Betta drip system

theklik

Member
9 Septembar 2012
134
2
18
40
Sokobanja
Da li mozda neko ima iskustva sa sistemom?? Gledao sam neke snimke i slike ali mi neke stvari nisu bas najjasnije pa ako ima neko ko je upoznat kako radi ili koristi sistem za neki savet ! :)
 
To je u sustini sistem gde svaka riba ima svoj zaseban akvarijum (posudu) u koju dolazi voda malog protoka a vraca se u centralni sistem preko prelivnika. Takva kombinacija ima i dobrih i losih strana a sve zavisi sta ti zelis.
Dobra strana je ta sto su sve ribe izolovane pa kojekakve bolesti se ne prenose direktnim kontaktom. To je dobro ako zelis da imas manji broj riba, recimo za neku radnju. Negativna stvar je ta sto tebi treba glomazna skalamerija ze sve to. Puno cevi, slavina itd za dovod vode.

Ja licno koristim malo drugaciji sistem gde ribe dele jednu posudu, njih 35 po posudi a voda se dovodi i odvodi po istom sistemu. Ribe su u malim plasticnim posudama koje su izbusene tako da voda prolazi bez problema kroz njih. Takva opcija je mnogo prakticnija za hranjenje a i lako se sve izvadi sa police i radi se sta treba da se radi.
Mana toga je sto bolest, recimo Bele tacke, moze da se prenese na sve ribe iz te jedne posude mada ako se sve to korektno radi onda rizik bas i nije tako veliki.
 
Tipican sistem centralne filtracije u malom. Napisi sta ti konkretno nije jasno pa da malo prodiskutujemo o tome.
 
Hvala puno sto ste se prikljucili temi. Da krenem prvo od onog sto znam i sta mi je jasno. Ovo gledam radi cuvanja borca, imam ih malo vise a ne mogu svakom da obezbedim veliki akvarijum sa dobrom filtracijom pa resio da probam ovo. Gledao sam neke snimke i video da su svi akvarijumi povezani na jedan veliki, glavni filter, koji dovodi vodu u svaki i koja se kasnije vraca u filter i tako vrsi filtriranje akvarijuma.Video da mi je potrebno dosta cevi i pumpa za vodu, pored spoljneg filtera, grejac i ko zna koliko malih slavinica ali ne mogu da shvatim kako da vratim tu vodu nazad u filter, tj. koji sistem tu sluzi za vracanje vode. Da li to radi na principu overflow ili je nesto drugo u pitanju?? I jos jedna stvar, kako da odredim jacinu pumpe koja gura vodu, video sam da regulisu na slavinice koliko ce da dolazi do svakog akvarijuma ali sta sa onom kolicinom koja ne ode, tj. pravi pritisak u cevi jer nema toliko veliki protok u akvarijumima??
 
Obicno se koriste plasticne tegle na kojima se napravi otvor (prorez)u gornjem delu kuda ce voda da istice. Tegle stoje u plitkoj posudi na kojoj se napravi otvor gde se umetne cev. Ta cev ide u sledecu nizu posudu i tako jedna na drugu koliko god spratova ima. Iz najnize posude cev vodi prikupljenu vodu u filter, a odatle se filtrirana voda pumpom i sistemom cevi vraca u posude. Potrebno je da znas otprilike koliko tegli ces da imas i tako izracunas kolika ti pumpa treba. Pumpa nije kriticna i treba uzeti malo jacu nego sto teoretski proracun kaze, jer ove tanke cevi stvaraju otpor proticanju.
 

Attachments

  • doublet-1.jpg
    doublet-1.jpg
    14.7 KB · Pregleda: 26
Video sam to ali ja bih hteo nesto malo drugacije da bude. Da borci budu u malo vecim akvarijumima od plasticnih tegli, 20 x 20 x 25, duzina x visina x sirina, staklo, pa mi tu treba pomoc, kako da napravim da odlazi voda iz akvarijuma. Da bi pravio tako kao na slikama trebao bih da busim staklo a i ovako imam problem da mi se isece staklo precizno.Sto se pumpe tice, mislio sam tako, da sracunam ukupno vodu pa da ide 3x jaca.Da li postoji neki drugaciji sistem da se to napravi ili ipak mora da ide preko busenja?? Da li postoji jos neki nacin cuvanja kako bi se omogucila dobra filtracija??
 
