Crvenouha kornjaca

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Trachemys scripta elegans poznata kao crvenouha kornjaca koja potice iz Severne Amerike i koju bih ovde predstavio kao nazastuplejniju terarijumsku zivotinju, kako kod nas na ovim prostorima, tako i sire.

crvenouhak5az.jpg


Za pocetak evo nekih osnovnih informacija o ovoj ljupkoj zivotinji.

  • Kingdom: Animalia
    Phylum: Chordata
    Subphylum: Vertebrata
    Class: Reptilia
    Order: Testudines
    Family: Emydidae
    Genus: Trachemys
    Species: Trachemys scripta

Prirodno staniste

U Severnoj Amreci nastanjuje podrucija Zapadne Vird�inije, Indijane i Ilinoisa, pa sve juznije od Meksika , Venecuele i Juzne Amerika. Ovo su njena prirodna podrucija odakle potice ali ovu kornjacu mozemo naci i na drugim kontinetima gde je covek sa svojom nemarnoscu prema ovim zivotinjama, vestackim putem naselio neka podrucija Evrope i Azije. Najcesce naseljavaju mirnije vode (reke, jezera i mocvare) koje imaju pristupacnu obalu , sa peskovitim dnom ili muljevitim, sa nesto bujnijom vegetacijom.

Velicina i polna obelezja

Ako govorimo o maksimalnoj velicini ,odmah mozemo reci da je i maksimalna velicina jedan od pokazatelja polnih razlika. Naime, zenka kada dostigne tu maksimnalnu velicinu ona je znatno veca od muzjaka i njena velicina iznosi izmdju 15 - 20 cm, dok muzjak maksimalno naraste oko 10 - 12 cm .. Postoje zenke koje su nadjene i duze velicine, cak i do 25-30 cm duzine ali to su veoma retki primerci.

Kada govorimo o polnim razlikama, pored toga sto smo rekli da je razlika u velicini oklopa izmedju muzjaka i zenke, postoji i ralzika u duzini repa koja sada ide u korist muzjaka( duzi i vitkiji rep je kod muzjaka ). Takodje kloaka kod muzjaka je udaljena od oklopa nego sto je kod zenke bliza ivici oklopa. Karakteristicne su prednje kandze kod muzjaka koje su bas izrazene i duge. Oklop kada pogledamo sa donje strane ,primeticemo blago ulegnuce po sredini kod muzjaka koje ima funkciju lakseg balansiranja pri parenju.

Ishrana

Crvenouha kornjaca spada u omnivore sto znaci da je njen jelovnik ima veliku listu raznovrsne hrane. Od neke biljne hrane koju rado uzima kada je u poodmakloj adult velicini , ova kornjaca jede i insekte , beskicmenjake u vodi ,pa cak i ako moze da uhvati po neku manju ribu rado ce je pojesti ili ako naidje na mrtvu ribu bez dvoumljnja ce i to prihvatiti. Primetno je kod mladih kornjaca veca potreba za hranom zivotinskog porekla.

Zivotni vek i hibernacija

Zivotni vek crvenouhe kornjace dosta varira i zavisi od njene hibernacije. Ako njena hibernacija ide nekin normalnijim prirodnim tokom ,zivotni vek ce biti duzi, u suprotnom bice kraci . U prirodi zivotni vek ove kornjace moze da dostigne preko 50 godina cak je negde zabelezeno i 75 godina! (Dundee i Rossman, 1989).

Razmnozavanje

Ove kornjace se u prirodi vrlo lako pare i njihov pocetak parenja traje od marta pa sve do jula i to 1 - 3 puta . Broj izlezenih jaja zavisi od zenke koliko je ona stara i koliko je "istrosena" reprodukcijom. Ako u jednoj godini zenka izleze samo jedanput jaja, reproduktivnost je veca i vremenski duza, u suprotnom manja. Inace taj broj se krece od 4- 23 jaja. Inkubacija tih jaja traje oko 85 dana ali u zavisnosti od temperature i vlaznosti taj period ce biti duzi ili kraci ( visa temperatura i veci procenat vlaznosti skracuje taj vremenski interval)

Ja bih za sada toliko , najkrace sto sam mogao da uradim da za pocetak predstavim ovu popularnu terarijumsku zivotinju u njenom prirodnom ambijentu.
 
