Kamena vuna

theklik

Member
9 Septembar 2012
134
2
18
39
Sokobanja
Pozdrav svima,
evo mene posle duzeg vremena ponovo sa jednim novim pitanjem. Da li moze pomoc oko upotrebe kamena vune kod sadjenja biljaka u saksijama? Interesujeme da li se to koristi obicna kamena vuna sa stovarista ili ide neka posebna? I da li moze neko krace upustvo kako se stavlja??
 
Ta vuna koja se koristi je oblikom prilagodjena za sadjenje biljaka. Ona je vec isecena tako da mi nemamo problema da je komadamo i stavljamo u saksije. U osnovi to je sve napravljeno za velike sisteme gde se sadi veliki broj biljaka.

Pogledaj ovde pa ako imas nejasnoca samo pitaj: http://www.beke.co.nz/threads/hydroponic-sistem.158/

Za tebe kod kuce nema nikakvih prepreka da koristis to sto si naveo.
 
Gledao sam tu temu, jedina koju sam nasao na netu gde je malo bolje nesto o ovome objasnjeno. Ali ja imam jedan veliki problem sto se vune tice, nasao sam jednu bas koja se koristi u akvaponici ali velicina kockica je 2x2 sto je malo za saksijece za biljke. Pa me interesovalo da li je to kamena vuna ona u koju prodaju biljke po radnjama ili ne .
 
Hvala Zopex2008 kontaktirao sam te ljude bio, i tamo je velicina pluga 2x2 cm, ja sam uzeo saksije f6 pa mislim da je to malo za njih. Vec mesec dana gledam i trazim ali nigde ne mogu da nadjem vece a i ljudi koji prodaju bilje cuvaju to kao tajnu pa nikako da saznam koja sve moze u saksiju.
 
Ako je ta kockica mala onda uzmes dve, tri, cetiri ... koliko je potrebno i to je to.
S druge strani ako ti je problem da nadjes vec tu isecenu vunu, mislim na potrebnu dimenziju, onda ne vidim sta te sprecava da odes na neko stovariste i da vidis sta je raspolozivo. Kupis jednu tablu pa seci na meru :) Ako nista drugo bice sve jeftinije.
 
Sta me sprecava, hmmm cena :) dosta je velika razlika u ceni. Pa skoro sam odlucio da uzmem ovu obicnu i probam sa njom samo me je strah da ne napravi neki problem. Najvise zbog toga gledam sta da uradim ipak bih hteo da to bude kako treba sve, da pelceri ne propadnu a i da vuna ne napravi neki problem u akvarijumu ribicama.
 
Ja sam bas i rekao sta te sprecava da uzmes tu kako ti kazes obicnu. To je to isto samo sto su oblici razliciti. Govorimo o kamenoj vuni ne staklenoj :)

Ako imas bilo kakvu dilemo oko toga onda uzmi malo te vune pa probaj kako ide. Nema ta vuna sta da zabrlja u rasadniku, ona je tu samo da dâ malu podrsku biljci jer biljka ne moze da stoji u vodi.
 
To je potpuno ista kamena vuna koju mozes da nadjes na stovaristima gradjevinskog materijala. Jedna tabla ce ti biti dovoljna za puno biljaka.
 
OK hvala puno !!! :) Nisam znao koja je razlika mada sam citao da obicna nije dovoljno vodopropustiva u odnosu na onu koja je bas za hidroponiku. Nista onda u ponedeljak u kupovinu, jos jednom hvala puno !!
 
Hehe, nisam video poruku Zopex2008 u isto vreme je pisali.
To mi je bilo potrebno da znam, jer opet nisam toliko iskusan da vidim razliku. Jedan mi je staklenu prodavao kao kamenu, pa zbog toga reko da se bas dobro informisem da ne kupim nesto sto moze da napravi veliki problem.
Hvala svima jos jednom !! :)
 
Ok, samo jos jedno pitanje i da ne smaram vise. Da li je potrebno prvo nakvasiti vunu ili onako suvu da stavljam posto sam video da dosta ispusta prasinu ??Na jdenom klipu sam gledao da je covek prvo potopi pa tek onda pocinje sadnju.