Bazen

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Mnogi svoje vrtove dopunjavaju sa bazenima koji mogu da se organizuju na razne nacine. Evo, ovde je predstavljen tipicni izgled tih bazena gde se jasno vidi kako to ljudi organizuju. Bazeni su uglavnom sa Lokvanjima, zlatnim ribama i jos po kojim biljem.
Da bi sve izgledalo sto prirodnije, oko bazena se sadi bilje koje je primereno velicini bazena.
Da sada puno ne polemisem nego je bolje da pogledamo slike.

DSC01926.jpg



DSC01928.jpg



DSC01929.jpg



DSC01932.jpg



DSC01934.jpg
 
...a kako stoji s komarcima?!
Pojedu li licinke , komaraca, ribe ili ne? I postoji li uopce komaraca na NZ, i ako postoje, spricaju li ih kao i ovdje?
Mi smo nekada davno mislili napraviti bazencic u Karlovcu, ali nikada nista od toga, a sada vise tesko i nikako (barem ne u Karlovcu) :(
 
Bobane a koja gomila riba je bila tu?
Posto kod nas kad vidis pond ( jezerce ) odmah pomislis na sarane; zlatne, koi.
Jel u NZ nisu rigorozni kad je u pitanju pravljenje istih, zbog ocuvanja okoline i prirodnog biotopa ostrva koje nema sarane kao domacu vrstu?

P. S. Molim Pecu da ne pominje riblje corbe u ovom postu :lol:
 
Ma , Boban vodi racuna o tome ...verovatno svaki dan obilazi i prati stanje u bazenima.. :roll: Sigurno tu ima riba koje vode racuna i o prekomernom razmnozavanju komaraca. :wink:
 
Daaaaaa..... Odrzavanje dobrih komsijskih odnosa je izgleda zastupljeno i na NZ. 8)

A rece nam Bobane da ne poznajes komsiluk.... :twisted:
 
Posto se vec dugo lozim na neki takav bazen, imam par pitanja.
Koliko dubok mora da bude bazen da zimi ne smrzne (da ne moram da vadim ribe u jesen, vec da ostanu dole).lokacija juzni Beograd.
Da li je dovoljno na dno staviti onu nasu providnu najlon foliju, duplu, ili moram da trazim nesto deblje?
Pozdrav Dusan
 
Ovde je Saran zabranjen i sa time se nije igrati mada ga ima po nekim rekama. Unistavaju ga gde god je to moguce.
I zlatne ribe su pod nekim cudnim statusom. Naime, zabranjen je uvoz zlatnih riba ali je sasvim legalno da se mreste i trguje sa njima. Pomalo je to cudno ali je tako.

U bazenima skoro svi po pravilu drze razne varijante zlatnih riba. Tako je i u tom bazenu na slici bilo "gomila" zlatnih riba. Tu sam mislio na broj jedinki a ne na razne vrste.
Pojedinci drze i tropske bazene. Valjda imaju dovoljno para da sve to greju i placaju struju. To mi delije kao da grejemo ulicu.

Komaraca ima jer vidim da ima larvi u vodi. Da nije toga ja bi tvrdio da ih ovde skoro nema. U kuci vidim komarca jednom ili dva puta godisnje.

Sto se tice komsinice samo vi pricajte sta zelite. Ja se ne palim na kurblu :)

Dusanovo pitanje je interesantno i to bi trebalo da se razradi malo vise. Evo bas sada je prilika jer je tamo zima. Oktopus ima bazene pa moze da kaze malo vise o tome. Licno mislim da bi jedan metar dubine vode bio dovoljana ako zima nije preostra sa jedno 20 do 30 cm mulja. Ta dubina ne mora da bude po celom bazenu.

Kada su hladne zime onda ne bi bilo lose da se aktivira jedan manji grejac. Nece on da ugreje vodu ali ce da sprecava totalno zamrzavanje. Snaga grejaca moze da bude i 50 w. Nesto slicno koriste golubari. I samo kretanje vode ce da sprecava zamrzavanje ali to kretanje mora da se svede na minimum preko zime. Mislim da je pumpa neophodna deo bazena.
Ima tu puno mogucnosti pa ako si spreman za to onda lepo obrazlozi sta zelis pa da razgovaramo o tome. Mozda nesto i dobro da izadje iz takve diskusije.

Plastika za bazene moze da bude bilo koja mada se ovde koristi debljina oko 70 mikrona. Plastika te debljine je sasvim dovoljna da ne dodje do kidanja. Ako je ta folija negde oko te debljine onda nema problema.
 
