c vitamin

Koliko znam C vitamin kod riba najcesce manjka (posledica je avitaminoza- totalni nedostatak), samim tim predoziranje ovim vitaminom veoma je retko. Opet treba biti obazriv sa upotrebom svih preparata za humanu medicinu, pa i vitamina C ;)
 
Da, postoje multivitaminski preparati za akvarijumske ribe. Jedan takav preparat proizvodi poznata akavristicka firma SERA pod nazivom Sera fishtamin®


[Broken External Image]:http://www.projexml.com/217/images_buyuk/2008041716094458520.jpg

Ovaj preparat je namnjen za bolje i zdravije podizanje mladji a pored toga ima i namenu kao sto trazis, nakon lecenja riba da ojaca organizam i imunitet.

Ovaj preparat sadrzi pored vitamina C sadrzi i A, B1,B2,B6, B12...
 
Dodavati vitamine u akvarijumsku vodu je totalno besmisleno i nema nikakvog efekta. To naravno vazi samo za slatkovodne ribe a ne i za morske jer morske ribe piju vodu za razliku od slatkovodnik.

Pored toga za akvaristiku se koriste posebno pripremljeni vitamini koji koji su kombinovani sa drugim stvarima i prakticno su nerastvorni u vodi. Oni se daju ribama tako sto se mesaju sa hranom i to je jedini nacin.

U sustini najbolje je ponudutu ribama raznovrsnu hranu i one onda nece imati manjak vitamina.
 
Dodavati vitamine u akvarijumsku vodu je totalno besmisleno i nema nikakvog efekta. To naravno vazi samo za slatkovodne ribe a ne i za morske jer morske ribe piju vodu za razliku od slatkovodnik.

Pored toga za akvaristiku se koriste posebno pripremljeni vitamini koji koji su kombinovani sa drugim stvarima i prakticno su nerastvorni u vodi. Oni se daju ribama tako sto se mesaju sa hranom i to je jedini nacin.

U sustini najbolje je ponudutu ribama raznovrsnu hranu i one onda nece imati manjak vitamina.

Da li vredi ubacivati fishtamin u bocu gde izvodim artemiju ili ne? Da li dospe nesto tih vitamina do malih riba?
 
Vrlo verovatno da ne. Ti artemiju koristis za ishranu riba neposredno nakon sto se izlegne jer zelis da sacuvas neku njenu relativnu hranjivost usled neistrosenosti zumanca a to znaci da artemija nije pocela da uzima hranu. Drugo pitanje je da li cak i da se artemija hrani ona moze da zadrzi vitamin C u svom izvornom obliku ili drugacije receno obliku korisnom za druga ziva bica.
 
Vit C

Uzmimo effervete na primer(sumece tabl.)Ako nista drugo oslododice malo CO2 ,jedan deo njega se mozda i apsorbuje u vodi ,ostatak ode u atmosferu.
Vit C je askorbinska kiselina, sto znaci da bi donekle povecao kiselost vode,odnosno smanjio pH.Tako da mozda i moze da ima korisna svojstva za aq uopste.
 
Nista posebno

Malo glukoze, extrack limuna nacesce,koji nije los za ribice.
Ali je sve ovo u principu nedovoljno da promeni eko sastav vode.
Odnosno nema svrhe koristiti ga.Mada je tema zanimljiva.
 
Iz svega ovde procitanog mene jedno i dalje zanima. Ima li smisla koristiti serin fishtamin ili ne!? Da li je moguce da ga proizvode ,a da znaju da to nicemu ne sluzi, posto slatkovodne ribe ne piju vodu! :hej:
 
Nisam ga koristio ali cini mi se da se on nakapa na hranu koju dajes ribicama i daje na taj nacin. Moramo da shvatimo da je i akvaristika krupan biznis i da ima dosta sminke u raznim pomagalima i preparatima. Nekad je lakse nekad teze prepoznati sta je pravi proizvod , a sta mamipara ali tako je uopste u zivotu. Potpuno se slazem sa bobanom da ribama treba davati raznovrsnu kvalitetnu hranu i cak povremeno promeniti proizvodjaca i tada nam ne bi trebali ovakvi dodaci.
 
Mogu vitamini da se naprave(mesaju-obrade) ko se razume u lab.naravno i poveca njihova rastvorljivost i efektivnost ali to je besmisleno naspram preparata koji se prave danas na trzistu,sminka ili ne neki su dobri(licno iskustvo)neki onako.....mozes da dajes ribicama vit.C direktno da vidis hoce li ga pojesti ja nisam probao ali posto su inace svi multivitamini-vitamini skoro isti i za ljude i zivotinje probaj,ribice i ovako svasta umeju da grickaju a nece umreti od toga to je sigurno.
 
Da li vredi para mislim da je oko 700din ne ne vredi, a da li vredi koristiti, da moze ok je. Ja sam ga rabio neko vreme kao dodatak u ishrani riba. Mislim da u njemu najvise dominira vitamin B, bar po mirisu mi se cini.
 
Ma sve je to lepo ,samo ja da imam lab. ne bi ni postavljao ovakva pitanja. A pitanje je bilo vredi li konkretan serin preparat ili ne!?

Ovaj preparat se obicno dodaje ribama kad imas neki problem i kad je potrebna ishrana pojacana vitaminima, ali isto tako nece im skoditi i ako ga dodajes kod redovne ishrane. Svi bolji proizvodjaci hrane u uputstvu pisu i sta hrana sadrzi, belancevine, masti, vitamine itd. i to bi trebalo da je dovoljno za normalan zivot riba. Mislim da je bolje kupiti vise vrsta kvalitetne hrane.