Evo da napravim prvi post :)
Lepo napisano, meni jeo zao tih kornjaca zato sto ljudi u pet-shop-ovima predstavljaju drugacije i zaludjuje ljude kako one mogu da zive u onim plasticnim "vanglama" i da im netreba temperatura i ostalo, a ustvari su one dosta zahtevne.Zato mislim da je to najzastupljenija, ali i naj mucenija vrsta kod nas.
 
Hehe...dobro nam dosao Kimo... :wink:

Naravno, slazem se sa tobom i sa tvojom konstatacijom , da su ove kornjace veoma lose cuvane u tim pet shop radnjama, i da se ne postupa pravilno sa njima. Ova kornjaca nije ni malo jednostavna za drzanje , ona je veoma zahtevna ako zelimo da joj pruzimo priblizne uslove kao sto to ima u prirodi.. Ja sam namerno ovu kornjacu predstavio u prirodnom okruzenju i njenim prirodnim zahtevima , a na nama je da te zahteve koliko-toliko ispunimo. Ako se sve to detaljno pogleda , svako od nas shvatice da to nije ni malo lako.

Pored ovoga sto je sve napisano moze se jos dosta toga reci , odnosno neke cinjenice detaljnije objasniti. Zato ne bi bilo lose da svako ko ima nesto da pita ili doda ,to i ucini.
 
Slatki mali crvenouhi kornjacko. Pazi uvek su me privlacile i varijante terarijuma, ali nikad nisam drzao nista.
Ko zna, mozda me ovde ubedite da pocnem sa nekom kornjachom, zabom, mravima, zmijom....

A jel se mreste te kornjache u terarijumima :D :lol: :wink:
 
Ono sto hocu da naglasim je da su one ustvari lose predstavljene od strane prodavaca i da oni obmanjuju ljude, sto me jako iritira :x

One su zahtevnije od vecine terarijumskih zivotinja po pitanju terarijuma pogotovo!

Ono sto treba njima obezbediti nije ni jeftino ni lako odrzavati,jer im treba UV lampa,lampa za grejanje,kopneni deo na kome se mogu suncati, kao i vodeni deo koj mora biti dovoljno velik da kornjaca moze da PLIVA u njemu, mora imati dobru filtraciju i odgovarajucu temoeraturu vode i na kraju mora imati raznovrsnu ishranu, a skoro nista od toga kupcima ne kaze prodavac...tako da se nadam da ce nasim zalaganjem sve to da se okrene u korist zivotinja a ne prodavaca!
 
Hteo bih da vam pokazem i vizueleno kako izgleda kloaka kod muzjaka i koliko je ona udaljena od oklopa . Crvena stralica pokazuje gde se ona nalazi.

Evo fotografije...


kornjacam12wd.jpg
 
... da se nadovezem i ujedno osvezim ovu temu sa novim slikama . Zapravo ,zelim da pokazem jednu skupinu odraslih i polno zrelih kornjaca u jednom vecem terarijumu .

Evo te slike ;)




adult_kornjace.jpg



Ove kornjace trebalo bi da dobiju svoje prirodnije uslove ,tj. da se premeste u buduci otvoreni vestacki bazen .Nesto vise reci o ovom poduhvatu bice kasnije ,kada drugar koji ih poseduje, konacno se registruje i predstavi ( moram da ga nateram da kupi komp :mrgreen:)...

Da ne zaboravim , velicina ovih kornjaca je u proseku 20cm (precnik), starost je preko 5 godina.
 
