Fotoaparat

Oduststao nisam ali su pare otisle na drugu stranu. Finansirao sam neki uvoz riba iz J. Amerike i Singapura, a to nikako da se realizuje. Uvoz iz Kolumbije je problematican, jer je Lufthasa smanjila broj letova i sada prima samo 10 boksova za prevoz, a to je totalno neisplativo zbog velikih troskova. Kontaktirali smo ih i ima naznaka da vrate stari broj letova i da pocnu da primaju normalno robu za prevoz. Drugi prevoznik ne dolazi u obzir, jer jedino oni garantuju da riba stize za 22 casa i 10 minuta do Beograda. Singapur je problem, jer je nas uvoznik u fazi preseljenja pa je sve obustavljeno dok se to ne zavrsi.
Istripovao sam u glavi da mi ribe kupe aparat pa cekam da se to sve zavrsi i onda krenem u pazar i uzmem nesto bolje.
 
Eh ti polako postajes profesionalac. Tako to ide, jedan uvoz pa se malo osladi pa onda jos jedan pa... nikada kraja tome :)

Sta tu imam da hvalim. Oprema je vrhunska ali operator malo stuca sa time. Juce sam se slikao za pasos. Tri puta sam pokusavao da to uradim i treca sreca. Dobro je sto mi online sistem odbije sliku odma pa znam da sam nesto zabrljao. Ipak, treca sreca i sve se zavrsilo ok.
Na kraju sam bogatiji za jedno iskustvo, sada znam kakao da napravim sliku za pasos i verovao ili ne sav problem je bio u odsjaju beline na zenicama. Ovaj novi sistem to ne dopusta posto masina sve kontrolise. Vise nema ljudske kontrole na granicnom prelazu :)
 
Stvarno su lepe Bobanove fotografije sa novom 600-kom!
Zanima me da li je nešto još dorađivano u fotošopu, šta i koliko ili je ovo original netaknuta fotografija?
U svakom slučaju bi voleo da vidim i jednu sliku bez korekcije :cool:
 
S obzirom da ja slikam u izuzetno velikoj rezoluciji onda slika mora da prodje kroz obradu, smanjenje velicine.
Kada je vec u photoshop-u onda uglavnom isecem potrebni kadar. To seckanje je uglavnom malo jer sve slikam sa makro objektivom.
Posto je svetlo problem, tako je to sa slikanjem akvarijuma, uglavnom korigujem kontrast i white balance. Ponekada uklonim neku mrlju ili cak i deo kadra, recimo deo druge ribe ako se ne uklapa u scenu.
Filtere retko koristim i ako koristim to bi bio gaussian blur, uglavnom da bi korigovao bas gore pomenute ispravke. Izostravanje slike ne koristim i ako slika nije dovoljno ostra onda slikam ponovo. Vise se baziram na dobru sliku na pocetku a ne na program da ispravljam nesto sto je nepopravljivo.

Inace prebacio sam kompletno slikanje na raw format i sada je jos bolje a photoshop cs6 ima vrlo dobar dodatak za raw slike a i Adobe Photoshop Lightroom je velika pomoc. Na zalost oba programa su dosta skupa. Adobe Photoshop Lightroom sam kupio sa Adobe sajta a Photoshop ovde u radnji. Dobra stvar je sto Adobe daje studensku verziju pa sad gledaj sta ces da kupis :)

Eto tako ide sa slikanjem mada je to dosta komplikovanije nego sto izgleda. To mi najbolje vidimo kada gledamo sliku 100%.
 
Evo da vidis jedan primer kako ja to radim ustvari koja podesavanja koristim.
Pre svga je vazno da ono sto slikas ostane u raw formatu jer onda mozes da popravljas. Jednom kada sliku prevedes u jpg sve je gotovo i tu nema neke velike popravke.
Na slici je H. Bentosi - White Fin Ornate Tetra i slikao sam je sa mesavinom svetla od 6000 i 10000 K

Ovde imas RAW fajl, nista nije menjano, sve je kako je aparat izbacio. Jedina promena u odnosu na ono sto ja radim je sto sam snimio u najmanje mogucoj velicini da bi bilo lakse da skines taj fajl i da vidis. On je oko 17 Mb.

Kada pogledas originalnu sliku odmah ces da zapazis da je preeksponirana, ne puno ali jeste. Korekcija za -1 znatno popravlja stanje. Kontras treba da se podigne za nekih +20 kao i white dok crna treba da se smanji na nekih -30. Uz to sam koristio i lens korekciju koja ide automatski kada se osposobi.

Ovo je original, smanjeni.

0L1A2285_original.jpg

Ovo je nakon tog korigovanja

posle raw korigovanja.jpg


Sada ide mala kozmetika, skidanje tacaka kao i skidanje dela ribe u gornjem levom uglu itd.

nakon obrade_mala.jpg




Nakon toga isecem sliku gde zelim, smanjim je i ona je spremna za web. Kao sto vidis tu nema potrebe da se nista izostrava itd jer sa time ne bi nista dobio.

nakon obrade_mala_crop.jpg

Sve ove slike su smanjene a evo ti i u punoj velicini te iste slike pa ih poredi. Pored toga ovo korigovanje je bilo onako na brzinu pa je bas uocljivo za nekoga ko se bavi time.

