hesperidean

New Member
3 Jun 2018
19
11
3
Belgrade
youtu.be
Imam nov akvarijum od 55l, sada je već mesec dana u funkciji.

Nane su iz starog ak od 12l gde nisu imale dobro svetlo ni prehranu pa su male i blede. Imaju ponegde i zelenu algu.

Svetlo mi je JBL Solar Natur daylight, 9000K, t8, 18w. Neko vreme ga neću menjati.
Ubuduće ću verovatno staviti dve neonke (jednu crvenu) ili led. Filter je sa zazorom. Ima još par biljaka pored nana koje su na oporavku, kripte, duckweed, kaldofore, limun, gupy grass i malo mahovine. Stavljam tečni co2 svaki dan (tek par dana) i dohranu Easy Life Pro fito. Nikad pre nisam ništa koristila u ranijim akvarijumima.

Od stanovnika tu su pigmej koriji njih 6, kozice za sada samo 4, helene bar 30, nerita, dva amano šrimpa koji su otišli da žive u filteru. Bio je tu i filter šrimp ali je negde otišao... napolju nije pretražila sam oko akvarijuma. A da je uginuo valjda bi se video. :confused:

I gupike jedan muški i tri ženke. Prva ženka je kupljena sa mužjakom i velika je a druga je mlada. Mislim da su Kolumbija Dambo gupi.
Samo što su ih sada dve.
Jednu (ima tirkizni repić) sam stavila u manji ak da je pratim jer je bila sumnjivo mršavija od ostalih, možda se tek porodila kada sam je kupila a možda ima parazite. Vidi sa na slici kod hang on filtera.
Naručila sam ESHA jer ima levamisol, pa valjda će preživeti dok lek nestigne. A možda su i skroz zdravi.
Pre sam imala samo borca pa mi je teško da procenim.

Danas sam prvi put dobila male gupije kriju se u filteru.:)
Oni su od mlađe ženke ima ih samo par. Velika samo što nije.

Slike su dok su svi bili zajedno.

Video od danas dodat je kokos

a ovaj video je sa ribicom koju sam posle izdvojila

Voda je tvrda GH 16.8, KH 16.8, pH bio je 9.5 sada je 8.5, NO2 - 0, NO3 oko 5
 

Attachments

  • 20180609_132651.jpg
    20180609_132651.jpg
    279.4 KB · Pregleda: 5
  • 20180603_140241.jpg
    20180603_140241.jpg
    341.8 KB · Pregleda: 5
  • 34635638_10156397268201798_8594318606852947968_n.jpg
    34635638_10156397268201798_8594318606852947968_n.jpg
    122.2 KB · Pregleda: 6
  • amano shrimp 2.jpg
    amano shrimp 2.jpg
    225.8 KB · Pregleda: 6
  • IMG_4502.JPG
    IMG_4502.JPG
    104.4 KB · Pregleda: 8
  • IMG_4504.JPG
    IMG_4504.JPG
    160.8 KB · Pregleda: 9
  • IMG_4631.JPG
    IMG_4631.JPG
    149.4 KB · Pregleda: 8
  • Gupi cupi.jpg
    Gupi cupi.jpg
    318.6 KB · Pregleda: 6
  • IMG_4489.JPG
    IMG_4489.JPG
    261.2 KB · Pregleda: 6
  • IMG_4490.JPG
    IMG_4490.JPG
    159.7 KB · Pregleda: 5
Last edited:
Lep akvaeijum i vidi se da ga dobro odrzavas.:).

Ova gupiks jeste manja od ostalih ali mi ne deluje da je bolesna. Prati je i nemoj napamet da je lecis.
 
Pratim je ali već tri nedelje ne mogu nešto da je ugojim.:confused:

Malo je bolje, uzela sam je u radnji koja mi je bliže (moja greška žurila sam da uzmem još jednu kada sam videla koliko mužjak ganja gupi koja je bila sa njim a njih sam uzela u radnji gde su inače super ribe ali je daleko odakle je moj prvi par gupija) u glavnom akv za gupije bila je uginula ribica pa nisam htela iz tog nego iz drugog gde su delovale bolje ali su bile već odrasle i uzmem nju zbog šare na repu, misleći sigurno se porodila pa je vitikija.
Ovo kako izgleda na slici sa cevi to je kako je sada. Super pliva samo kada ne vidi da je gledaš čim staneš ispred akvarijuma krene da pliva u mestu :)
Jede listiće i spirulinu.