Imam kornjacicu veoma kratko.Kada sam je kupila bila je jako sitna, malo veca od nokta na palcu.Nikad ranije nisam videla tako sitnu kornjacicu!A sad, nakon neka 3 - 4 meseca je velicine dlana.Nisam imala nikakvo iskustvo kada sam je kupila i jako mi drago sto mi lepo napreduje.Ne voli kupovnu hranu, izgleda da sam je navadila na meso :mrgreen: Obezbedila sam joj terarijum koji je za sad dovoljno veliki i grejac koji je, izgleda, mnogo nervira!Stalno ga gura pa se desi da ga odlepi sa stakla.Malo se plasim da ga ne razbije.Jako je aktivna, posebno nocu.Neki put tesko zaspim zbog nje, nemam ideju sta radi ali je bas bucna.Terarijum joj jos nisam sredila i bas i nemam ideju kako.Ako je neko raspolozen da pomogne...bila bih mu zahvala.Od svih mojih zivotinja...ona mi je najdraza:hej:
 
Dodoborsosla Anchi na ovaj forum.:)

Za tvoju nestasnu kornjacu, mogu ti savetovati da malo ubrzas sa uredjenjem terarijuma kako bi izbegla sve te sitnice koje te malo nerviraju. Osnovno sto joj moras obezbediti je :

- prostran terarijum sa suvozemnim i vodenim prostorim
- odlicnu filtraciju vode sa dobrim grejanjem vode
- dodatno uva/b zracenje sa vestackim osvetljenjem i
- sto raznovrsniju ishranu.

Sve ovo sto sam ti naveo trazi nesto dodatno ulozenih novcanih sredstava ali ces zato izbeci sve nezeljene probleme koji se mogu javiti ako crvenouhoj kornjaci neispunimo gore navedene stavke.

Za izradu odgovarajuceg aqua-terarijuma, potrebno je prvo odrediti prostor gde ce mo ga postaviti, a zatim prema tom prostoru zadati odgovarajuce mere. Izradu takvog aqua-terarijuma treba prepustiti nekoj iskusnoj osobi jer je takav posao znatno komplikovaniji nego recimo, izrada akvarijuma. Razlog zasto je to tako komliokvano lezi u tome sto filter koji se postavlja mora biti dobro uklopljen u sastavni deo unutrasnjeg dela terarijumskog prostora i u principu on je kao neka pregrada vodenog i suvozemnog dela aqua- terarijuma. Nemam trenutno odogvarajuce slike gde to mogu prikazati ali nadam se da me razumes kako to treba da izgleda.
Osvetljenje terariuma je jako bitno jer ono pored uva/b zracenja
mora imati i ulogu zagrevanja odredjenog suvozemnog dela povrsine gde ce koranjaca izlaziti van vode. Temperatura vode i vazduha u aqua-terarijumu, mora biti sto pribliznija ,nesme biti drasticnih odstupanja. Postoje neke skale tih odstupanja ali je najvaznije da temperatura vazduha bude nekoliko stepeni iznad temperature vode i da na suvozemnom delu postoje podrucija gde ce biti toplije bar za 5°C-10°C stepni vise nego sto temperatura vode. Suvozemni deo treba prilagoditi kornjacama priblizno prirodnim uslovima , sto znaci da pored tvrdjeg kamenitog i sljukovitog dela, mora biti i rastresite podloge pogodne za kopanje (one obozavaju da kopaju u pesku).

