Gibiceps, bolest ili...?

Srdjan

Member
4 Maj 2004
112
0
16
Vancouver BC
Pre dva dana pojavilo se nesto belo na oku gibicepsa. Sa zenicom je sve u redu dok je oko nje sve kompletno mlecno belo. Riba je stara preko 2 god. i nikada do sada nisam imao problema sa tim. Vodu menjam uredno, na svakih 7 dana. Postoji li mogucnost da je Maylandia zebra koju imam odnedavno (muzjak) ujeo gibicepsa za oko, jer sam par puta video da ga kljuca za ledjno peraje koje mu je malo oljusteno?

Danas je malo bolja situacija i cini mi se da se povlaci. Ima li sanse da kompletno nestane kroz koji dan?

Pozdrav!
 
Sve to sto si naveo moze da ima uticaja na to. Povreda na ribi je izuzetno doba podloga za razvoj bakterija i one se sire vrlo brzo. Ja sam imao jedan slicni slucaj nedavno i nazalost izgubio sam ribu. Pojavila se infekcija na skrznim poklopcima, zahvatila oko i tu je bio kraj. Sve se odigralo za oko dva tri dana sto me je vrlo iznenadilo. Mora da sprecis da se infekcija ne rasiri po oku.
Pored toga proverei i vodu. Nestabilna ili necista voda moze da doprinese razvoju takvih bolesti.
S obzirom da si promenuo karakteristiku akvarijuma jer is presao na ciklide, proanaliziraj kompletnu situaciju. Mozda hranis ribe vise nego sto je potrebno ili na drugi nacin remetis stabilnost.
U svakom slucaju antibiotik i antiseptik treba da se dodaju. Sve zavisi sa cime raspolazes. Ako imas karantinski akvarijum onda izdvoji ribu.

Mozda ce jos neko da se javi pa da da svoje misljenje a ti prati pa nam javi kako ide. Bez obzira na sve nemoj da prepustas situaciju slucaju. Obavezno peduzmi nesto jer to treba da se sece u startu. Kada se bolest razvije onda je obicno kasno za bilo sta.
 
Moracu nesto da smislim. Na zalost nemam uslova da ga izdvojim jer u drugom malom aq od 25l imam male ciklide. Morace da ostane u velikom aq. Koliko sam samo cicijasio za testove za vodu... Moracu da ih kupim da bi bio siguran da je sa vodom sve u redu. Samo sto je to sve ovde skupo za neke nase pojmove. Cudi me, preziveo je taj gibiceps i torturu od strane oskara, i nije mu bilo nista. Ovo sa okom prvi put vidim. Ponasa se normalno, ne vidim da mu to smeta, ali trebalo bi to srediti da se ne daj Boze ne prosiri na ostale ribice.
 
Danas sam ostao bez oba Gibicepsa :cry:

Jednostavno ne znam sta se desilo... zasto i onaj drugi...
Prvo jutros. Odstranio sam onog bolesnog koji je verovatno uginuo preko noci. A danas kada sam dosao sa posla nasao sam i drugog. Na njemu nisam video nikakve znake (bele oci i slicno), jednostavno je uginuo...
Sta je to moglo tako brzo da ih dokusuri ne znam. Ciklidi su svi u redu, mada me je sada malo strah i za njih. Vodu sam promenio odmah 80%. Cekam da vidim par dana hoce li sve biti u redu.
Jos uvek sam u cudu, kako tako brzo? Nisam imao prilike nikako ni da pokusam da ih lecim... :cry:
 
Srdjane, mislim da moras sto pre da nabavis testove za vodu. Kod tebe kako opisujes najverovatnije da se radi o nekom trovanju riba.
To trovanje moze biti i amonijakom koji se najvise koncentrise na dnu akvarijuma. Moze da bude i neko drugo trovanje ali ovako nista ne mozemo da zakljucimo jer nemamo rezultate testova vode a nisi ni opisao sam izgled ribe, recimo kako je uginula, sa jako otvorenim ustima ili nekako drugacije. Trebao si malo vise opisati..