Lek sam naručila za svaki slučaj ali bih volela da sve budue u redu i da ne moram da ga koristim. Dok on doputuje sa eBaya dotle će se pokazati kako su ribice.

I Amano šrimpvi su vraćeni u ak, uspela sam da ih uvatim u filteru. Mnogo su simpatični jer stalno nešto rade, ne staju.
Svi obožavaju tablete spirline na prvom mestu od sve hrane.

Pigmej kori je bio sam preko godinu dana u prethondom pomoćnom akvarijumu (jer mi je prethodni glavni ak procureo) i sada je konačno dobio društvo. Razlikuje se od svih drugih korija veći je i ima crnje oko očiju i najveći kontarast crno belo štrafte na telu...

Volela bih i neku veću ribicu ali ne bih ni jednu koja bi grickala gupuje. :)

Razmišljala sam Kolisi...pa ponegde pročitam da hoće da juri gupije.
I ako su u ovom akvarijumu na primer svi zajedno verovatno što je veliki...
Onda htela neonke njih 5,6 ali se setim da su mi grickale borca pre...

Jedino preostaje nekoliko mirkorazbora galaksy one mi deluju da neće nikog da diraju. Ali to kasnije kada prođe još koji mesec jer hoću prvo da vidim da li će uspeti neka beba gupi da preživi. Voela bih da imam Pastel i Moscow gupi.
Volim mnogo i panda korije ali mislim da bi bila prevelika gužva pored pigmejaca pa ih nisam uzela.

U planu mi je da dodam i neku crvenu biljku manje zahtevnu da vidim da li će se održati.

Na slici je moj najstariji Pigmejac.
Na drugoj slici su dvojica od druge vrste imam ih po tri od svake, jedni su sa tačkicama a jedni sa štraftom.
 

Attachments

  • IMG_4597.JPG
    IMG_4597.JPG
    313.8 KB · Pregleda: 6
  • IMG_4548.JPG
    IMG_4548.JPG
    309.5 KB · Pregleda: 6
Last edited:
Ovo na drugoj slici mi deluje da je Corydoras axelrodi.

Za gupike ne brini, malo plivajuceg rastinja i imaces pun akvarijum, ocas.
Kod Gupika je interesantno sto u pocetku pojedu po nekog malca, a kasnije prestanu da obracaju paznju na njih.

Kolisa ce sigurno jesti male gupike ali velike ne bi trebalo da dira.
 
Uvek imaj na umu da je to SAMO 55 litara akvarijum i da je to ogranjcenje. Nemoj da razmisljas o vecim ribama jer sve vrlo lako moze da ode na losu stranu.
Danio margaritatus je dobar izbor, mala riba kao stvorena za takav akvarijum. Ima tu jos takvih riba, recimo Celestichthys erythromicron, Boraras brigittae, Boraras maculatus itd. Sa tim malim Corydoras ribama bio bi im pravi raj.
Ovde su sve tri vrste tih malih riba pa vidi koje ti imas a vidim da je jedan od njih Pygmy Cory :

Corydoras pygmaeus - Pygmy Cory
Corydoras habrosus - Salt and Pepper Cory
Corydoras hastatus - Tail spot pygmy cory

Guppy ko Guppy, malo tuge malo radosti pa tako u krug. Takve su to ribe pa ako si spremna na to onda samo napred :)
 
Nego jos nesto, odakle je tebi pH bio tako visok 9.5. I sada 8.5 je bas puno, kako si dosla do tog rezultata?
Imam trakice. Ali su all in one. Nisam još nabavila pojedinačne.
Easy Life 6in1 Test Stripes.
One daju boje pa gledaš sliku na kutijici koliko je jaka boja. Ja sam stavljala akvatan kada sam punila ak. Stavila sam i pola čepa Sera bakterija u filter i posle 7 dana još pola.
Prvh dana su svi parametri GH, KH i PH bili na najtamnijoj boji. Činilo se da je voda čak preko 16 tvrdoće. Koliko su jako bili obojeni testovi.

Posle dve nedelje je sve blago spalo voda na 16.8...Ja ću okačiti slike možda deluje kao da je i tvrđa od 16 ali prvi put je bilo baš jako a sada je mnogo blaže obojeno tako da ima promene sigurno.
Desilo se par dana posle dodavanja duck weed možda bilje ima neke veze jer sam vremenom dodala još više biljaka.

