Fungia paumotensis

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Jedan koral iz familije Fungia.
Ova vrsta je prepoznativa po svom izduzenom (elongate) obliku i produzenim usnim lukom.
Izuzetno je lepe zelene boje

DSC04205.jpg
 
Nekih godinu ipol kod mene raste jedna Fungia sp.
[Broken External Image]:http://www.artreef.net/uploads/photos/16.jpg

Koralj ima samo jedinan polip, pa neki kažu da spada u mps (tvrde koralje s jednim polipom), no poznatiji je kao LPS -tvdri koralj velikih polipa. Tvrdi koralj, sposoban za samostalno kretanje po supstratu(slabo i polagano). Zbog pokretljivosti koralja, preporućljivo ga je držati na dnu akvarija, na podlozi koja je mekana. Neprimjerenim smještajem, može doći do pada i tako razbijanja teškog kostura koralja. Ako je sitni pijesak u pitanju, moramo pripaziti da se ne diže sediment koji bi se taložio po koralju, jer to može dovesti do uginuća koralja, ili djelomičnog propadanja.
Boje koje nalazimo su višebojne tj. kombinacije zelene, svijetlozelena, crvene, roze, ljubičaste, naranđaste, plave. Za izraženost koloriteta, potrebno je jarko i jako svijetlo. Fungija je jako agresivan koralj i znajući tu činjenicu i to da je pokretljiva trebamo pripaziti što joj je u dometu. Najčešće je Fungia ta koja pobjeđuje u bitci za teritorij. Fungija neće oštetiti drugu fungiju.
Ako joj pružimo prave uvijete fungija je dugotrajan koralj.
Preporučam ju dodatno hraniti, odprilike svakih 15-ak dana s komadicima mekušaca, školjki, kozica. Sita Fungija ne uzima hranu. Za njezin kvalitetan rast treba provjeravati količinu kacija. Njezini pipci su najčešće vidljivi tokom noći, dok je tokom dana skoro zatvorena. Isto tako, zatvorena je ako joj je protok prejak ili joj nešto drugo smeta u kvaliteti morske vode u akvariju.



Pošto je ova moja narasla u promjeru oko 20-ak cm, razmišljam o fragiranju iste. Zanima me koji je najbolji način za fragiranje fungije.

Pročitala sam na internetu i napisala nešto o tome, pa me zanima što je bolje od opisanih načina.

Alat za rezanje fungije je mala motorna dijamantna brzorotirajuča pila? (nazovimo to tako), i dvoja jača kliješta, različitih veličina.
Tip kaže da to uvijek radi s donje strane koralja zato da bi manje uništavao i oštetio tkivo koralja.
1 metoda:
Koralj se izvadi iz akvarija te ga se s donje strane pili tj. zasijeca s rotirkom... a da vručina ne bi palila tkivo dobro je koralj zamakati u posudu sa strane koja ima temperaturu sobe. Isto tako soba bi trebala biti dobro prozračena zbog toga da se prašina s skeleta ne bi hvatala na koralj. Kada se koralj izreže lako ga je odlomiti na željene komade pomoću kliješta!
Najbolji se rezultati dobivaju ako su komadi podjednake veličine i ne premali.
Sada se fragovi mogu vratiti u akvarij, na mjesto s dobrom cirkulacijom, slično mjestu gdje je matična kolonija živjela. Bilo bi bolje i poželjnije fragove postaviti na kamenje nego na pijesak tako da bi voda mogla bolje cirkulirati i samim time priječila razvoj mikrobakterija po tkivu fraga. Treba paziti da se po tkivu i po oštećenom dijelu fraga na nastane alge, jer se fungija i inače s tim teško bori.

druga metoda:
fungiju se stavi na nekoliko tjedana u zasjenjen dio akvarija (sada mi je jasno zašto je M.Haaga držao one fungije u "hladu"...jedna je baš ispod wavea
09d9cbdbc7aab73c20e800d649818d38.gif
). Nakon toga treba izložiti fungiju na jako svijetlo ( metal halide preporuča autor teksta-vrijedi li onda i T5 rasvjeta) na nekoliko dana. Takav šok može prouzročiti kloniranje fungije tj. rast malih beba po skeletu.

evo, molila bih neke komentare i prijedloge




 
Fungia su interesntni korali i meni su bas zanimljivi. Ja imam jednu malu kolekciju njihovih skeleta gde pokusavam da ih identifikujem koliko je to u mojoj moci. Bilo bi dobro kada bi i ti uspela da identifikujes vrstu, cisto iz kurioziteta mada je to i nebitno.

U vezi fragiranja moj predlog bi bio da se okanes takvog eksperimenta jer je vrlo verovatno da ces da ostanes bez nje. Bolje je da cekas i da vidis da li ce ona sama da se reprodukuje.