Evo jedne skice kako se to moze odraditi i napraviti jedan takav mali bazen sa ribama i vodenim biljem. :wink:


[Broken External Image]:http://s05.imagehost.org/0647/z22.jpg


Kao sto vidite balago strujanje vode koje Boban navodi, moze i ovako da se resi . Zagrevanje vode u tim bzaenima moze da se resi sa dodavanjem grejaca u takve filtere koji su namenjeni za spoljne manje bazene. Samo sto za ovakva resenja mora se malo vise novaca izdvojiti :roll:

Veoma je vazno i kakvu foliju postavljamo a o tome nesto vise na ovome linku
 
Da ,Boban je u pravu.Ja vec nekih 8 godina imam bazene na ovom podneblju i za to vreme prikupio sam podosta licnih iskustava vezano za tu tematiku.Da skratim .Iz nekih mojih iskustava minimalna dubina koja je dovoljna da ribe prezive zimu je nekih 60 - 70 cm vode.(uz uslov da zima nije prejaka tj da T ne ide ispod -20 C )Moji bazeni su naravno dublji ali neki ne mnogo vise od navedenog.Sam pad vode na povrsinu , tj.jaca pumpa koja pokrece ujedno i filter bice dovoljni da bazen ne zaledi celom povrsinom cak ni na -5 do -8 C.Ukoliko su temperature nize moguce je ledjenje cele povrsine pri cemu treba povremeno otvarati odusak razbijanjem leda,kako se ribe ne bi pogusile, usled nedostatka kiseonika.onaj deo sa ubacivanjem grejaca zaboravite jer to je bas kao da jednom peci zelite zagrejati celu ulicu a i ne zaboravite na crvenu zonu i penale koje bi ste zbog ovakvog grejaca morali da placate EPS-u.
Sto se primene folija tice za ovu upotrebu se koriste namenske (bazenske)folije koje su em prilicno skupe a i kojih kod nas retko i da ima.Ako koristite obicne folije za plastenike koristite sto deblje i upotrebljavajte uvek 2 ili 3 folije kako bi ste se osigurali od eventualnih busenja i oticanja vode.Ujedno kada koristite ove folije imajte u vidu da je njihov vek jedna ,eventualno dve sezone, odnosno godine.Prave fontanske folije traju duze.
 
Ja bas tu ne mogu da govorim iz licnog iskustva jer ovde nema takvih zima koje ce da zalede bazen. Ovo sto sam naveo u vezi grejanja je iz literature o bazenima gde se to preporucuje. Normalno je da za tu publiku ne vazi EPS i problemi vezani za to.

Plastcna folija od oko 80 mikrona spada u deblje plastike. Svi bazeni sa kojima radim imaju samo jedan sloj plastike koji traje godinama. Podloga mora da je solidno uradjena jer u suprotnom nema te plastike koja ce da ostane ne ostecena ako dodje u dodir sa ostrim predmetom. Zato se i stavlja podloga od peska.

Koliko vidim i protok vode koji se preporucuje zimi je neki minimalno moguci sto i ima logiku. Voda pri povrsini se hladi i dolazi do tacke smrzavanja dok pri dnu je toplija. Tu se stavlja i taj akcenat i kaze se da protok treba da je sto manji da se toplija voda koja je pri dnu ne tera ka povrsini i mesa sa vodom koja je blizu tacke mrznjenja.
 
Fauna kanister filteri za jezera ( pondove ) su dosta skupi za nase prilike a i tesko ih je naci kod nas, ali postoji i varijanta uradi sam od nama dobro poznatog plasticnog bureta ( kace ) za kiseli kupus i dobre fontanske pumpe koja ce da gura vodu kroz istu ukopanu popute ove na tvojoj slici.

Filtracijoni materijal unutra po zelji i dubini dzepa.

Ukoliko se protok kroz istu smanji zimi postoji mogucnost ubacivanja grejaca, koji bi u tom slucaju imao efekta jer bi zagrevao vodu unutar bureta koje je zakopano u zemlju naravno, ali nisam siguran da je i tako isplativo kod nas.
 
Jesu skupi ti filteri ali ako hoces da se vozis u dobrom automobilu, ti to moras dobro i da platis :lol: Tako nesto slicno vazi za ovakve bazene, ne moze svako to sebi da priusti , za tako nesto mora ipak da se dobro ustedi.

Primer EHEIM E3465 ........................ cena 249.95 E


Ovakav kanisterski pond filter spada u jeftinije a ako hocemo nesto vece i bolje u tom slucaju treba vise nego duplo izdvojiti novaca. Ali nezaboravite da takvi sistemi-filteri u sebi pored klasicne filtracije imaju i druge funkcije kao sto je zagrevanje vode i po meni jedna od najvaznijih funkcija, UV filtracija. Bez UV filtracije ne mozemo izbeci mutnu i zelenu vodu u kojoj ne mozemo ni prst svoj da vidimo kada ga stavimao u takvu vodu.
Zato ja smatram da bez UV filtracije ne treba zapocinjati ovaj posao i praviti u svom dvoristu bazen koji ce imati tu namenu da nam krasi nase dvoriste a ne da ga ruzi ...