Evo par slikica.
Prvi je No3 koji je bledo roze.

Posle je No2 i hlorine to je uredu. Bledo.

Sledeća slika sa brodo je boja tvrdoće. Koja je pre bila tamno bordo sada je blago.

KH je koblatno zelena ona je sada isto malko bleđa ona je za ukupnu alkalnost.

Zadnja slika lisnato zelena ta je isto sada malo blaža, inače je bila baš zasićena boja na samom početku.

Malo je konfuzno kada je all in one. Ali pošto nikad pre nisam koristila testove za vodu ovi su mi bili za početak.
 

Attachments

  • 20180610_091259.jpg
    20180610_091259.jpg
    153.7 KB · Pregleda: 1
  • 20180610_091408.jpg
    20180610_091408.jpg
    149.3 KB · Pregleda: 1
  • 20180610_091532.jpg
    20180610_091532.jpg
    154.2 KB · Pregleda: 1
Uvek imaj na umu da je to SAMO 55 litara akvarijum i da je to ogranjcenje. Nemoj da razmisljas o vecim ribama jer sve vrlo lako moze da ode na losu stranu.
Danio margaritatus je dobar izbor, mala riba kao stvorena za takav akvarijum. Ima tu jos takvih riba, recimo Celestichthys erythromicron, Boraras brigittae, Boraras maculatus itd. Sa tim malim Corydoras ribama bio bi im pravi raj.
Ovde su sve tri vrste tih malih riba pa vidi koje ti imas a vidim da je jedan od njih Pygmy Cory :

Corydoras pygmaeus - Pygmy Cory
Corydoras habrosus - Salt and Pepper Cory
Corydoras hastatus - Tail spot pygmy cory

Guppy ko Guppy, malo tuge malo radosti pa tako u krug. Takve su to ribe pa ako si spremna na to onda samo napred :)


Meni je mnogooo veliki ak pre toga sam imala 20l i 12l :)
Ali razumem šta kažeš.:)
Verovatno će i biti Danio, one su mi od malenih najlepše (promenili im ime a ja ih od pre zapamtila kao mircorasbore pa nikako da se naviknem).

Sada čekam mesec, dva da vidim koliko će biti gupika koje će da prežive i ako ih bude više da li će biti mesta za druge ribice. Poklanjaću ih ako ih bude mnogo. :) A i nešto sam čitala da mora da bude stariji akvarijum za danio pa je to još jedan razlog što ih još nemam.

Imam pigmej korija ovog klasičnog http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile135.html
A ove što imaju i štraftu po sredini i tačkice na glavi i gornjem delu tela, njih sam uzela u artu ali ne mogu da nađem na netu koji su.
Tail spot cory nisam viđala ali je mnogo lep volela bih da ga imam :)
 
Ovo na drugoj slici mi deluje da je Corydoras axelrodi.

Za gupike ne brini, malo plivajuceg rastinja i imaces pun akvarijum, ocas.
Kod Gupika je interesantno sto u pocetku pojedu po nekog malca, a kasnije prestanu da obracaju paznju na njih.

Kolisa ce sigurno jesti male gupike ali velike ne bi trebalo da dira.

Imala sam davno trihogastera držao se po strani od ostalih. Colisa ili danio su mi dilema :) Jer ja ću imati i kozice (čekam da mi stigne još 20ak) a ne volim da ih jedu. Pa za sada danio deluju kao najbezbednije :)

Gupi za sada samo dve male žive u filteru od juče. Prebrze su da ih uhvatim. Neka ih ima hrane a i niko ih nedira tamo.
Ako je istina za temeraturu sve će biti ženke jer je kod mene uvek oko 26c u ak.
 
