Harlequin Tuskfish

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Choerodon fasciatus ili Harlequin Tuskfish

Jos jedna poslastica morskih akvaristicara :)

DSC09826.jpg



DSC09828.jpg
 
Nemam sta reci , slika govori sve ... Prelepa riba sa prelepim koloritom. :D

Samo jedno pitanje ako moze? Kolika je cena recimo, ovakve ribe kao sto je ova , sa tom velicinom ? Moze i onako grubo od...do, znam da nije popularno ovako, preko foruma govoriti o cenama :wink:
 
A to bi ja mogla reci na tu ljepoticu?!
Spada u familiju Wrasse, a poto se nisam jo susrela u svom akvariju s tom skupinom iz vlastitog iskustva ne mogu reci ni pametno! Moe narasti dosta velika (do 40 cm, ali u akvariju najcece ne prijede 25). Mislim da je samo za fish-only tank, ali nisam ziher!
Recimo ja bi je uzela da imam veliki akvarij s vecim ribama (jako je lijep dodatak), ali bez sitnijih ivotinjica tipa kozica i manjih ribica, a ne bi niti koralje stavljala (sve to se smatra pod reef ivotinje-joj je na meniju).
to se tice nekih specijalih zahtijeva nema, osim parametara vode koji trebaju biti u granicama normale.
 
Cena zavisi od mnogih stvari tako da varira od zemlje do zemlje. Iako je to riba iz takoreci ovih voda ona je dosta na ceni. Kod nas je oko 70 eura a u prodavnici nemam pojima. Valjda kako nakaleme.

Moze da se drzi u akvarijumu sa koralima. Normalno to je dosta velika riba pa sve treba da je uredjeno za takvu ribu. Ako se redovno hrani i sita je onda je sve lakse. Lako se nauci na ishranu pa ste strane nema problema.

Interesantno je da ta riba ima plave zube. To moze da se vidi na slici.
 
boban said:
Cena zavisi od mnogih stvari tako da varira od zemlje do zemlje. Iako je to riba iz takoreci ovih voda ona je dosta na ceni. Kod nas je oko 70 eura a u prodavnici nemam pojima. Valjda kako nakaleme.

E vidis Bobane, "u tom grmu lezi zecan" ! :lol: Zbog tako velike cene (necija polovina mesecne plate) kod nas nece jos dugo poteci "slana voda" :(

Znam, reci ces da je to skupo i za tamosnje prilike i da je to privilegija bogatijeg sloja ljudi, ali ni ti bogati kod nas ne zele da tako bacaju novac .Oni kada treba nesto da plate, racunaju to po prosecnim primanjima odnosno prosecnim platama a ne svojim dohotkom, svojim primanjima. Ne znam da li me razumes sta zelim da kazem , ali samo znam da dugo jos treba da protekne slatkovodne vode, da bi je mi malo zasolili. :D
 
Sad te bas ne razumem. Ja nikada nigde nisam rekao da je morska akvaristika jeftina pogotovo morska akvaristika gde su delikatnije stvari.

Da je cena prepreka mnogima to znam i zato ja uvek napomenem da treba prvo da se zatvori finansijska konstrukcija celog projekta pa tek onda da se ljudi upustaju u sve to.
 
Ovdje su 100-150EU, mada ih jaako rijetko vidim, i to samo u top shopovima s velikim izborom riba...
prvo da se zatvori finansijska konstrukcija celog projekta pa tek onda da se ljudi upustaju u sve to.

istina, ima isto tako mnogo lijepih i sarenih "jeftinijih" riba tipa klauni, damseli etc. pokrijes se koliko si sirok ko i u poslu... :wink:


btw. Bobane kad si vec spomenuo skuplju ribu dali dobivate kad rijedze kolekcionarske iteme tipa:
 

Attachments

  • boylei.jpg
    boylei.jpg
    105.6 KB · Pregleda: 223
Kako da ne. Stizu i takve stvarcice ali samo po nekada. Pre svega zavisi odakle se porucuje.

