Gastromyzon

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Evo par slika mojih Gastromyzon-a kako se setaju po akvarijumu.

Na prvoj slici je skup G. ocellatus, G. ctenocephalus i G. stellatus kako zauzimaju poziciju za borbu.

Druga, treca i cetvrata slika je G. ocellatus
 

Attachments

  • DSCF6470.jpg
    DSCF6470.jpg
    34.9 KB · Pregleda: 40
  • DSCF6503.jpg
    DSCF6503.jpg
    42.8 KB · Pregleda: 44
  • DSCF6505.jpg
    DSCF6505.jpg
    48.3 KB · Pregleda: 26
  • DSCF6515.jpg
    DSCF6515.jpg
    47.9 KB · Pregleda: 37
Evo da kazem da su mi gastromyzon-i dobili drustvo da ne samuju. Drustvo im je malo neobicno ali nema veze jer je to privremeno dok ne organizujem sve kako treba.

Slika bas nije najbolja jer drustvance ne voli objektiv kamere ali ja sam strpljiv pa ce biti i lepsih slika.
 

Attachments

  • DSCF6992.jpg
    DSCF6992.jpg
    29.8 KB · Pregleda: 34
  • DSCF6991.jpg
    DSCF6991.jpg
    30.7 KB · Pregleda: 22
Jom malo novih slika Gastromyzon-a iz akvarijuma.

Prve dve slike su G. scitulus a treca je G. scitulus G. ctenocephalus u pripremi za borbu.

Cetvrta slika je Gastromyzon za koga tek treba da utvrdim koja je vrsta a verujem da je odrasla G. ornaticauda. Kad je proanaliziram znacu tacno sta je a za sada neka bude ovako.
 

Attachments

  • DSCF8947.jpg
    DSCF8947.jpg
    48.1 KB · Pregleda: 25
  • DSCF9008.jpg
    DSCF9008.jpg
    48.8 KB · Pregleda: 19
  • DSCF8975.jpg
    DSCF8975.jpg
    58.8 KB · Pregleda: 14
  • DSCF8991.jpg
    DSCF8991.jpg
    56 KB · Pregleda: 21
Na prvoj slici je pogled odozgo gde san uhvatio malu gruou kako cavrlja. Svako gleda svoj posao ali budno prati i okolinu i sve to za tili cas predje u guranje sve dok ne ostane samo jedna riba - pobednik.

Kada ih hranim onda su mnogo tolerantniji i interesantno ih je gledati kako spretno love hranu. U ovom slucaju su komercijalno pripremljeni tubifex crvi.

G. ocellatus i G. ctenocephalus na drugoj i trecoj slici u lovu. Tu moze i da se vidi kao im je obojeno repno peraje.
 

Attachments

  • DSCF8999.jpg
    DSCF8999.jpg
    59.7 KB · Pregleda: 20
  • DSCF8997.jpg
    DSCF8997.jpg
    73.3 KB · Pregleda: 23
  • DSCF8996.jpg
    DSCF8996.jpg
    82.2 KB · Pregleda: 19
Koliko mogu da primetim sa pojedinih slika, u akvarium je ubacena poneka biljka. Koliko se secam, a mozda sam pogresno razumeo, tvoj prvobitni koncept je bio da akvarijum bude bez biljaka, jer bi to vernije prikazalo biotop.

Jesu li biljke naknadno ubacene i o kojima se tacno radi, posto imam male nedoumice oko prepoznavanja?

Kakva je prosecna dvenva aktivnost gastromizona, da li imas nekad utisak da je akvarijum dosadan ako se ne krecu ili je bas to ono sto si ocekivao i u cemu uzivas. Drugacije receno, sta je najveca draz takvog akvarijuma, zbog koje bi svoj koncept preporucio i drugima?

Slike su odlicne i ako bi mogla neka celog akvarijuma.
 
Ubacio sam jednu Javansku paprat tek da malo ozelenim akvarijum i nista vise. Na zalost neke biljke koje mogu da se zateknu u tim potocima nisu mi dostupne a mislim i da nece biti pa je i ovaj surogat prihvatljiv. Da li ce tako da ostane to neznam.

Gastromyzon-i su ok, malo su aktivni malo staticni. Stalno se gurkaju itd. Ako zelis neki dinamicniji akvarijum onda ovo bas i nije pravi izbor.

Zasto sam ih izabrao to je drugo pitanje. Jedan razlog je taj sto proucavam vrste tog roda a pored toga i to neobicno ponasanje. Tesko je reci bas zasto, kao kad bi pitao zasto neko voli Cat ribe ili tetre. To je cisti afinitet, stvar ukusa.

Postavicu i sliku akvarijuma pa da vidis. Sada mi je na privremenom mestu jer se jos nisam sredio a akvarijum nekako nije prioritet u ovakvoj situaciji.
 
Evo kako to sada izgleda. Jasno se vidi da nisam glancao akvarijum za slikanje :)

Malo me je ometalo dnevno svetlo jer je suncano ali nije to tako strasno.
 