Bice tu i muzjaka i zenki, nemoj da se brines oko toga :)


Ovo na drugoj slici mi deluje da je Corydoras axelrodi.

https://www.beke.co.nz/threads/corydoras-axelrodi.2794/

Vidim da ih nema tih cory u albumima, treba to da odradim :)

Te kozice mogu same da se brinu o sebi i uglavnom je tako. Akvarijum sa dosta biljaka pruza dosta dobru zastitu kozicama a ako neka bude i pojedena, tako je to, kao u prirodi :)

Pygmy kod nas na sajtu :)

 
Gledao sam te testove ali nemam poverenja u njih. Najtacniji su pojedinacni ali za ribe koje imas nisu ti bas toliko potrebni. Beogradska voda je danas kod mene kh 13, ph 7,5 i to ona iz cesme. Kad ubacis bilje gh i kh mogu samo da padaju, nikako da rastu
 
Gledao sam te testove ali nemam poverenja u njih. Najtacniji su pojedinacni ali za ribe koje imas nisu ti bas toliko potrebni. Beogradska voda je danas kod mene kh 13, ph 7,5 i to ona iz cesme. Kad ubacis bilje gh i kh mogu samo da padaju, nikako da rastu

Jeste to sam i ja primetila da postaje za nijansu mekša voda kada ima bilja.
Super ako je 13 :) i ja sam u Beogradu.
 
Bice tu i muzjaka i zenki, nemoj da se brines oko toga :)




https://www.beke.co.nz/threads/corydoras-axelrodi.2794/

Vidim da ih nema tih cory u albumima, treba to da odradim :)

Te kozice mogu same da se brinu o sebi i uglavnom je tako. Akvarijum sa dosta biljaka pruza dosta dobru zastitu kozicama a ako neka bude i pojedena, tako je to, kao u prirodi :)

Pygmy kod nas na sajtu :)

Baš takav je i moj najstariji ima crnu štrafticu oko očiju pa duž tela jasnu i jednu.

Ovi novi oni imaju dve štraftice koji kreću od pectoral peraja i malo šarenog po telu. Bilo je na sajtu akvarijum arta koji su ali su sada nešto menjali pa ih nema prikazano, samo ovaj klasičan pygmy kao moj prvi. U drugoj radnji ga zovu fancy kori :)

Imala sam ja pre kozice i borca ali tek kada je on ugino su počele da se razmožavaju:) i ako ga nikad nisam videla da jede male.
 

Attachments

  • IMG_4594.JPG
    IMG_4594.JPG
    264.7 KB · Pregleda: 2
Jeste to sam i ja primetila da postaje za nijansu mekša voda kada ima bilja.
Super ako je 13 :) i ja sam u Beogradu.

Čije ti testove koristiš?

Generalno znam da je tvrda voda u Bg zato sam i birala gupike.

Volela bih da uzmem dobar test za amonijak oko toga jedino brinem zbog ribica.

Menjam 30% vode nedeljno uvek vikendom da se naviknem:) a preko nedelje dolivam šta ispari.
 
Sera, Tetra, JBL, manje, vise svi su dobri. Nemoj da bacas pare na test za amonijak, sigurno ga nemas, jer dobro odrzavas akvarijum.
 
Preživelo je malo gupika sve su pojeli. :-( a velika gupi ženke koje sam imala sve su uginule čim dobiju mlade samo krenu da odjednom da plivaju sa glavnom ka vodi, posle nisam htela da nabavaljam nove gupi dok ne vidim šta nije uredu. A i ove male porašće...

Imam 3 ženkice. Dva mužjaka.
Sve ženkice imaju žuto repno peraje a gornje plavkasto i tačkice na repu. Da li im je kičma uredu ili ne nisam sigurna vidi se na slikama.

Mislila sam da imam najlepšu ženku sa snake skin telom :) neka neobična konbinacija ali je ispalo na kraju da je muško:) i već se udvara malim gupikama povermeno, krene da pliva ispred njih i da koči u mestu da ga primete.
Ima crvenu flekicu na telu i malo crvenog na repu.
Presijava mu se telo kao mozaik a rep je sa crnim tačkicama u nekim plavkastim svetlim nijansama. Ali nikako neće da stoji mirno za slikanje. Pa na fotkma nije lep kao uživo.

Imam i tri male žuto bele gupi ne znam šta će biti kada proastu ako prežive. I jednog mužjaka koji će biti skorz plav ali njemu kičma nedeluje idelano ravno nego kao da je malko pritisnuta od gore.

Od ostalih ribica imam oko 10 rasbora brigate crvene i Boraras naevus sa tačkicom, te sa tačkicom više volim jer su slobodnije plivaju uzduž celog akvarijuma pogtovo sada kada su i gupi sitne kao one pa se svi lepo slažu, dok crvene zauzmu neki deo u žubnju i tu provode više vremena nego na sredini akvarijuma, kod mene je to desni ugao akvarijuma.
 

