ICK Bjele tackice molim za pomoc

dojic60

Member
15 April 2011
85
2
8
Harrisburg Pa USA
Ovo je posebno pitanje za Bobana jer znam da je on Expert po ovom pitanju.
Posjedujem Reef aquarium 135 gallona (500 litara) i sve mi je izgledalo u najboljem redu dok nisam primjetio jeuce na jednoj ribi (Powder Brown Tang) icks. Tang je jako aktivan i uzima hranu ali se plasim da ne ugine. Danas sam primjetio da i moj Hypo Tang ima takodje nekoligo tackica. Molim za savjet kako da sacuvam ribe od umiranja i takodje dali znaci ako je riba inficirana da ce da umre. U hranu im dodajem extract bijelog luka da bi im povecao imunititet. Znam posto mi je koralni akvarijum da ne mogu da ubacujem nikakve hemikalije. Molim za savjet.
 
Ti mozes sve to da odradis na vise nacina.
Prvi i dodta rasprostranjen je taj da se molis Bogu da sve ostane u najboljem redu i da ce ribe same da se izbore sa time. Mnogi akvaristi se opredeljuju za to pa kako bude.
Drugi nacin je taj da ti mozes da izolujes ribe neko vreme u neki drugi akvarijum i da ih tu lecis. Naravno to je izvodljivo ako imas prostora.
Sledeci nacin je kratka kupka gde ti mozes da koristis razne preparate. I to se dosta primenjuje ali je i dosta mucno. Cak i kupka u slatkoj vodi moze da pomogne samo da podesis alkalnost.
Ja licno koristim kinin sulfat i dosta je dobar ali to opet treba da je kupka ili sto i ti mozes da uradis u koralnom akvarijumu je da dodas u hranu pa da nahranis samo zarazene ribe. U tom slucaju koncentracija kinin sulfata je tako mala da nema bojazni da skodi.

Eto, nema tu lepih vesti za koralni akvarijum ali bele tacke ne moraju da budu smrtonosne za ibe. To sve moze da nestane kako je i doslo.
Drugo je pitanje da li si dobro postavio dijagnozu ali verujem da jesi.
 
Hvala prijatlju . Opredjelicu se da se molim i da dodam kinin sulfat u hranu. To nisam prije probao. Problem sa kupkama je to da nebih bio u stanju da pohvatam ribe a da ne rasturim sav akvarijum. Zaista bih mi bilo zao da izgubim ribe ne samo zbog novca vec i zbog toga sto sam postvio u akvarij sve ono sto sam zelio i sve mi funkcionise u najboljem redu. Takodje moram da ti naglasim da sam prije dvije sedmice zamijenio aqvarij sa 72 galona sa 135 galona Tenecor Acrylic aqvarijumom. Sve je pocelo da izgleda fantasticno i sada ovo sr... sa ick.
Opet hvala ti na savjetu. Idem odmah da trazim kinin sulfat.
 
Hvala na pomoci. Nasao sam ali cu probati sa boljom cescom ishranom sa bijelim lukom. Takodje imam 2 cleaner schrimps i jednog cleaner vrase. Za sada sve izgleda ok.