Attachments

  • DSCF9110.jpg
    DSCF9110.jpg
    30.4 KB · Pregleda: 49
  • DSCF9135.jpg
    DSCF9135.jpg
    54.3 KB · Pregleda: 35
Ne znam koliko ti je bilo bitno da ispostujes neka pravila oko uredjenja. Kontam da je upravo ovako nesto ono sto akvaristi zovu "isecak" iz prirode, plus svega sto si opremu namestio tako da imitira tok nekog brzaka.

Kad bih pravio akvarijum za gastromizone, drugacije bih slozio takvu dekoraciju, mada ako to nema nikakav znacaj za ono sto zelis da postignes ovim akvarijumom, onda bi i sugestije vezane za tvoj akvarijum, verovatno bile suvisne.
 
Kako da ne, tu su Microrasbore.

One su dosta plasljive pa kada se ja pojavim ko kabadahija sa fotoaparatom one smugnu u njima poznate zaklone :)

Te ribe su me definitivno ocarale pa cu uskoro da se posvetim njima malo vise. Za sada su mi moji Gastromyzon-i na prvom mestu, pravi lepotani :)
 
Za Coa :)

Ja sam pokusavao da proucim kako njima izgleda prirodno boraviste i uvek se nekako zavrsi na moju mastu. Iz tog razloga mislim da nisam u mogucnosti da verno repliciram njihovo prirodno staniste. Da bi taj problem resio odlucio sam da odem do njih sledece ili one tamo godine, videcu jos. Cekaju me i korali koje moram da vidim, acropora korali imaju cudnu moc i to mi je prioritet. Kada to obavim onda cu znati kako izgleda biotop. Dotle je sve nagadjanje i kako sam rekao pusta masta.

Voleo bi da opises kao ti zamisljas recicu na Borneu. Ja sam se nagledao slika ali znas i sam kako je dok se ne vidi sopstvenim ocima.
 

Attachments

  • DSCF9125.jpg
    DSCF9125.jpg
    68 KB · Pregleda: 10
  • DSCF9144.jpg
    DSCF9144.jpg
    64.2 KB · Pregleda: 9
Rechice na Borneu mogu samo da zamisljam, a vec sam ti rekao da to nije daleko od toga kako si ti napravio.
.
To bi me sve navelo da se udaljim od teme i pocnem sa pricom o mom shvatanju biotopa i o tome kako je taj pojam u akvaristici "predimenzionisan", ili su bar napravljeni neki kompromisi na relaciji 'pravila uredjenja : pravo prirodno staniste'.
.
Ova tema je podstakla da razmisljam kako bih uredio akvarijum za gastromizone i otprilike da imam neke ideje, pocev od specificnih zahteva konstrukcije akvarijuma do uredjenja.
Posto sam u stalnom kontaktu sa nekim akvaristima, bas sam juce na telefonu razglabao o mojoj ideji.
Posto imam previse akvarijuma, imam taj nelagodan osecaj kod pomisli da jos jedan unesem u kucu, a tu je pored zelje za gastromizonima jos nekoliko kombinacija.
Eto ti u istoj recenici pominjes korale i gastromizone, pa bih ja isto mogao da se nadovezem na prethodnu svoju misao, da koliko zelim takav akvarijum zelim i jedan sa Scatophagus argusima:) . :ebote:
.
No, otvoricu nove teme za takve priche i prichice.
Imam jos nesto da priupitam, a to je na kojoj temperaturi ih drzis, da li si primetio razlike u ponasanju kod ove ili one temperature, te koju temperaturu neka relevantna literatura predlaze...
Ne znam da li si u nekom ranijem tekstu o gastromizonima pominjao ili pravio podele vrsta na osnovu temperaturnih zahteva. Ovo pitanje proistice iz mog ranijeg kopanja po netu o ovim ribama, tako da sam nailazio na neke podatke, ali posto se ti trenutno okupiran gastromizonima, ne bi bilo lose da kazes, ako vec nisi, nesto i o ovome.
 
Svi oni vole malo hladniju vodu i ja pokusavam da je odrzavam na oko 24 stepeni. a tako im je od prilike i u prirodi. Naravno da ima oscilacija u zavisnosti od visine na kojoj se nalaze ali to nije tako drasticno jer je to tropsko podrucje.

Mozda je vreme da i napisem nesto o njima, o rodu itd :)
 
Evo, prošlo je nešto više od dva meseca od zadnjeg posta, pa nije loše da nam boban nešto dopiše šta se dešava sa gastromizonima i mikrorazborama, je li tu još mikrozorum...

Odavno sam nacrtao tehničko rešenje za akvarijum koji sam planirao sa gastromizonima, ali iskren da budem nemam para trenutno za tako nešto, a trenutno sam od akva zezancija okupiran nečim skroz drugim, valjda će to uskoro biti privedeno kraju...