Attachments

  • IMG_4793.JPG
    IMG_4793.JPG
    196 KB · Pregleda: 2
  • IMG_4797.JPG
    IMG_4797.JPG
    229.6 KB · Pregleda: 2
  • IMG_4800 copy.jpg
    IMG_4800 copy.jpg
    243.7 KB · Pregleda: 2
  • IMG_4790.JPG
    IMG_4790.JPG
    274.5 KB · Pregleda: 2
Ne dodajem dohranu dok su gupi male... i dalje imam malo braon alge, mnogo zelene alge baš na prednjem staklu, obrišem je a ona se stvori za par dana tačkasta...sada imam i jednu novu kao male niti koje lelujaju na staklu ali kada se baš pažljivo gleda sa lupom, možda je to kladofora počela da pušta po celom akvarijumu mada do sada se razmnožavala samo praveći mini kuglice.

Hoću da prodam puževe ubice od njih mogu samo da držim neritu nju nediraju a kada sam stavila jabuačara napalo ga je njih bar 17 posle sam ga izvukla i stavila u svoju teglu privremeno dok su oni tu. Ostavicu možda par malih helena baš malih od 3,4mm. A velikih imam 25. Kada ne bi njih bilo mogla bi clinton korone da imam one lepo jedu alge.

Ak nije uredan trentuno čekam da nabavim još jedan veći hang on filter pa ću smeti da dižem prašinu i presađujem :)
sada sve pliva kako hoće, nane se otkače kad god nerita pređe preko njih imam dosta guppy grass, duck weed (nju nedeljno izbacim), pistija koja mnogo lepa ali pazim da je nebude previše i nju izbacujem povremeno, nane lepo napreduju samo stare iz starog ak imaju agle nove ne.
Limun sam izbacila neki se osušio a neki je preterao pa rastao van vode. Jedino javanska mahovina nekako izgleda neugledno i neki delovi su pobraoneli pa ću je skratiti...

Najelepše mi napreduje kripta sama se širi pušta nove manje kripte i listovi su joj stigli do poklopca. Volela bih da nabvim Limnophila aquatica
i biljke koje imaju sitne iglaste listiće a formiraju žbunje...

ps. na zadnjoj slici je plavi mali mužjak...

Koriji su baš debeli (njih dvoje od 6) mislim da su ženke :)
I u radnji sam videla tako debele pa sada znam da nisu bolesni.
 

Attachments

  • Akvarijum.JPG
    Akvarijum.JPG
    307.5 KB · Pregleda: 3
  • IMG_4772.JPG
    IMG_4772.JPG
    254.1 KB · Pregleda: 3
  • kontrast.jpg
    kontrast.jpg
    369.5 KB · Pregleda: 4
  • plavi muzajk.jpg
    plavi muzajk.jpg
    149.3 KB · Pregleda: 3
Pozdrav narode !

Svratih ja malo na akvaristiku ! Inace se bavim teraristikom, ali sam do sada imao neki manji broj akvarijuma i nisam se mnogo posvetio tome, skup sport morate se sloziti.Video sam da pricate o gupikama i ne mogu da ne pomenem moj slucaj.
Zadnji akvarijum koji sam imao bio je oko 100l i najvise je bilo gupika unutra.Uvek sam se trudio kada kupujem akvarijum da ubacim sto vise zivorotki, one su mi najzanimljive.Prvi put kada sam se upoznao sa gupikama pored njih sam u akvarijumu imao samo cistace, kasnije sam uzeo Kolisu i rekli su mi da ce se super uklopiti sa gupikama.Sve je bilo dobro do momenta kada je pocelo razmnozavanje i primetio sam kako Kolisa ne samo da jede mlade vec i juri odrasle gupike.Vremenom mi se broj gupika smanjivao i sve su na kraju uginule iako su se razmnozavale...Tesko je objasniti, jer ja ne znam mnogo o akvaristici da bih mogao to da vam opisem na pravi nacin, nadam se da cete razumeti sta sam hteo da kazem.
Ono sto mene zanima jeste to zasto je Kolisa to pocela da radi tek kada je doslo do razmnozavanja gupika ? Da li se mozda pocela osecati ugrozeno zbog toga? I zasto su gupike uginule iako je izgledalo sve u redu ?