bela sluz

Maroko

Member
30 Oktobar 2011
70
0
6
40
Malo pre sam primetio belu sluz na dve rasborice i iskren da budem nemam pojma o cemu je rec. Akvarijum ima oko 190 l i star je 2.5 meseca. Takodje mi se dogadjalo da kada ubacim na primer desetak novih ribice posle par dana obavezno ugine dve do tri. Od riba drzim Rasbore, Cory-je, albino bikolora i red whiptail.
Molim ako neko zna o cemu je rec da mi pomogne. Fotografije su u prilogu
 

Attachments

  • IMG_1126.JPG
    IMG_1126.JPG
    93.3 KB · Pregleda: 14
  • IMG_1128.JPG
    IMG_1128.JPG
    67.3 KB · Pregleda: 12
To sto ti sada imas to je normalna pojava kada nesto nije u redu. Ribe jednostavno proizvode vise sluzi kao zastitu. E sada, sta nije u redu ko to zna. Kvalitet vode ili neki paraziti.

Ako si skoro ubacio te ribe u akvarijum moze da bude da su pod velikim stresom usred razlicitih uslova, recimo velika razlika izmedju pH.

Slike bas ne pokazuju jasno o cemubse radi pa moze da bude i da je bakterijska infekcija. Pripremi neki gram negativni antibiotik a ja bi tu ubacio i malo fmc-a ili sta vec imas slicno tome.
 
ove dve ribe su dugo kod mene a prebacio sam ih iz starog akvarijuma pre tri -cetiri nedelje. Jedina promena koju sam napravio jeste ubacivanje CO2 (kvasac i secer) koji pustim ujutru i iskljucujem uvece. Ranije sam koristio easy carbo.
Nisam do sada ubacivao antibiotike, da li ribe odvajam ili tretiram ceo akvarijum?
 
U sredu sam zamenio oko trideset posto vode medjutim ribice su uginule, a u medjuvremenu sam na jos tri ribice primetio iste promene na bocnim i ledjnim perajima. Danas sam ponovo promenio 30% vode i ubacio Baktopur. Nadam se da ce biti nekog pomaka.
 
Uh, Baktopur ne pomaze, ribice nastavljaju da mi se razboljevaju. Sada sam primetio da se pored bele sluzi pojavilo i raspadanje peraja na ribicama. Treba mi pomoc, ne znam gde gresim i sta da radim
 

Attachments

  • Bela sluz.JPG
    Bela sluz.JPG
    85.7 KB · Pregleda: 14
  • IMG_1132.JPG
    IMG_1132.JPG
    76.3 KB · Pregleda: 13
  • raspadanje krljusti i peraja.JPG
    raspadanje krljusti i peraja.JPG
    74.2 KB · Pregleda: 12
  • Slepljeno peraje.JPG
    Slepljeno peraje.JPG
    57.3 KB · Pregleda: 15
  • zuckasto zelenkasta voda Baktopur.JPG
    zuckasto zelenkasta voda Baktopur.JPG
    152.9 KB · Pregleda: 13
Zaboravio sam da napisem da je bolest zahvatila samo Rasbore, Cory Sterbai, Rineloricaria sp. i bikolor su mi ok
 
Ako imas rezervni akvarijum povadi sve ribe i leci ih u tom akvarijumu. Nista osim vode. Nastavi sa antibiotokom a ako mozes nabavi fmc. Deluje mi da je to kolumnaris mada uzmi ovo sa rezervom. Kako stvari stoje nisi bas srecan sa time a tvoje ribe su jos manje.
 
Nemam rezervni akvarijum ni fmc antibiotik ali imam novi plan da probam da spasim ako se nešto spasti može.
Večeras ubacijem aktivni ugalj na 12h kako bi isčistio ostatke Baktopura i pojačavam aeraciju (ne menjam vodu da ne bih stvarao dodatni stres ribama)
Posle toga dodajem punu dozu FFM-a i puštam da deluje šest sati, a zatim krećem sa lečenjem.
Prvog dana ubacujem 7ml Multicura (u uputstvu piše 2ml na 50L),
drugog, trećeg i četvrtog dana pola doze 3,5ml
petog i šestog dana po punu dozu FFM.
Ceo proces od prvog do šestog dana ponovim tri puta.
Promenim 50% vode.
Ako bude poboljšanja dodajem korisne bakterije, a ako ne dezinfikujem akvarijum i cikliram iz početka.
 
plasim se da ga mesam sa drugim lekom tj. sa multicurom, da ne napravim jos veci problem, a ffm je fluid filter medium. Oba proizvoda su od istog proizvodjaca ne znam da li smem da ih reklamiram. U pitanju je holandska kompanija
 
To je to, a Multicura je od istog proizvodjaca. Na uputstvu pise da je kombinovani preparat sa sirokim spektrom delovanja protiv uobicajenih bolesti ribica u slatkovodnim akvarijumima. Posebno je efikasan protiv gljivicnih oboljenja, koznih parazita, skrznih crva, parazitskih oboljenja i bakterijskih infekcija koze i tkiva.
 

Attachments

  • easy-life-multicura.jpg
    easy-life-multicura.jpg
    36.9 KB · Pregleda: 7
Mislim da je multicura malo preslaba za probleme koje imas. FMC mozes da kupis u PET CENTRU na Novom Beogradu.
 
Ko sa takvim preparatom izleci ribe svaka mu cast, nesto kao kada pijes caj od kamilice a znas i sam da od toga nema nista dok ti ne izbodu zadnjicu.

Easy-Life® Fluid Filter Medium je kondicioner za vodu i to nece pomoci tvojim ribama u ovoj situaciji. To se dodaje kada menjas ili pripremas vodu.
 
"Kamilicom" umanjujemo stres a drugim lekom lečimo. Javljam uskoro rezultate..
 
Pozdrav svima,
zavrsio sam sa lecenjem ali rekao bih ne bas toliko uspesno. Krenuo sam sa terapijom koju sam opisao u jednom od predhodnih postova (Multicura) medjutim bolest je samo usporila a ribice nastavile da se razboljevaju. Zopex je bio u pravu, lek je mozda bio preslab i stalno je cetiri -pet ribica imalo vidljive simptome, predpostavljam kako je kojoj slabio imunitet tako su se razboljevale. Posle nepune dve nedelje promenio sam trecinu vode i ubacio aktivni ugalj da pokupi koliko moze ostatke leka i probao Bactosan (tj. fmc) punu dozu na pet dana od cega je situacija u akvarijumu bila malo bolja. Posle treceg ubacivanja leka izbacio sam tri bolesne ribice i od tada je situacija ok. U nedelju sam ponovo zamenio vodu i dodao pozitivne bakterije.
Da sam krenuo sa jacim lekom mozda bi situacija bila bolja posle dve nedelje a ovako se broj razborica sa cetrdesetak smanjio na petnestak.
Ostale ribe u akvarijumu se nisu razboljevale i dobro su.
 
Pojava bolesti je na zalost neminovnost kod akvarista koji imaju samo jedan ili dva akvarijuma pa nemaju nacina da novokupljene ribe stave u strogi karantin.
Dobro je sto si reagovao sa jacim preparatom i tako uspeo da spasis bar nesto ribica.