Tehničko rešenje za potrebe ''udovoljavanja'' i imitiranja prirodnog staništa za gastromizone koje sam pomenuo je pomalo neobično i nisam viđao da se neko odlučio za takve konstrukcije, pa me isprobavanje te zamisli ''drži'' da ipak napravim ono što sam zamislio najkasnije do kraja godine.

Nisam u toku kakva je ponuda na našem tržištu od vrsta iz ovog roda, ima zaista nekoliko vrsta koje sam video po ino sajtovima koje mi se jako sviđaju.

Da još dopišem u ovoj temi, da su moji gastromizoni dobro i stvarno je zanimljivo njihovo kretanje po unutrašnjosti akvarijuma kratkim preplivavanjem (ne mislim na ''puženje'', već baš na plivanje)
 
Stanje je sasvim redovno i nema nekih velikih promena. Mozda je neka novina da sam dodao jos nekoliko novih Gastromizon-a a isto tako sam dodao jos cetiri nove Celestial pearl danio jer mi se cini da sam izgubio dve-tri. Tesko je pratiti njihov broj jer su to stvarno zivahne ribe a velicina im dozvoljava da se zavuku gde god pozele. Sve u svemu one uskoro dobijaju svoj akvarijum gde ce moci da uzivaju u sredini kakva im odgovara a to je stajaca voda. Njihov broj planiram da drzim na nekih deset- petnaest komada za pocetak. Sada bi trebao da imam oko deset a planiram da dodam jos pet-seet komada i to bi bilo to. Kada ih prebacim u novi akvarijum onda idem na njihov mrest, tek malo da vezbam.

Sto se tice Gastromizon-a to je prica za sebe. Pokusavam da stvorim sto bolje uslove za rast algi, he he suprotno od nacela akvaristike, a ujedno da obuzdam koncaste i zelene tackaste alge. Posto je to nemoguce onda povremeno moram da zasucem rukave i ocistim te alge. U osnovi te alge ne bujaju s obzirom da je evo skoro pet meseca od kada sam postavio taj akvarijum a svetlo nisam ugasio ni jedanput. Pored toga akvarijum je nekoliko sati izlozen i direktnoj suncevoj svetlosti. Za tih pet meseci dva puta sam cistio alge a jednom mesecno moram da ocistim i stakla sa unutrasnje strane jer se navataju tackaste zelene alge.

Eto to bi bilo ukratko sta se desava i evo par slika koje sam nacinio pre ovog pisanja da bi ih dodao uz moj odgovor.

Sto se tice tvoje ideje za hillstream akvarijum ajde otvori novu temu o tome pa da vidimo sta i kako ide. U sustini sta god da radis trebalo bi da je ok ako obezbedis dobro strujanje vode.

Na prvoj slici je jedna od tih novih riba. Nisam se upustao u neku analizu o toj vrsti ali je ocito da izgleda drugacije od ostalih. Da li je u pitanju mladi primerak neke vrste Gastromizon-a ili nesto drugo vreme ce da pokaze. Mozda je i Pseudogastromizon a licno bi voleo da je tako. Videcu kada budem imao vremena i volje da to prostudiram i razjasnim sam sebi o cemu se tu radi.
 

Attachments

  • DSCF0997.jpg
    DSCF0997.jpg
    61.3 KB · Pregleda: 9
  • DSCF0989.jpg
    DSCF0989.jpg
    69 KB · Pregleda: 15
  • DSCF0954.jpg
    DSCF0954.jpg
    48.8 KB · Pregleda: 14
  • DSCF1000.jpg
    DSCF1000.jpg
    57.4 KB · Pregleda: 10
Ovde su par slika Celestial pearl danio koje je stvarno tesko slikatri u ovakvim uslovima u kojima su sada. Bice bolje kada ih premestim u novi akvarijum.
 

Attachments

  • DSCF1009.jpg
    DSCF1009.jpg
    19.6 KB · Pregleda: 18
  • DSCF1014.jpg
    DSCF1014.jpg
    32.3 KB · Pregleda: 10
  • DSCF1026.jpg
    DSCF1026.jpg
    26.8 KB · Pregleda: 8
  • DSCF1029.jpg
    DSCF1029.jpg
    41.2 KB · Pregleda: 14
Stavio sam skicu ovde:
link ne radi
da ne otvaram novu temu, pošto ne znam kad će da pretekne para da počnem da radim ovo, mesta za novi aq ima... :)
 
Last edited by a moderator:
Definitivno ribice koje pivlace paznju. :) Kazes nisi gasio svetlo duze vreme. A sta onda njima simulira dan i noc, da li se one zavuku ispod kamena pa im to bude kao noc kada odmaraju?
 
Pa tako mu to dodje, dok je obnova nema odmora :)

To sto je svetlo stalno ukljuceno u principu nije dobro jer mora da postoji dan i noc. To cu da promenim i pocecu da gasim svetlo negde u vecernjim satima.