Centralni filter
Neka logična posledica mog dugog bavljenja akvaristikom bila je želja da sve to podignem na neki viši nivo i da se oprobam u mrešcenju akvarijumskih riba. U Odabrao sam odredjene vrste riba za koje sam znao da mogu da budu pravi izazov i vrlo nadahnuto sam krenuo u realizaciju moje želje sa velikim uverenjem u uspeh.
Naravno, kako to uvek biva u životu, želje su jedno a stvarnost je nekako uvek u nekom malon neskladu sa time pa se neretko nadjemo u situaciji da moramo da prelomimo neke stvari koje jednostavno stoje izmedju nas i našeg rezultata. ovome mome konkretnom slučaju vreme koje sam provodio na održavanju mresnih akvarijuma prevazilazilo je neko moje očekivanje a samim tim i udaljavalo me od osnovnog cilja, mresta akvarijumskih riba.

Centralni filter.jpg

Posle više razmišljanja u kom smeru da krenem doneo sam odluku da radikalno izmenim postojeće stanje i da celu moj odgajivačnicu povežem na jedan centralni filter.
Mislim da je bespotrebno reci da je neka bojaznost neuspeha uvek prisutna a pogotovo što posle vecih ulaganja jednostavno nisam imao neku odstupnicu, neki drugi plan. Ipak šta je tu je, zagrizao sam pa tako da i nisam imao drugu opciju nego da idem napred u projekat.

Osnovna zamisao centralnog filtera svodi se na to da se voda iz svih akvarijuma putem prelivnika dovodi u jedan slivnik koji je ujedno taložnik, mehanički i biološki filter. Nakon filtriranja voda se iz tog filtera vraća nazad u akvarijume i taj proces se neprestalno odvija i naj taj način naše vreme održavanja filtera i izmene vode se svodi na neko izuzetno razumno vreme a to je i bio cilj postavljanjem ovog filtera.
Takav sistem ima i jednu svoju veliku manu a to je da se neka bolest riba vrlo brzo prenese na sve akvarijume pa se iz tog razloga UV filter mora koristiti bez prestanka.

Tehnički gledano postavio sam glavni slivnik u pod prostorije kao najnižu tačku i sve akvarijume sam povezao na taj slivnik. Nakon prolaska vode kroz taj slivnik koji je ujedno i filter voda se pumpa u peščani filter nakon koga ide u UV sterilizator i na kraju nazad u akvarijume. Ovo je vrlo jednostavan ali u isto vreme i vrlo efikasni sistem filtriranja vode.
Sam peščani filter kao i UV filter su profesionalna oprema (Culligan, Italy) koji svojim kapacitetom zadovoljavaju potrebe mrestilišta. Rezerve delove i potencijalni servis ove opreme je dostupan i kod nas što je jos jedna velika prednost.
I napokon nako ovih izmena konacno sam mogao da počnem da se ozbiljno bavim mrestom riba. I sada posle višegodisnjeg korišćenja centralnog filtera apsolutno sam siguran da je to vrlo povoljan način filtriranja vode u okruzenju kakvo je moje.

Svako ko je zainteresovan za ovakav filter neka me slobodno kontaktira i ja sam spreman da pomognem koliko je to u mojoj moći.