Holandski akvarijum

Zoo

Member
27 Mart 2004
57
0
6
Šabac-SRBIJA
Posto u svojoj radnji imam veliki problem sa nabavkom bilja,
a takodje nemam mesta da razmnozavam ribe odlucio sam da gajim bilje,
definitivno.
Akvarijume pravim sledecih dimenzija
duzina-120cm
sirina-49cm
visina,t.j.dubina-37
Takva ni je polica tako da mogu staviti samo te mere.
Za bilje sam se odlucio jer naj manje trebam ulagati u njih a prodaja mi je odlicna.
Naravno stavicu sera floradepo,bar toga imam dosta,imam serina i tetrina djubriva za dalje prehranjivanje.
Osvetljenje ce biti neonke marke Arcadia.
E sad dolazim do problema
CO2????
Sa njim nemam nikakvog iskustva.
mislio sam kupiti bocu sa svim onim dodacima za ubacivanje ali i sa tim nemem nikakvog iskustva.
Prema tome molim sve ljude dobre volje koji mi zele izaci u susret ipomoci da se odlucim sta da radim.
Dali da kupujem tu spravu koja kosta preko 200eura i da mi kazete kako da je koristim ili da jednostavno ubacim neke ribe da to odradjuju.
Ribe su takodje dobra zamisao ali na tolike aq. bih trebao znati koje su naj bolje a da mi uopste ne grickaju bilje i koliki broj ce podmiriti dovoljnu kolicinu CO2.
Prvo sam mislio male Neonkice medjutim meni njih toliko treba da mi je jeftinija tehnicka varijanta.
Prema tome POMOC u ovom mom problemu.
Zelim uloziti u ovaj biznis ali da mi se to malo i isplati.
Svima,ali svima unapred zahvalan, pa cak i onima koji mi neodgovore nista,
jer svi znamo da je cutanje znak odobravanja.
A da sad sam se setio nemozete me odgovoriti staklo sam narucio danas i vec su sigurno pola isekli, i radi se za pocetak o tri gore navedena aquarijuma.
Jos jednom unapred HVALA.
 
To sam ja odavno pitao zasto niko nije krenuo u proizvodnju biljaka.

Usput, da ne diskutujem o tvojoj zamisli jer sigurno znas sta hoces, nego samo jedno pitanje. Da li si ti cuo za Hydroponic?
Ako nisi onda pogledaj sta je to pa ponovo razmisli oko gajenja biljaka.
 
Bobane gde ti se nalazi to o Hydroponik?
Bilje sam odlucio gajiti skoro.
Jednom drugaru prodao sam aq. i on mi odresi ruke oko svega unutra.
Znaci stavio sam sve sto treba, od sera floradepoa, preko tog gnojiva sam stavio kvarcni pesak granulacije oko 2mm.
svetlo smo stavili arkadija gro lux sa senilom.
Gomilu bilja ali on ubaci i jako puno riba.
Ja sam mu davno ukinuo kupovinu ribica ali on dodje kod moje radnice pa pokupuje sta mu se svidja.
Posle mesec dana poceli smo prehranjivati bilje preko lista pa zatim posle 15 dana tablete pored korena.
Pelcere koje smo posadili su izrasli do vrha aq. a iz njih je izaslo po
.10-ak grana koji su velicine kao ono koje smo posadili.
Zbog toga sam se odlucio za bilje jer sam sve ja postavio i sve lepo funkcionise pogotovo sto on ima plus gomilu riba koje jedu bilje,
na pr. ogromnih japanki.
medjutim opet kazem on ima more riba a ja trazim nacin da mi to uspe sa manje riba ili bar sa nekim koje nece jesti to bilje jer ipak te biljke planiram prodavati.
Takodje kaku vodu da napravim posto je kod nas jako tvrda,
kao rodjena za africke ciklide.
 
Sta to cudo od tehnike sve radi i koliko to kosta?
Zasto da ne samo ako ce ubrzati rast i kvalitet bilja.
Naravno to bih stavio na neki veci aq. jer ako je puno skupo ne isplati mi se stavljati na aq. cije je dno 120*49.
Lupi te i tu cifru pa da razmatram.
Dali postoji takodje mogucnost povezivanja na bar dva aq.?
 
za ravnomjernu i stalnu opskrbu CO2, preporucio bi carbo blok koji se stavi u vodu, ima nekakav regulator i oslobada tocno odredenu kolicinu CO2. O tome ima clanak na akvarij.netu (http://www.akvarij.net/oprema-9.asp). Svakih par mjeseci mora staviti novu patronu koja nije skupa, pogotovo ako bilje prodaje.

