Deformiteti riba

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Citajuci tekst sa naslovne strane o razvojnim i naslednim bolestima hteo bih da malo prokomentarisemo o ovome problemu.

Baveci se maloprodajom riba imao sam dosta prilike da naletim na ovakve probleme koji su karakteristicni za svakog odgajivaca posebno. Kod vecine tih odgajivaca deformiteti su bili uocljivi u spoljasnjoj gradji tela ribe. Najcesci i najveci deformiteti su kod Carassius auratus var. japonicus , Brachydanio rerio, Puntius sumatranus , Gymnocorymbus ternetezi,... i td.
Kod ovih vrsta riba u vecini slucajeva se javljaju deformiteti tipa nedostatka jednog oka , jednog ili vise peraja , otvoreni skrzni poklopci , anomalije u obliku tela i sl. Ako bi smo procentualno gledali na svaki mrest odlazi oko 5% deformisane mladji. Svakako da uticaj imaju sve ono sto je receno u tekstuRazvojne i nasledne bolesti ali trebalo bi koliko toliko uticati da se to svede na najmanju mogucu meru.

Kada su u pitanju spoljasnji faktori ( teki metali , pesticidi, niska temperatura, nizak nivo kiseonika itd ) tu mozemo uticati tako sto cemo koristiti raznorazne preparate za uklanjanje teskih metala, pesticida, i ostalih stetnih hemisjkih elemenata kao sto je TetraAqua "AquaSafe" , Sera aqutan i slicni preparati. Nezasicenost vode kiseonikom i temperatura, resavaju se samo nasom brigom i finansijskim mogucnostima kod same pripreme formiranja tih mresnih akvarijuma. Hocu da kazem da to zavisi od nas da li cemo kada formiramo mresne akvarijume obezbediti kvalitetne tehnicke aparate ,dobar kvalitetan grejac , dobre i kvalitetne protocne i vazdusne pumpe sa dobrim rasprsivacima. Da ovo ne objasnjavam sta i kako , vazno je samo napomenuti da je ovo nalakse resivi problem.

Najtezi resivi problem kod deformiteta riblje mladji jesu nasledni faktori. Tu svaki akvarista ,odgajivac mora strogo da vodi racuna ko sa kim se pari i da zna da odabere zdrave i visoko reproduktivne maticne parove. Ovo je veoma tesko za nekoga ko nema dovoljno iskustva a uz to nema ni dovoljno slobodnog vremena da prati izdvojena jata od kojih ce formirati maticne parove.
Jako je vazno poznavati sistematiku i genetiku kako bi smanjili mogucnost deformiteta riblje mladji kod naslednog faktora. Akvarista mora da zna da radi sa genima i da zna da izbegne pojavu letalnog i simeletalnog faktora gde je ovaj drugi faktor najcesce prisutan kod nasih odgajivaca.

Ne bih dublje da se upustam u objasnjavanje svih tih pojava ali sam hteo da potstaknem jos nekoga da jos nesto doda sto je vezano za ovakve pojave . Mladi akvaristi kada se susretnu sa ovakvim pojavama nadju se u velikoj nedoumici i dilemi, da li je to nastala neka bolest u njihovom akvarijumu ili je to nesto drugo. Zato bi diskusija o ovakvim problemima bas njima dobro dosla.
 
Last edited by a moderator:
Ne znam puno o uzgoju i odgoju mla?i, ali sam primjetila, jo kao dijete, dok sam imala i ivorotke, da bi se znalo dogoditi deformacija kod tek izleenih ribica, to sam ja povezivala s upotrebom lijekova protiv parazita i bolesti riba. Naravno, takve deformirane ribice bi jako brzo ugibale.
Ne vjerujem da je to bilo zbog loeg uparivanja, jer u to vrijeme sam se trudila nabavljati ribe tj. bas zivoorotke iz vrlo razlicitih izvora, a ostale preparate, gore navedene nisam koristla.
 
Pazi Fauna ja sam miljenja da 5% deformiteta od ukupnog broja izleenih jaja, uz napomenu da nisu imali prirodnog neprijatelja koji bi ugrozio iste, normalan pojava kod riba razmnoenih u akvarijumima ili zatvorenim bazenima.

Zato sam takvog miljenja, pa nauka nas u?i da priroda surovo odbacuje sve to nije sposobno da preivi, prilagodi se, evoluira. Samim tim ovih 5% o kojima pri?a u prirodi je u startu osudjeno da budu hrana onima koji treba ista da bi preivele.

Ljudi su ti koji poseduju svest ili recimo nazovi to humanost i zapaaju da treba pomo? takvim primercima. Ljudi izmedju ostalog jedini pomau onesposobljenim primercima svoje vrste da preive. Tako da mislim da je kod razmnoavanja riba pravilo da se nadje do 5% deformiteta kod mladji.

Pitanje je samo kako smanjiti taj postotak, ali sam li?no miljenja da ?e takvih primeraka uvek biti u ve?oj ili manjoj meri.

Toliko od mene
Pozdrav
 
Ja se licno nikada nisam bavio tim procentima pa sve sto bi rekao u vezi toga bi bilo cisto nagadjanje. U prirodi je to savrseno reseno i takve jedinke su osudjene na propast.

Za nas akvariste vaznije je pitanje kako da to izbegnemo. Jedno od resenja bi bilo da se maticni parovi nabavljaju sa razlicitih strana tako da su sanse bliskok srodstva svedene na minimum. Ni to nije garancija jer i takava jedinka moze da nosi neki los gen. Ipak ako nam je broj deformisanih jedinki u potomstvu znatan onda je bolje da se zaustavi mrescenje takvih riba.

Jedan veliki problem kod svega toga je komercijala. Nesavesni akvaristi mreste sve i svast,a zarade radi, a time samo doprinose da se deformitet nekontrolisano siri. Jednostavno los par treba da se unisti. To je pomalo surovo ali bi se to desilo i u prirodnim uslovima gde je selekcija izuzetno stroga.