Carnation

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Kad je nesto lepo za oko onda je lepo. Ovaj koral je bas to.

Dosta je nezgodan za gajenje i realno, bolje da se drzimo podalje od njega.

c74af06fe939446172d5e71c0e987dc3.jpg



a7475ad80d519b32f541dd7b090cf177.jpg
 
zanimljiv koralj
..neki nefotosinteticki, pretpostavljam!
Da, oni se ne preporucuju u akvariju, jer najcesce odu u par mjeseci...treba im dodatno hranjenje, sto moze biti lose za ostale sustanare tj. kvalitetu mora.
Osobno imam dvije vrste nefotosintetickih koralja (oba drzim u "hladu", super jaki protok), jedan je tkz. chilly coral-vrlo je slican ovome sto si ti stavio (crveno zutom, samo sto je moj skros crven, tamno crven), a drugi je slican ovom tvom zutom, ali otvoreni drugacije izgleda).
Chilly je vise od godinu dana u akvariju, polypi bijeli stalno otvoreni, a ovaj drugi se i razmnozava, na nacin da sastrane pusta malene bebice koje su minijaturna replika maticne kolonije. U akvariju je preko pola godine...vidjet cemo.

Ono sto znam iz druzenja s ostalim akvaristima, treba izbjegavati te lijepe nefotosinteticke koralje, jer to sto kod mene eto, nekim pukim slucajem zivi i raste, nije nikakva garancija nikome okolo. Najbolje ih je ne stavljati u akvarij i drzati se koralja koji su provjereni i koji po zahtjevima pasu u akvarij u koji ih se misli postaviti.

Ako se vec zeli okusati s tim koraljima, treba biti vrlo cesto hranjen sitnom zivom artemijom, a da bi se popunila njegova potreba za hranom treba imati filter koji je dovoljno jako da to sve povuce i procisti jer artemija moze jako zagaditi more. Treba ga stavljati na vrlo jak protok te svjetla nikako, staviti u neku spiljicu, na mjesto di ne dolazi direktno svjetlo
 
He he, pa znas ti gde treba da cackas :) To je jedna vrsta??? iz roda Dendronephthya.

Ovaj koral nije "nefotosintetickih" kako ti kazes nego je Aposymbiotic. Tu ima mala razlika pa pogledaj o cemu se radi. Stoji ovo sto kazes da vise voli zasenjena mesta. Ipak zasenjeno mesto od sunca moze da bude adekvatno nasem osvetljenom mestu u akvarijumu. To sada zavisi od same postave osvetljenja, njegove snage itd.
Protok vode je bitan i ovom koralu prija veci protok ali i ti ima maksimum preko koga koral ne prelazi. Sada i to zavisi od toga sta mi smatramo velikim protokom.

Za uspesnije gajenje treba da se odrzava voda gde ce da bude dosta fitoplanktona (phytoplankton) drugim recima alge. Da bi se to odrzavalo trebaju malo drugaciji uslovi sto akvaristi uglavnom nemaju. U jednoj komercijalnoj firmi to je drugacije jer tamo ima dovoljno vode u rezervi pa kad zagusti sve se promeni u momentu. To znaci da mene ne zanima ako ode nesto van kontrole, ja jednostavno zamenim par hiljada litara vode i resio sam stvar a rezerva vode je takva da bukvalno mogu da napunim tvoju sobu vodom ako ne i vise :) To znaci da mogu da drzim i dosta algi a i sve parametre vode pod kontrolom.

Normalno da je skimmer 100% zauzet. Radi punom parom jer je voda puna necistoca. U hobi akvaristici pod tim uslovima sistem bi puko osim ako neko bas zeli da se zavitlava sa time. Ima i takvih pa je njima i namenjen ovaj koral. Ko to ne zeli da radi njemu ce ovaj koral da zivotari odredjeno vreme i na kraju zna se, ode Bogu na ispovest. Iz tog razloga je bolje da se ne upustamo u takve poduhvate.

Ovde treba reci da ima jos dosta slicnih vrsta ovim koralima pa i tu moze da dodje do greske mada svi ti korali su dosta zahtevni i licno mislim da je bolje da se ne zamajavamo sa time nego da se orjentisemo na ono sto je sigurno.
 
vis, vis...a ja se pitam sto ti koralji kod mene rastu (ovo da su nefotosinteticki, su mi Ameri prodali pamet na nekom od svojih sitova :))
znaci phitoplankton, ma toga kod mene ima u izobilju...kada postruzem stakla sve te sitne algice zaplivaju i hrane mi ta dva koraljceka...nego, vidjela sam ja njih kako svojim polypima tj lovkama love i malu artemiju...ne bune se nista

Dobro jaki protok, necemo staviti pumpu od par 1000 l na sat da tuce direktno u koralj...to ej presmjesno, a uz to sada imam Wave box, pa su na mjestu di je udar vala dosta jak, najjaci u akvariju, ali nije direktan u njih...
zasjenjeno mjesto, posto sada imam 460-ak w na 440l s tim da lampe imaju i svoja "sjenila" (neki to zovu reflektorice) imam jako svjetlo u akvariju i da su na takvom direktnom svjetlu ne bi se otvarali...a kada su u "spiljicama" ovi zuti, a chilly visi naopak zaljepljen za plate montiporu njima je super

Ovaj tu prvi, crveni (moj chilly...sada da li su slicni ili nisu, ne znam, i sam znas koliko je tesko pojedine vrste razlikovati i smjesno bi bilo tvrditi jedno ili drugo), je takav da ne moze stajati uspravno...prvih mjesec dana sam ga bezuspjesno pokusavala postaviti da stoji prema gore, ali kada su me savjetovali da ga okrenem naopak, da vidis malca kako je procvjetao ;)

A druga zuta...ta je totalno drugacija po gradji i svemu, puno je meksi koralj na dodir i moze se uvuci i biti mala, ali kada se otvori, popuni svoje tijelo za 4-5 puta od onoga sto ima kada se zatvori. Ima svoje faze zatvaranje (ja to zovem "staze" pa po 10-ak dana ne pusti polype...jednom u svakih 3 mjeseca odprilike, taman je sada ponovo, po drugi puta...

Nazalost nikako slike postaviti, ona stranica za postavljanje slika vec dva dana ne radi, a ja pak preko foruma vise ne mogu...odavno sam popunila svoju kvotu :evil:

Da u svakom slucaju, ako zelimo da nam takvi koralji rastu trebamo im pruziti paznju i ostale zahtjeve koje traze ispuniti.
 
Tako je to kad je na mestu gde mu ne prija, nece da se otvori. He he, gadni su ti karanfili :)

Inace mozes da ga okacis i na malu plocu stiropora za pocetak. Stiropor pluta na povrsini a on lepo stoji naglavacke :) Tako mozes da izbegnes da lezi na podlozi gde moze da ugine. U sustini oni se tako i transportuju.
 
super, hvala Bobane

evo slikice...

chilly se vrlo slabo vidi jer je u sjeni i tesko mi ga je bolje slikati, ali potrudit cu jednu bolju di se cijeli vidi...na slici se vidi kako je pustio svoje polype van i lovi hranu

ovaj drugi je slikan kada su samo plava svijetla upaljena-navecer, (ovo je maticna kolonija, a sastrane ima bebica)-mjesto di je postavljen je "spilja" napravljena tako da je nekoliko kamenja naslagano uokolo jedan na druhi