kretati po akvariju!
Uzela sam dva malena primjerka, velicine kao jadranske (2-3 cm), dok sam vidjela primjerke dva do tri puta vece!
Slike cu staviti cim ih uspijem pristojno sliknuti! :D
 
Super, sada imas i prave reef racice i cekamo lepe slicice da ih vidimo :)

I zar si zaboravila kako racici rastu :?:

Dok ih ti neslikas evo par mojih svezih slika tek da se zna o cemu mi ovde pricamo.

DSC05686.jpg


i jos jedna

DSC05715.jpg
 
jo uvijek se nisu pomakle s svoga mjesta! Cudo jedno! Ma nema veze, glavno da vidim brkove!
hahahaha, mogla sam i sama nalijepiti par bijelih tankih icica iza kamena i svima pricati da imama debeliuse...."Gle, gle, vidi brkove?E to su ti kozice ":wink:
 
Evo samo da osvezim ovu temu sa jednom slikom ovog raka gde se nalazi na svom terenu a bez prstiju i dodatnog uznemiravanja i tako da je vratim na osnovnu temu "Banded coral shrimp".
 

Attachments

  • DSCF6531.jpg
    DSCF6531.jpg
    64.9 KB · Pregleda: 11
Eto posto je Boban osvezio ovu temu sa slikom "Banded coral shrimp" ili takozvanog Boksera da se samo nadovezem da sam i ja od danas njegov srecni vlasnik.

Jako se brzo aklimatizovao i vec veceras se muva oko anemone i kao da je ispituje (cacka je svojim antenama ali i bezi cim ona pokusa da ga zgrabi svojim pipcima). Sta li ce biti do jutra nemam pojma jer mi se spava i nemogu vise da ih posmatram.
Da li shrimp samo ispituje novi teren ili ce neko da nadrlja?

Interesuje me da li bi mi bilo pametno da imam pored ovog lepotana i jednog "Cleaner Shrimp" (bio je u planu)? Citao sam da je "Banded coral shrimp" jako teritorijalan i da ce da napada sve od svoje vrste.