Borac - Betta coccina

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Pre nekoliko meseci uneo sam u moj akvarijum Betta coccina da bi je slikao i postavio sliku u databazu. Tu je ostala neko vreme, mislim vidjao sam je neko vreme i onda je jednostavno nestala. Nekoliko puta sam menjao pozamasnu kolicinu vode, premestao i vadio drvo iz akvarijuma a nnjoj jednostavno nije bilo ni traga. Pomislio sam da je uginula i jednostavno zaboravio na sve to.
Juce sednem pored akvarijuma da malo uzivam u mojim malim ribama i odjednom se pojavi borac. Nisam verovao svojim ocima da je jos uvek u akvarijumu zdrav i prav a i stvarno prekrasan. Na svu srecu kamera mi je bila pri ruci i borac mi je dao malu sansu za slikanje ali sta je tu je.

Pogledao sam datum kada sam ga uneo u akvarijum i to je bilo 26.07. 2008, evo i linka ka toj temi http://www.beke.co.nz/threads/betta-coccina.1826/
 

Attachments

  • IMG_1610.jpg
    IMG_1610.jpg
    40.8 KB · Pregleda: 82
  • IMG_1611.jpg
    IMG_1611.jpg
    40.6 KB · Pregleda: 72
  • IMG_1612.jpg
    IMG_1612.jpg
    43.7 KB · Pregleda: 63
  • IMG_1613.jpg
    IMG_1613.jpg
    44.4 KB · Pregleda: 67
  • IMG_1614.jpg
    IMG_1614.jpg
    42.4 KB · Pregleda: 63
Hmm, sramota me i da kazem kako. Nesto sam premestao iz akvarijuma, neko bilje it drvo i nisam video da se ona zavukla u neku pukotinu. Sve sam to stavio u kantu napunjenom vodom do vrha dok sam nesto drugo petljao. Kada sam se nakon nekih petnaestak minuta vratio na taj posao ona je bila na podu. Jednostavno nije prezivela to. :(
 
Steta, ja sam jednu od svojih zenki ubio na drugi nacin. Imao sam dve koje su zivele zajedno i kad sam ubacio muzjaka sa teglom zbog ciscenja njegovog aq, dominantnija zenka je ubila sestru. Secirao sam je, bila je prepuna jaja :-(
Isto sam primetio i da kada vratim zenku sa parenja, posle dva dana vec su je druge zenke zaboravile i maltretiraju je.
Borci su intresantne ribe, zanimljivo je gajiti ih. Poseduju tu predatorsku inteligenciju.
 
Ratoborna "inteligencija" je mozda bolji opis jer borci nisu izrazeni predatori mada jesu predatori kao i mnoge druge ribe.

Predator u osnovi ugasi jedan zivot radi svoje ishrane pa po takvoj definiciji svaka riba koja jede zivu hranu je predator. Predator nije, recimo, gusenica koja jede lisce ali bez obzira na to biljka je i dalje u zivotu. Jasno mi je da mnogi predatorstvo povezuju sa zivotinjama poput lava itd. :)
 
Ljudi ne znam sta je ali vec drugi borac mi je uginuo. Imao sam prelepe primerke svoje vrste i samo sa njima imam problem....
 
Da li ti imas Betta coccina i one ti uginule?
Ne znam bobane napisao sam ti i privat poruku pocetnik sam u akvaristici da li su beta bili ali lepi borci delovali zdravo cilo veselo i samo od jednom.