U sustini to i nije tako veliki problem ali je i problem. Malo se insistira kod dobavljaca i ako se osmehne sretna zvezda stigne i takva ribica. Glavni problem kod svega toga je konkurencija a dobavljaci uglavnom zele da zadovolje velike kupce. To je isto kao sto si ti naznacio, "samo u top prodavnicama". Tu logiku slede i dobavljaci kao i veleprodaje. Ako ja imam ekskluzivnu ribu ili koral ona ili oni po nepisanom pravilu ide u top prodavnicu. Takva prodavnica prva dobija listu raspolozivih riba odakle biraju. Sta ostane ide dalje. Ta logika vazi i za dobavljace pa posto smo mi relativno mali kupci, nama stize sta ostane. Mi kupujemo oko 300 - 400 riba svake trece nedelje i oko 300 do 500 kg korala. To sve moze da ti izgleda mnogo ali to je u sustini sitnica za dobavljace. U korale racunam i anemone, skoljke i sve ostale gluposti.

Glavni adut dobavljaca je vreme, mislim na vremenske prilike. Mi porucimo nesto sto zelimo a ako ne dobijemo to dobavljaci kazu da im je zao ali vremenske prilike nisu dozvolile da se sve to obezbedi odnosno ulovi. Protiv takvog opravdanja mi nema sta da se zalimo mada znamo da je to izgovor. Uostalom i mi koristimo izgovore u nasem poslu.

Jos jedna stvar o kojoj mi izuzetno vodimo racuna je sta zele prodavnice. Ovaj posao ne egzistira bez koegzistencije sa pet prodavnicama. Mi uglavnom razgovaramo sa prodavnicama i slusamo njihove zelje. Za nas je kajmak ono sto je unapred prodato. Ako neka prodavnica ima zelju za tako necime mi smo tu, spremni da kupimo i skupe i retke ribe. Opet, to je stvar srece. Ja vec duze vreme pokusavam da nabavim ribon eel-a ali djabe. On ne stize. Nabavi njega i dozivet ces morsku akvaristiku u pravom, pozitivnom smislu.

Vidis koliko je ovo moje piskaranje konfuzno. To je bas iz tog razloga sto je ta nabavka dvosmerna. Ti narucis jedno a stigne ti nesto sasvim drugo a opravdanje je nevreme i ne mogucnost da se ispune nase zelje. Gde je tu pravda? Pa nema je, to je biznis. Dobavljaci ubace druge ribe tek da popune kutije a ti razmisljas sta ces sa time. Te ribe su uglavnom damsel rime i ostala znas sta.

Da te ne davim mnogo sa time, to je sudbina nas malih firmi i mi nismo u situaciji da skupljamo kajmak mada ima i toga po nekada. Zahvaljujuci toj cinjenici, ja sam i video mnoge stvari o kojima sam mogao samo da sanjam mada ima mnogo toga sto nisam video a ne znam da li cu ikada i da vidim. He he, idem na Fiji, bas sam pakostan, zar ne?

Zdravi primerci i samo idu od nas. Ja nikada nisam dozvolio da neka riba ili koral koji su pod znakom pitanja odu u prodavnicu. To je pre svega pitanje strucnosti a ja stvarno ne zelim to da narusavam a u tome imam apsolutnu podrsku vlasnika firme. Odluka je na meni a ja sa time ne zelim da se igram. Ime se gradi bas sa tim stvarima i veruj mi da se lako prokocka radi par dolara dobiti. Nazalost, to je samo prividna korist.
 
cool reply, thx.

cek malo sam zbunjen ja sam mislio da ste vi retail shop, LFS...

Ja vec duze vreme pokusavam da nabavim ribon eel-a ali djabe. On ne stize.

Za sebe ili musteriju?


Nabavi njega i dozivet ces morsku akvaristiku u pravom, pozitivnom smislu

haha, i oprostit se od klauna, argia, kardinala, blue legged hermita, stenopusa...
mislim da bi vec prvu noc kroz overflow odbecarila u sump... no u svakom slucaju impresivna riba...Plavozute su mi najljepse..