Znam da sve to puno kosta ali nezaboravite kako se mnogi lako odluce za neki skupi model mobilnog telefona a komplet filtracija za ovakve bazene nekosta vise od takvog mob telefona. :wink:
 
E tu si Fauna upravu, ljudi cesto puta neracionalno trose novce na gluposti a stede tamo gde ne bi trebali da stede. Ali cudno rezonuje domaci kupac to si verovatno video dosta puta dok si imao radnju.

Pitanje UV filtera za pond je diskutabilno, na stranim forumima je misljenje podeljeno, neki su za, neki su protiv. Svako ima svoju argumentaciju, izgleda da je na kraju odluka samo na onome ko prvi isti, hoce li ili nece imati isti.

Mirka, saran nije riba starosedelac na NZ, tj pre dolaska belog coveka nije postojala nijedna vrsta na ostrvu iz familije cyprianida pa na NZ pokusavaju da odrze prirodnu ravnotezu kakva je bila. Toliko ja znam o tome, neka me ispravi ili dopuni Boban, posto je on ipak upuceniji.
 
Buco , nisam slucajno rekao za mobilne aparete. Da ne navodim sada neke primere ali to je u vecini slucajeva tako. Izvadi covek mobilni aparat u vrednosti 400-500 evra ,kao slucajno nekoga treba da pozove a u stvari je samo da bi pokazao svog "ljubimca", a kada kupuje ribe cenka se k'o na pijaci... :roll: Dobro sta ces ...

Nego ja bih se osvrnuo na te kanisterske pond filtere. Vecina tih filtera ima ugradjenu pretkomoru sa UV-C zracima ,znaci pre samog filtriranja vode. Mikroorganizmi (korisne bakterije) u filteru ne mogu biti nikako unisteni ,oni ce odraditi svoj deo posla a to je razgradnja stetnih materija, dok ta UV-C pretkomora ona ce unistiti pojavu raznih algi i sto je najvaznije veliki broj infuzorije koja muti vodu. Ta voda dalje ide u sledecu komoru na zagrevanje (T= +C) i konacno na izlaz.

[Broken External Image]:http://s02.imagehost.org/1182/filtoclear1.jpg

Jedina mana UV-C filtriranja je opadanje imuniteta kod riba tz. "efekat staklenog zvona". Misljenja sam da je mnogo lepse imati cistu i bistru vodu sa svim tim vodenim rastinjem i prelepim Koi saranima koje mozemo videti sa velike udaljenosti i diviti se takvom prizoru. Naravno da se slazem da su misljenja podeljena oko ovog pitanja, sve zavisi koje ribe zelimo ubaciti u takve bazene :wink:
 
Pa evo da i ja malo kazem neshto. Vech 6 godina imam malo jezerce 3x2 metara i dubinu od prvi nivo 70cm a drugi nivo u sredinu 130cm dubinu. Prvo sam ga napravio od foliju za oranzerije jer kod nas i ne postoje druge plastichne folije koje bi se mogle iskoristiti za neshto ovakvo a da ne pricham o specijalnim folijama za jezerca. Koristio sam najdeblju i najkvalitetniju koju su imali i bila je prozrachna solidno debela sa UV zastitom i rok trajanja od 4 godine. Za svaki sluchaj stavio sam 2 sloja. Ima tu nekoliko problema koja se javljaju u izgradnji ali to mozda drugi put ako nekoga interesuje. Posle 3 gdine reshio sam zbog nekoliko razloga da ovo jezerce izbetoniram.
Inache da bi voda bila bistra bez algi nema potrebe od UV sterilizatora nego dovoljno je samo dobra filtracija i normalno nekoliko biljaka koje je teshko odrzati tamo gde ima KOI sharane. Filtracija i ne mora da bude skupa jer se mogu koristiti i prirodni materijali.
Octopus je rekao da je dovoljno 60-70cm dubine ako zima nije jaka ali kao sto se deshava u nashim krajevima i kao sto pokazuje ova zima zna biti prilichno hladno a ta dubina nije dovoljna zato se preporuchuje da dubina bude minimum 100cm jer i ako se povrshina zaledi oko 20cm onda u najdubljim delovima uvek ostane 4-5 C stepeni sto je dovoljno da bi ribice hibernirale i prezive zimu. I preko zime ne bi trebalo da ima filtraciju ili vrlo slaba jer i onako ribe su u hibernaciju pa i nema sto da zagadi vodu a ovo kazem jer bi se voda zbog protoka i meshanja ohladila u donje delove. Zato je bolje da preko zime ostavite jezero da miruje. Moze se praviti rupu u led da bi imalo dovoljno kisika ali ja to nisam do sada radio ribice kod mene prezive i kada se povrshina vode zaledi. Pre neke godine povrshina se zaledila u dubini od oko 15 cm i nije bilo problema za ribice.
Inache ne mora da se chuva samo KOI sharani nego moze da se puste i zlatne ribice kakve ja imam jer i oni nemaju problema sa prezimljavanjem. Inache preko leta mozete da pustite ako zelite i diskuse jer je voda topla. Ja planiram da pustim pirane P. Naterreri koje imam pa videchmo mozda che hteti i da se izmreste. :)