Diskus - oteklina na boku

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Na jednom diskusu se pojavila jedna oteklina. Pomislio sam u pocetku da je neka cista ili mozda i tumor. Riba je prestala da jede i stvar se naglo pogotsala. Sve se zavrsilo uginucem ribe.

IMG_5770.jpg

IMG_5775.jpg

Uzeo sam spric i pokusao da izvucem sadrzaj otekline ali sve se zavrsilo na vrlo maloj kolicini tecnosti.

IMG_5776.jpg


IMG_5777.jpg


Pod mikroskopom se lepo videlo da je rec o nekakvim protozoama koje su u stvari i izazvale tu upalu tkiva.

IMG_5778.jpg
 
Nakon toga sam isekao kozu oko otekline da vidim kako je to izgledalo.


IMG_5795.jpg

Upaljeno tkivo se izuzetno lako odvajalo od zdravig tkiva i jasno se vidi razlika.

IMG_5797.jpg


IMG_5798.jpg

S obzirom da riba nije imala preterano natecen stomak ipak sam pogledao da li ima i koliko ima tecnosti u trbusnoj duplji. Zapremina je bila oko 0.8 ml sto nije bilo dovoljno za neki enormni pritisak na organe mada ga je bilo.

IMG_5801.jpg

Isto tako unutrasnji organi su bili relativno u redu osim cinjenice da su creva bila prazna sto je i razumljivo.


IMG_5804.jpg


Sve u svemu, posto nisam nesto posebno poradio na ovome sve se zavrsilo nekom ovlas konstatacijom da je doslo do neke upale izazvane nekom protozoom a razlog tome je ostao nepoznat.
 
Pa to je jednostavno :)
Protozoe su jednocelijske "zivotinje", recimo cilate, amebe itd. To se vidi pod mikroskopom i lako ih je razdvijiti od ostalih visecelijskih mikroorganizama.

He he Dr. Mengele, manimo se njega, on nije dostojan pomena.
 
Pa bas sada da nepravim video zapise u vezi ovoga. Nije to tesko ali mislim da nam to nije potrebno.

Koliko se secam, neka forma bakterija se bile prva ziva bica na svetu sto znaci da su najstarija. To i ima smisla jer sve sto ima neke "dodadtke" je dodatno nadgradjivano tokom evolucije.
Ipak ovo je sve van ove teme a ionako sam sve to ovlas odradio, To je bila cista znatizelja.
 
Meni su ove tvoje "ovlas" teme zanimljive.
Bunilo me je to jer protozoa znaci "prvobitna zivotinja" mada mi to zvanicno prevodimo kao praživotinja ali ipak je bakterija bila još pre a ove su valjda (mozda) nazvane tako bas zbog tog kretanja.
I to sam pitao jer mi se nekako cini da je generalno teze izboriti se sa protozoama nego sa bakterijama. Mislim na razne terapije. Pa eto tako malo kontam po mom skromnom mozgu.
 
Znam ja to Bobane. Svaka rec ima svoju evoluciju. Nekako po njima i vidis kako su ljudi pre razmisljali a kako sad a i kako se znacenje menja u zavisnosti od toga ko, zasto i kada upotrebljava odredjenu rec.
Konkretno mogu reci obzirom da se gomila grckih reci upotrebljava u medicini i nauci zapazam savim drukcije dimenzije istih reci kada se nalaze u kontekstu grckog jezika. I to je i razlog mog pokusaja sto tacnijeg prevoda jer u sustini ni "prvobitne zivotinje" nije bukvalni prevod. Bukvalni bi bio "prve zivotinje".
Razlog je verovatno bio sama definicija zivotinje u to vreme.