bele tacke

ajaksss

Member
1 April 2005
51
0
6
SKOPJE
Pomagajte!!!! Jednom se pojavile pre dve nedelje i uspesno sam ih odstranio.Nisam ih vadio iz akvariuma(lek-beli luk)
Sada opet..Dali da vadim sve osim koralja u karantin (mislio sam i na racici-dali i one nose tu blest)Ili sta da radim?????!!!!!! :cry:
 
ovisi koja je bolest u pitanju, ali u svakom slucaju je potrebno ribice izvaditi u karantenu i lijeciti ih odgovarajucim preparatom
-koliko znam bijele tocke, bile one sitnije ili krupnije tj. Oodium ili Cripto-nesto imaju svoj ciklus sto znaci da to sto si ti mislio da si se rijesio bolesti bez pravilnog lijecenja, je ustvari bio ciklus kada te tocke nestanu s peraja ribe, dok u akvariju plivaju njihove spore kojima treba neki period da bi one ponovo dosle do ribe...svaki puta ih ima sve vise i vise
-mozda bi ti pomogla i UV lampa...ali ne mogu garantirati, znam samo da ju je frend nedavno uzeo jer je isto kupio lose ribe i bez karantene stavio u akvarij-on na ribama nije vidio nista, ali su se ribe konstantno cesale o kamenje
-ja sam pak imala srce, nismo imali s bolestima problema, ali sam ipak pocetkom godine osposobila karantenu koja mi je sada konstantno u funkciji, zlu ne trebalo, a i svaka nova riba je tamo do dva tjedna na promatranju

mislim da nista osim riba ne prenosi bolest-i zarazena voda...ako si isipao vodu u kojoj si donio ribu u akvarij, onda imas velike sanse da ti je akvarij podosta zarazen, pun spora...vodu iz ducana, nikada, pod nikojim slucajem ne treba sipati u akvarij
 
Ribe sto sam uzeo mislim da su bili samo nedelju dana u prodavnici. Nisu drzani prvo u karantin pa ondak da idu u prodaji. Inace vodu od van nikad ne sipam u akvarium.
 
Toni, ajde poslikaj ribice da vidimo to?no o kojoj je bolesti rije?. Lake ?es onda odrediti i tretman za lje?enje.
 
Bez obira o kojoj se bolesti radi ( Cryptocaryon ili Amyloodinium ) treba izdvojiti samo ribe jer za tretman u oba slucaja koristimo bakar sulfat koji moze biti stetan za korale. :wink:
 
mozda bi pomogla i UV-lampa te koja kozica iz porodice Lysmata, ali ne mogu nista garantirati-u svakom slusaju Lysmatu bi trebao imati svako u akvariju, ako nista drugo onda s toga sto one ipak vrse higijenu ribljih usta, a i znaju cackati na nedostupnim mjestima u akvariju oko koralja
Kozice imam, ribe mi nisu bubane, a UV-lampu ima moj friend i kaze su mu se ribice prestale ceskati nakon nekog vremena.
Sto se tice ljekova, u karantenu-osim ako na ljekovima ne pise da nisu stetni za beski?menjake...samo je pitanje koliko su ti u?inkoviti i koliko su sigurni :?
 
Ako kupujes ribulja, zgrabi amboiensis jer su efektivnije, a UV lampa nije los izbor takodjer...
Preporu?io bi ti da nahranis malo ribe sa cesnjakom, a i da pogledas tockice jel su krupnije ili sitnije... oodinium je onaj sa sitnijim tockicama :wink: