Dwarf botia

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Botia sidthimunki - Dwarf botia

37b8a0c26b0e72f7927ca819ca827dac.jpg
 
PO ovim kamenchicima na slici, a i nazivu "Patuljasta botija", rekla bi da je ova ribica stvarno sicushna. KOliko moze da naraste?
 
E, sada tek idu pitanja :lol: Standard lenght onda dodje kao neka duzina bez repa, ili... :?:
Ove male botijice bi verovatno bile super u mom akvarijumu, gde su se "nakotili" oni maaali, najmanji puzici, tako da ih i Macracanthe koje su sada oko 5cm TL :lol: ne primecuju...samo ove vece nalazim obezkucene, u stvari, obezteljene (nalazim prazne kucice) :)
 
Jedna od mojih omiljenih botia, bar po oinome sto sam citao o njima, a koje na zalost vidjam samo sa slika po netu. Zao mi je sto je nema na kod nas na trzistu pa ne mogu da napisem neko svoje iskustvo.
Spada u miroljubive i drustvene, ako se ne varam.
Pa, jednog dana...
 
Ovo je stvarni iznenadjenje da tih malih vragova nema ovde i da su akvaristi uskraceni za jedno ovako zadovoljstvo. Ovo nije neka nova riba pa je tako dostupna odavno i ona se nalazi na listama izvoznika a zasto je niko nije uvezao to je sada pitanje. Nadam se da ce da dpdje do promene i da ce mnogi akvaristi imati prilike da je vide i uzivo.

Inace ona nije tako plasljiva kao vecina drugih botia i uvek je vidljiva u akvarijumu sto nam daje jos dodatno zadovoljstvo.
 
Eh, mnoge vrste ne mozesh naci kod nas jer je unazad godinama uvrezeno mishljenje da nisu komercijalne,pa niko nece ni da ih uvozi.
A prava shteta i greshka, jer mislim da se akvaristika ipak dosta razvila kod nas unazad zadnjih 5 godina...i sigurno bi svi pohrlili da kupe neshto shto inache teshko moze da se nadje.
 
Sopstveno iskustvo

Ovi botiji su fantasticni. Sto kaze boban , za razliku od ostalih botija, oni su uvek nekako u prvom planu akvarijuma. Ne treba drzati manje od 5 riba, jer tek kada su u jatu pokazuju se u pravom svetlu.Zanimljivo je da cesto preve izlete u srednje slojeve vode. Vrlo su zivahne, ali ne diraju druge ribe i uglavnom se medjusobno igraju i jure.Imaju period kada se ne smiruju a onda kuliraju po sat vremena u jednom mestu-sto se meni svidja.Koliko sam primetio imaju svoju neku hijerarhiju.Ne kopaju po podlozi, odnosno vrlo malo -apsolutno beznacajno. Ne nalaze se u prodaji u svakoj prodavnici , a tamo gde ih ima su prilicno skupi(od 15 do 20 € po ribi-bar ovde u CH). Ako ih nadjete po povoljnoj ceni, a volite botije, treba da ih uzmete.
 
Zanimljivo, procitao sam :) Na zalost nemam uslova ni da pokusam sa mrestom jer nemam dovoljno tehnickih uslova- veci akvarijum i vise riba. Za sada ih imam samo 6 ali se nadam da cu kupiti jos(prilicno su na ceni oko 30chf a i nema ih svugde,a ne ide da kupis 2) Jedino mogu da se nadam da ce samo od sebe nesto da se desi :) Inace setup akvarijuma gde ih je ovaj mrestio je skoro identican kao moj aq,tako da mi to povecava sanse za 0,01% :)