Posle RAW korigovanja

http://www.beke.co.nz/slike/gluposti/posle_raw_korigovanja_velika.jpg

Nakon korekcije u Photoshop-u

http://www.beke.co.nz/slike/gluposti/nakon_obrade_velika.jpg
 
Zahvaljujući Bobanu sam se dao u eksperimentisanje u nekom drugom pravcu, i otkrio nove mogućnosti u fotografisnju akva sveta :)
Na ovim Bobanovim fotografijama nisam nigde mogao naći podatke o podešavanju aparata, ali mi se čini da ne koristi blic, i zato je prinuđen da bira veliki ISO i da smanji F broj :cool:
Ja sam opet u prilici da koristim ovaj makro blic, pa su mi podešavanja sasvim drugačija, ISO je najčešće 200, a F broj uvek preko 10, pa i više.
Na žalost obrada fotografije je za mene špansko selo, pa zato još uvek koristim onaj program za malu decu (FastStone Image Viewer), al' bar je dovoljno za pripremu slike za postavljanje po forumima.
Evo za primer dve slike, jedna je smanjena direktno iz RAW (NEF) formata, a druga (sa potpisom) je malo šminkana, pa da vidite..., ja čak nisam ni siguran da nije original i lepši o_O
 

Attachments

  • nef.jpg
    nef.jpg
    250 KB · Pregleda: 22
  • 1.jpg
    1.jpg
    224.6 KB · Pregleda: 22
Imas te podatke i exif-u
Evo za gornju sliku:

EXIF IFD0

Camera Make {0x010F} Canon
Camera Model {0x0110} Canon EOS 5D Mark III
Picture Orientation {0x0112} normal (1)
Last Modified Date/Time {0x0132} 2013:02:06 18:30:14
EXIF Sub IFD

Exposure Time (1 / Shutter Speed) {0x829A} 1/160 second ===> 0.00625 second
Lens F-Number / F-Stop {0x829D} 4/1 ===> ƒ/4
ISO Speed Ratings {0x8827} 5000
Original Date/Time {0x9003} 2013:02:06 04:51:13
Shutter Speed Value (APEX) {0x9201} 7321928/1000000
Shutter Speed (Exposure Time) 1/160 second
Aperture Value (APEX) {0x9202} 4/1
Aperture ƒ/4
Exposure Bias (EV) {0x9204} 0/1 ===> 0
Flash {0x9209} Flash did not fire, compulsory flash mode
Focal Length {0x920A} 100/1 mm ===> 100 mm
Image Width {0xA002} 1200 pixels
Image Height {0xA003} 799 pixels


Ja koristim ovaj objektiv Canon EF 100mm f/2.8 L IS USM Macro Lens http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EF-100mm-f-2.8-L-IS-USM-Macro-Lens-Review.aspx
On je f2.8 pa otvor blende je f2.8@f4

Ako nemas dovoljno svetla a znamo da je svetlo sve onda ti f preko deset nije od koristi. Zato ti treba blic. Imam i ja takav blic ali nisam odusevljen rezultatom kada se slikaju ribe.
 
Da napomenem samo da blic ne koristim na objektivu, nego ga postavim od gore na stakleni poklopac, a koristim ovaj objektiv.
Ne znam, meni nekako u startu budu fotografije oštrije i jasnije sa ovakvim podešavanjem, naravno da bez blica mora Iso na 1000 i više, a F broj oko 4...
Nadam se da gos'n Zopex ne zamera što zloupotrebljavamo temu :)
 
Ti imas problem zato sto objektiv nije za ovakvo slikanje. On ima f2.8 na 17 mm a ti ocigledno koristis zum i onda se to menja i zato je blic neophodan.

Mislim da je jasno da se ribe krecu pa onda ti treba brzina i bez toga neide ako slikas ribe. Ako slikas nesto staticno onda je sve drugacije. Ja sam nekako zadovoljan sa 160 a neretko odem i na 200. Da bi imao tu brzinu tebi treba dobro svetlo ili sa slabijim svetlom na f2.8. Pored toga i podesavanje ISO.
Sto se tice blica i to koristim, mislim na obicni blic ne na ovaj za macro. Imam dobar canon blic i in odradi posao a planiram vec duze vreme da uzmem jos jedan pa da radim sa dva blica ali otom potom, to ce malo da saceka.
 
Isao sam na foto berzu i kupio stativ i jednu 16GB karticu klase 10. Torbu za opremu nisam nasao tako da moram da odem u neku radnju i kupim to. Sad cu se pozabaviti ucenjem fotosopa i izradom nekog boljeg prenosnog svetla za slikanje riba.

Slikao sam po malo i rezultati nisu losi (moze da prodje ) ali sam malo zaboravio Bobanovu lekciju iz fotosopa tako da moram iz pocetka.

Da, zaboravio sam da pogledam pribor za ciscenje aparat i objektiva ali ima toga po radnjama.
 
Kartica je ok, relativno ima dobar kapacitet za to sto tebi treba. Koja joj je brzina? U sutini kada uzimas karticu onda gledas brzinu tranvera podataka. To je vazno ako pravis seriju slika, stisnes dugme a aparat poludi od slikanja. Ako je slabija kartica uglavnom zastane. Ja imam SanDisk Extreme 95 Mb/s i Compact Flash od 60 Mb/s. Obe su u aparat.

Torbu izmi cim budes mogao. Tako ces da sacuvas opremu od kojekakvih prepada a to je vrlo zdravo, i za tebe i za foto aparat.

Svetlo ti treba i ti ces to najbolje da vidis kada pocnes da slikas. Posle mnogo nerviranja doci ce i rezultat :)
 
Pa nije ni lose, sad si ti puno samokritican :)

Bilo bi lepse da je cela riba u planu, vodi racuna o tome.

Sve u svemu tu si, blizu dobrih slika, i sada samo trazi sta je najbolje za tvoje uslove.
Inace uskoro stize nova galerija slik a ja vec sada imam gomilu slika koje zeljno cekaju da budu pokazane pa se i ti pripremi za to.