He he, idem na Fiji, bas sam pakostan, zar ne?

bizarre... Kako ces, jedrilicom ili avionom pa u pansion? Mislim da je najbolja kombinacija (za lovase, naravno) unajmljenom jedrilicom prozujit desetak dana po arhipelagu..
Bilo bi vrlo cool kad se vratis da nam das kakav "inlight" svojih iskustava.. Ja sam kopao po internetu i sve sto sam nasao to su neke novozelandske ili australske agencije koje te vode u okviru tvog godisnjeg na NZ par dana na Fiji.. sto je debakl jer me ne zanima NZ vec striktno neki od svih tih arhipelaga sto se skrivaju iza koraljnog mora (izuzev Hawaiija naravno koji su Americko tlo, fuj! Mogu mislit koja je to ispala za pare... mada Waikiki akvarij bih si pogledao)
U sv. sl. out of my league.. :cry: kad si preracunam 14 dana (od kojih bi 4 odpala na put) bi mi na mene i dragu sigurno izbio iz dzepa kojih 5-6 somica eura.. fuck! mi cemo se zadovoljiti imitacijom..... Maldives
 
Ma nisam ja u LFS vec jedna instanca iznad. Sve to mi i daje ovo sto imam, mislim na bliske susrete trece vrste.
Ribon eel-a pokusavam da nabaviv pre svega za sebe pa za prodavnice. Neznam zasto ali ja imam vrlo visoko misljenje o toj ribi. To je moja neka ljubav, znas i sam, svi se mi vezemo za nesto. To je riba koja mene fascinira mada je izuzetno teska za drzanje. Ja to prihvatam kao izazov i uvek sam spreman da taj izazov prihvatim. Takvi smo mi slani.
Nema frke za sve te ribicice i ostale koje si naveo. Sve one su super sa ribon eel-om mada obrnuta relacija moze da bude zeznuta. Eel se najbolje oseca kada je sam u akvarijumu mada se najbolje oseca tamo odakle je i potekao ali smo mi malo sebicni pa gledamo samo sebe. Ako me pitas za moju favorizovanu ribu ona je ona tu. Da ti kazem da je to moje licno misljenje i da su iskustva razlicita. Nemoj da ocekuje da vidis pravog predatora u akvarijumu, cak naprotiv. Samo fantazija i nesto sto moze da se pripise bozijij volji. Ja bih rekao "ovca u vucijoj kozi" za razliku od vuka u ovcijoj kozi.

Fiji, s ove distance je nesto kao da ti kazes da ides u neko primorsko mesto. Nista spektakularno za nas i prilicno jeftino. Ovo je daleki istok, juzna polovina, i Evropa je san mnogih NZ-landjana. Na moju srecu ja sam odatle potekao a bio sam tamo pre par meseci. Dace bog opet za koju godinu. Tebe sigurno kosta dosta samo da stignes dovde ali ne za boravi da ja sam tu pa to ne moram da platim.
 
Glavni adut dobavljaca je vreme, mislim na vremenske prilike..

lol:) zvuci na ove smradove sto dovlace sa stanica po Amazoni.. " joj, znate sada je tamo zima i visok vodostaj, bla, bla.. jer kise su pale i ako nasi momci nemogu do njih onda ih sigurno niko nema..bla,bla..

To je riba koja mene fascinira mada je izuzetno teska za drzanje. Ja to prihvatam kao izazov i uvek sam spreman da taj izazov prihvatim...

citao sam da je najveci problem s njom privikavanje na hranu u akvariju, da je potrebno poceti s zivim "feederima" da se uspostavi njeno prihvacanje hrane... btw. procitao sam tvoj clanak o njima sto si napisao za akvarij.net dobar text.... Meni je uvjerljivo najljepsa dragon eel
[Broken External Image]:http://www.amonline.net.au/fishes/students/focus/images/dragon.jpg
no isto tako nedostupna.. neko vrijeme me proganjalo uzeti malu snowflake murinu i odmalena je uciti akvarijskom suzivotu no odkazao sam rezervaciju u zadnji cas... ipak mislim da bi mi to zakompliciralo zivot tako da u buducnosti samo Hard-core reef safe zivine..

ista spektakularno za nas i prilicno jeftino..

da tebi su Fiji, Nova caledonija i Tonga pod nosom, mada opet kad pogledam na karti marshall, Solomon isl. ima tu leta da se otegne... :lol:

pokusavam da nabaviv pre svega za sebe

Imas li i kod kuce akvarij.. (haha zar ti nije dosata na poslu?) sa izborom koji ti je pod rukom to ima biti reef reefova.. :wink:

btw. danas sam gledao malu Bamboo ajkulu kako izlazi iz jajeta neverovatna scena.....!!!!!!!!!!! dal dilujete ta jaja?