Iskrzan peraja borca

Zverko

New Member
17 Mart 2008
24
0
1
Bela Crkva
Imam problem. Drugar je nedavno kupio muzijaka borca, lepo ga smestio u svoj drustveni akvarijum, ali su mu se posle par dana sva peraja "pocepala" na trake. Zna li neko mozda sta se desava ?
 
Vrlo verovatno da je borac "srdacno docekan" od ostalih riba a rezultat te srdacnosti se da videti. To nije nista novo i uvek je rizik drzati borca sa drugim ribama jer borceva peraja su pravi izazov za druge ribe.

problem u svemu tome je sto je takvo izgrickano peraje izuzetno pogodna podloga za bakterije i gljivice pa zato nije na odmet da budno pratis kako se stvari razvijaju. Neki antiseptik ne bi skodio borcu u takvoj situaciji.

Ako se sve odvija kao sto je i sada onda ti ne preostaje nista drugo nego da razdvojis te ribe mada moze i sve da se smiri i uspostavi dobra harmonija u akvarijumu. Hran iribe ucestalije u tom prvom periodu jer kada su ribe site onda nemaju bas preveliku zelju da grickaju tudje peraje.
 
To se i meni dogadjalo. Novajlija bude neko vreme meta napada odredjenih vrsta ribica, dok ne shvate da to nije nova vrsta hrane. Sutradan već znaju da od njega ne mogu da se najedu i prestanu da ga jure. Za svaki slučaj možeš da staviš blagu dozu nekog leka kao što je rivanol ili ektozon.
 
To se i meni dogadjalo. Novajlija bude neko vreme meta napada odredjenih vrsta ribica, dok ne shvate da to nije nova vrsta hrane. Sutradan već znaju da od njega ne mogu da se najedu i prestanu da ga jure. Za svaki slučaj možeš da staviš blagu dozu nekog leka kao što je rivanol ili ektozon.
Malo pre sam saznao zasto su mu peraja iskrzana. Maltretira ga frenatus. Hvala svime.
 
Mogucnosti

Cesto se desava i to da se kod nas prodaju veoma stari primerci muzijaka borce,
jer su njima peraja sa vremenom lepsa i duza, ali i sama riba podloznija bolestima.
Imali smo borca 4 god. na kraju je isto tako pocelo da mu se krza peraje nije mnogo jeo i na kraju bio sahranjem u basti.
Kupute mlade ribe bez obzira na njihove boje i lepotu ,jer tako mozete da gledate kako se pretvaraju u lepotice.
 
ja borca imam skoro pola godine..i od pre neki dan pochela su donja i gornja peraja da mu se cepaju,ali srednja su ok....njega niko ne juri,tako da neverujem da ga je neka riba napala tj napada..jedino ako mozda nije od stresa,jer sam ga prebacila iz manjeg u vezi akvarijum i veca je filtracija, a on bash i ne voli uzburkanu vodu,mada ima gde da se sakrije,ali ne znam....imam 3plati,1 skalar,1trihogaster,1 black moly,1 gupy,1 japanku....niko se sa nikim ne kachi,osim shto je nekad black molu napadna pa juri gupi ili plati...e sad mi recite shta da radim....inache jede normalno,pliva kad ugasim filter,ne sakriva se...nema nishta na telu vidljivo,osim repa...
 
Licno mislim da je nemoguce da nijedna od gore navedenih riba nece da gricne borca.
Te ribe ne moraju da progone borca vec da gricnu peraja kada I'm se ukaze sansa. To je dovoljno da dovede do ovakvog stanja.
Dobra stvar je sto se borac brzo oporavi jer je to samo mala povreda. Borac moze da prezivi I posle ozbiljne borbe.
Ako zelis besprekornog borca onda ga drzi samog u akvarijumu.
 
jedino,ako se uveche ne chapnu,jer preko dana ne....inache black moly,japanka i jedna plati,su mi od prekjuche u akvarijumu,jer je drugarica na moru...i preko dana moly prodje pored borca i nishta,tako i skalar...trihogaster,boga mi bezi od njega...tako da stvarno ne znam...kazem jedino,ako uveche se ne jure...preko dana nishta....
 
Mislim da ti gubis poentu u svemu ovome. Povreda borca moze da se izazove samo jednim bezazlenim napadom koji za nas I ne izgleda tako. Borac moze da miruje opustenih peraja I da neka druga riba ih gricne. To je dovoljno da dovede do pocepanog peraja.
Da je napad na borca konstantan on bi najverovatnije uginuo.