Ako si resio da pravis sistem kao sa ovog sajta i koristis te dimenzije akvarijuma mozes da skratis bocnu stranicu akvarijuma za za par cm i tu zalepis mrezicu sa nesto krupnijim okcima nego sto je ona za komarce. Mozes da zaseces bocnu stranicu stakla ukoso tako da ta kosina ide 1 cm ispod planirane povrsine i opet ces dobiti otvor dovoljan za oticanje vode.
Mislim da je sistem koji je Boban predlozio jednostavniji i jeftiniji za izvedbu.
 
Evo par slika gde se vidi kako to izgleda :)

Plasticne posude (teglice) su 70 x 70 x 115
Na polici se vidi dovod vode sa desne strane a voda odlazi preko prelivnika u odvod koji je sa leve strane police na slici. U stvari taj odvod je u sredini police jer je polica dvodelna.
 

Attachments

  • IMG_7400.jpg
    IMG_7400.jpg
    34.9 KB · Pregleda: 28
  • IMG_7402.jpg
    IMG_7402.jpg
    89.4 KB · Pregleda: 31
  • IMG_7403.jpg
    IMG_7403.jpg
    31.9 KB · Pregleda: 26
  • IMG_7414.jpg
    IMG_7414.jpg
    53 KB · Pregleda: 27
Moram da priznam da mi nesto ovako nije palo na pamet. E sad ako moze malo blize objasnjenje?? Jedan spoljasnji filter gura vodu u sve posude ili imas za svaku poseban?? I ono najbitnije, kako si odredio koja kolicina vode treba da prodje i da izadje tj. vrati se nazad u filter?
 
Kod Bobana je jedan centralni filter za SVE akvarijume ali on ce vise o tome napisati. Za tebe je bitno da shvatis da je ovo jedini prihvatljiv sistem za gajenje boraca, jer bi na neki drugi nacin sve to bilo preglomazno. Jedan dobar mrest ima par stotina ribica i sad izracunaj sam koliko bi ti prostora trebalo za dimenzije akcvarijuma koje si naveo.
Inace za ovo koristis jedan filter, a protok ne mora da bude nesto veliki, jer borci bas ne vole previse brzu vodu. Za tebe bi najbolje resenje bilo jedan kanister filter za nekoliko ovakvih tacni.
 
Imam vec 2 mresta pa zbog toga i poceo da razmisljam, nadam se na vreme ;). Hteo bih da im omogucim i dovoljan prostor a i cistu vodu ujedno pa zbog toga sam naveo one dimenzije, mislim da je dovoljno da kasnije kad pocne da se raspoznaju polovi pocnem da ih odvajam i cuvam do pune velicine. Razmisljao sam i o betta barakama, one su mi nekako malo vise prihvatljivije, da napravaim jedan veci aq pa da delim po velicina za njihov prostor a 3 deo aq da bude spoljni filter koji bi cistio, ali sam ipak hteo i drip sistem da pogledam pa onda da krenem sa planiranjem prostora a i novca za sve to.
Hvala puno na savetima i predlozima, bas su mi potrebni, koristim trenutno unutrasnje filtere pa mi ceo sistem oko prelivnih spoljih filtera i nije najjasniji.
 
Kada ti mrestis borce i zelis da ih uzgajas do pune velicine onda ti treba puno izolovanog prostora. Podela akvarijuma na manje delove nije resenje jer ti treba da sve to gledas iz drugog ugla. Kako ces da cistis akvarijum, hranjenje, dodatna selekcija itd. Iz tog razloga je mnogo bolje da imas fleksibilni sistem. Tegle su resenje za to a ovako kako si video na slikama je jos dodatna usteda vremena. Misli o tome jer kasnije je sve mnogo komplikovanije.
Pored toga sta ces da radis sa svom tom skalamerijom kada prekines da mrestis borce? Sa teglama i teglicama je lakse.
 
Pored toga sta ces da radis sa svom tom skalamerijom kada prekines da mrestis borce? Sa teglama i teglicama jenlakse.
E to je jedna stvar koju nisam razmisljao. Onda da te malo pitam za teglice, koje su dimenzije, kako busio rupe ??? I jos jedno pitanje, posto su mi vecina njih rekli da nije dobro da se muzjaci stalno gledaju kako to resio ??
 
Moze da se buse busalicom ili da koristis lemilicu pa da jednostavno topis tu plastiku. Efekat je isti.
Borce ti mozes da drzis dosta dugo u jednom akvarijumu pa kada vidis da pocnu da se sepure i pokazuju agresivnost jedan prema drugom onda ih tek razdvajaj. Kada su u guzvi onda je sve nekako drugacije.
To sto se borci stalno gledaju ja ne vidim kao neki problem. Oni ne pokazuju tu svoju agresivnost stalno. Ja iz svog iskustva, evo da kazem, nikada nisam imao problema radi toga.