Eto , to bi za pocetak bilo neko moje vidjenje, sta bi se moglo uraditi kada je u pitanju izrada aqua-terarijuma.;)
 
Hvala :)

Hvala za pomoc :)
Dacu sve od sebe da ugodim ovom malom stvorenju. Kada budem u prilici pokazacu vam par slicica.
 
pitanje o kornjaci ili POKLANJA SE KORNJACA

Pozdrav,

pre 4 godine moj sin je na poklon dobio tada malenu crvenouhu kornjacu. sada je to kornjaca koja prevazilazi nase prostorne mogucnosti i ne znam sta da radim. u akvarijumu ima filter ali zbog mirisa vodu menjam svaki dan i to mi postaje sve teze i teze. klinac se nesto batrga ali ne verujem da ce mu mnogo nedostajati jer je to uglavnom "moj" ljubimac. nosili smo je i kod veterinara zbog konjuktivitisa i tada sam joj mazao oci antibiotskom mascu. vidim da se bavite time pa vam je to sigurno normalno ali ja sam se pitao kako se to radi jer bezi u oklop. doktor je samo rekao snadjite se uz sirok osmeh. u svakom slucaju zavrsili smo tada brze nego kad dete odvedem kod lekara na hitnu.
elem moje pitanje je da li smem da je odnesem i pustim u neku reku, jezero, kanal ili neku drugu vodu i budem siguran da ce preziveti ili da se nadam da neko od vas koji se bavite uzgajanjem istih ima zelju da je primi. naravno da u obzir dolaze i ljubitelji koji bi zeleli odraslog ljubimca. jede sve i kupovnu hranu i meso, salame razne bube, muve i sl. sto upadne u akvarijum. lepo je vaspitana zna da od po novine i donosi papuce:cool2:
pomagajte ljudi ako boga znate. i prevoz cu da obezbedim o svom trosku.

Hvala na pomoci, savetima i svemu ostalom.
Sve vas pozdravljam odo da je okupam sutra imamo goste pa da ih ne otera pre vremena.
 
Pozdrav saviola :hej:

Takvih i slicnih slucejeva je puno , da nakon izvesnog vremena deciji kucni ljubimimac, postaje roditeljski kucni ljubimac :D

Ako zaista nakon 4 godine nemas vise vremena i volje da se staras o toj crvenouhoj kornjaci, jedino resenje je pokloniti nekome a nikako samoinicijativno pustiti u prirodu kornjacu. Ne bih sada objasnjavao zasto se ne sme pustati u prirodu divlja zivotinja, narocito zivotinja koja nije iz ovih podrucija, to je jasno kao dan ,o tome ima mnostvo komentara i rasprava na internetu .

Znaci , poklon takvog ljubimca moze nekog obradovati i usreciti, nekog ko bi veoma zeleo da poseduje crvenouhu kornjacu u svom terarijumu. I mislim da je ovo veoma lep potez od tebe, ne samo sto zelis pokloniti kornjacu, vec i snositi putne troskove oko isporuke ....:)


 
Pozdrav saviola :hej:

Takvih i slicnih slucejeva je puno , da nakon izvesnog vremena deciji kucni ljubimimac, postaje roditeljski kucni ljubimac :D

Ako zaista nakon 4 godine nemas vise vremena i volje da se staras o toj crvenouhoj kornjaci, jedino resenje je pokloniti nekome a nikako samoinicijativno pustiti u prirodu kornjacu. Ne bih sada objasnjavao zasto se ne sme pustati u prirodu divlja zivotinja, narocito zivotinja koja nije iz ovih podrucija, to je jasno kao dan ,o tome ima mnostvo komentara i rasprava na internetu .

Znaci , poklon takvog ljubimca moze nekog obradovati i usreciti, nekog ko bi veoma zeleo da poseduje crvenouhu kornjacu u svom terarijumu. I mislim da je ovo veoma lep potez od tebe, ne samo sto zelis pokloniti kornjacu, vec i snositi putne troskove oko isporuke ....:)
hvala jos jednom.

naravno da nisam mislio ozbiljno na pustanje u "divljinu". pao mi je napet zoo vrt i ona barustina prepuna njenih rodjaka. mozda je moj naslov pogresan i trebalo je da stavim "kornjaca na poklon". mozda ga i popravim

pozdrav
 
Pozdrav svima :hej:
Pojavio se mali problem. Primetila sam da je kornjacici omeksao malo oklop u predelu repa. Imam svu potrebnu opremu i aqua-terarijum, dajem joj neke vitamine koje mi je veterinar preporucio. Trudim se da joj ishrana bude sto raznovrsnija, ali nece da jede nista sto nije meso... Cak ne jede ni kupovnu hranu za kornjacice. Jedina stvar koju ne mogu da nadjem je UV lampa :sorry: Da li je moguce da joj je zbog toga omeksao oklop ?
 