Druga opcija je boca pod tlakom s regulatorom i rasprivacem. Bocu puni u nekoj punionici industrijskih plinova (ako ima takva u tvojoj blizini)

treca opcija - moe se zafrkavati sa "uradi sam" generatorom na bazi kvasca i ecera.
 
SandmanRi hvala na pomoci.
Najvise me zanima ova druga varijanta, ali moram znati koliko je dosta,
t.j. kako da znam kojom jacinom da pustam CO2.
Sledece video sam da se u aq.stavlja neka cudna cev sa nekom spiralom.
Jer mora to ili moze i obican rasprsivac?
Takodje me zanima sta ti je carbo blok, jer postoji to pod nekim drugim nazivom i dali ga imaju firme tipa Sera,Tetra...?
 
carbo blok sam vidio samo ovaj iz clanka, tj. vidio sam ga u akvariju decka koji je napisao clanak. I radi odlicno. Medutim, on mi kae (sinoc smo bili na cugi) da je to skupo rjeenje za velike akvarije jer se blok brzo troi kad se stavi na jako rasprivanje.
Koliko jako putati CO2 ovisi o akvariju i kolicini bilja, medutim cilj je da ga to manje gubi... ako ti baloncici stiu do povrine neotopljeni onda je previe...
i moe koristiti i obicne rasprivace, ali one najfinije, od drveta (ne znam jeli to lipovo ili bazga ili tako neto).
 
Sad mi je jasno zasto se koriste one spiranne cevi da bi mehurici sto sporije izasli na povrsinu.
Pa to mogu da kupim povoljno posto sam video na rasprodaji jer to ovde izgleda niko ne koristi. Tetrin proizvod, cak ima da se uzme i neka mala boca ali ja mislim da je prazna pa nisam hteo da je uzmem.
Malo je veca od boce za dezodoranse mozda kao one sto se koriste za lak za kosu i viri srevo iz nje.
Moram ovih dana kad budem isao po robu videti malo bolje sta je sve to i cemu sta sluzi.
 
Zoo ako hoces da se bavis proizvodnjom biljaka onda je za to hydroponic. Otvorio sam temu o tome, opisao ukratko princip tek da vidis o cemu se radi. Biljke rastu neuporedivo brze od bilo kog drugog nacina. Da ti to ne dokazujem jer nema potrebe.
Sve drugo je suvo maltretiranje osim ako neces da imas biljke tek za ukras sopstvenog akvarijuma i da prodas po koju.
 
tetra ima boce co2, kao sprej, zelene boje. one se najcesce koriste za onaj sistem potopnog zvona. jako su lagane, pa izgleda ko da su prazne.
 
Vidim da je ovaj post dosta star. Sada sam se ukljucio na forum i zato odgovaram na njega. Ne znam koliko je toga bilo reci o ovome, ali mislim da mogu da pomognem. U akvarijumu od 350 lit. sam imao CO2. Mogu reci da je razlika drasticna. Boca koju sam koristio nije bila neka velika, vec ona koja se moze naci u prodavnicama koje prodaju opremu za varenje, jer se co2 koristi za to. Ventil i rele koje ukljucuje i iskljucuje gas sam morao da pazarim. Reaktor sam napravio od neke plasticne flase u koju sam napunio sa bodljikavim lopticama. Ta flasa (velicine one koju sportisti koriste) je imala tri otvora. Jedan u koju ulazi voda, drugi izlazi voda i treci u koju ulazi CO2. Gas se vrlo brzo rastvara u vodi, cini je blago kiselom i kao takva ide u akvarijum. Kada sam to stavio primetio sam da je bilje pocelo da dise. Mehurici na sve strane. Definitivno se isplatilo. Bez toga, ne bi bilo ni svetanja biljaka, ni njihovog izrastanje iznad povrsine vode i sl. Ako je sve ovo velika investicija, moze se igrati sa pravljenjem CO2 - mesanjem kvasca i secera sa vodom (receptura se moze naci na netu) i kao takvog ubacivanja u vodu.

Osim toga, jako je vazno imati dobro svetlo. Sta to znaci. Znaci da biljkama treba dati takav spektar svetla koji ce najvise uticati na fotosintezu i sam rast biljaka. Nemaju sve sijalice isti spektar. Postoji na netu takve analize koja svetla treba koristiti. Covek koji je publikovao te tabele imao je instrumente i napravio je spektralnu analizu svetla.

Milos

p.s. Ovo je link do teksta i linkova ka slikama http://www.aquabotanic.com/lightcompare1.htm

http://www.aquabotanic.com/lightcompare.htm

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/lighting/38014-lighting-spectrum-photosythesis-5.html

Na poslednjem linku se nalazi grafik kako biljka 'vidi svetlo' .