Moguce je da je omeksao oklop bas zbog nedostatka UW sijalice u terarijumu. Terarijum za crvenouhe kornjace podrazumeva obaveznu instalaciju UV sijalica. Pokusaj sada dok ne nabavis i instaliras UW sijalicu, da u letnjem periodu svoju kornjacu izlozis dnevnoj svetlosti i suncevim zracima ( ranim jutarnjim ili kasnim popodnevnim satima) naravno ,omoguci joj zaklon kada bude osetila potrebu da se skloni od suncevih zraka i pregrevanja oklopa. ;)
 
Pozdrav svima.

Ja sam imao ove slatke primerke 14 i 24 godine. Poslednja je uginula pre 2 godine a moja devojka sada zeli jednu. Posto u Beogradu postoji problem sa nabavkom istih iz meni nepoznatih razloga moje pitanje je vezano za Saviolu. Da li stoji ponuda za kornjacu jos uvek, za prevoz bi se dogovorili. Ja sam u Zemunu. Naravno ako neko zna gde mogu da se nabave mladi primerci u Beogradu bio bih mu zahvalan.
 
Tnx za info. Nije ni cudo sto toliko kostaju kada je trziste u deficitu, mada s obzirom koliko su gmizavci, kornjacice su i dalje jeftine.

Pozdrav
 
mekšanje oklopa je uglavnom posledica loše ishrane...prvo joj obezbedi toplotu,jer nije homeotermna životinja,i cela njena aktivnost zavisi od spoljne T....trebalo bi da T vode bude oko 26 C,i da ima u jednom delu akva-terarijuma,tj na 1/3,sijalicu,koja će je grejati kad izađe na suvo...to joj je potrebno zbog akumulacije toplote,sušenja,čime se brani od algi,parazita i tra-la-la...e,kad to obezbediš,onda na kvalitetnu hranu...sera raffy I i Raffy P su ok hraniva...mekšanje oklopa je usled nedostatka ili nemogućnosti ugradnje Ca u ćeliju...zbog toga je potreban D3 vitamin,koji omogućuje ugradnju Ca...ne moraš imati UVA/UVB lampu,ali AD3 kapi stavljaš u vodu i obavezno nakapaš na hranu...i koristiš kvalitetne hrane,koje u sebi sadrže D3 vitamine...vitam A zbog očiju je potreban...nijbolje kupiš Serin preparat REPTILIN,i 1-2 kapi na parče hrane koje će odamh pojesti...mada,moje iskustvo je,da čim počne mekšanje oklopa,tu nema više spasa,jer u toj fazi kornjača odbija hranu,tako da joj je teško pomoći..
 
Pozdrav narode... Proleteh brzo kroz ovu temu i vidim da ima gomila ljudi koji se stvarno razumeju u kornjacice... Skoro sam dobio crvenouhu kornjacu a o njoj ne znam bas puno. Ronjao sam po netu, ali mi je uvek draze da cujem od ljudi koji su stvarno imali iskustva...
Imam nekoliko problema:
1) Koju hranu je najbolje da joj dajem(kupovnu i "domacu")?
2) Na koju razdaljinu da postavim Uw sijalicu?
3) Skoro sam primetio da je kornjacina koza pocela intezivno da se ljusti... Da li je to normalno????????( ja sam nesto kontao u svojoj glavi, da je to zato sto raste...)

Pomagajte....