Kamenac

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Cime se ispomoci kod skidanja kamenca sa ivica akvarijuma?

Mehanicka sredstva daju slabe rezultate, a hemijska nisam sigurna da li traba da se koriste jer je akvarijum u funkciji.

Da li neko ima dobrih iskustava po ovom problemu?

Ako ima, bila bih srecna da to podeli samnom. Hvala :D

Pozdrav. Mirka
 
Mirka, ilet. Ali ne oni plasticni vec pravi, stari provereni ilet. A finiiraj sa sonom kiselinom za kupatila (10 - 20%). Pazi samo da bude cist rastvor kiseline, nikako preparati tipa Goga, Gaga, Cica maca i slicno :wink: Natopi krpicu u kiselinu i lagano trljaj po ostatku kamenca. Videce kako pocinje da peni i iti. Ostavi par minuta, ponovi sa istom krpicom i onda isperi sa novom, vlanom krpom. Tako ti kiselina nece doci u dodir sa akvarijumskom vodom, a i ako mala kolicina dode, nije problem.
 
Ajoj...solna kiselina!
Mirka, ako i radi s njom, jako dobro pripazi da ti ba ne pada u akvarij s vodom, jer ona u tragovima (znaci kap) nije otrovna i tetna, ali ona kao solna kiselina sadri sol i kiselinu (jednostavno), pa kao to je i Fauna rekao uz ostale probleme koje bi mogla imati, prvo ti se mijenja pH, a drasticna promjena ph nije nikada korisna niti zdrava za ribice.
Naravno, ja se ne bi igrala s njom, posebno ako mi je akvarij u funkciji...druga je stvar ako je samo staklo, onda je to idealno rijeenje za dobro ocistiti staklo od kamenca.
Za koricenje solne kiseline preporuca se i noenje zatitnih rukavica.
 
Kako me lepo posavetovaste :D

Zilet je resio moj problem. Cak nema potrebe za koriscenje kiseline.
Redovno cistim pa ne mogu da se stvore naslage za koje bih morala da je koristim.

Hvala na savetu.
Pozdrav. Mirka.
 
Fauna

Mirka jeste "napisao" da mehanicka sredstva nisu dala rezultate...

ali Mirka tada upotrebio grublji sundjer za pranje... manje grub sundjer za pranje posudja...nokte.... deo dzaka za krompir....ali Mirka se tada nije setio da upotrebi zilet :lol: :lol:

Jedino zilet daje rezultate jer su naslage veoma tanke, pa se veoma retko koristim i kiselinom, tako da sam sada potpuno zadovoljna rezultatima. Voda u mom kraju je veoma tvrda, jer je teren pun krecnjaka, pa se naslage hvataju , narocito gde izlazi vazduh na povrsinu. Posto redovno cistim akvarijum, i menjam vodu, jednom nedeljno obavezno, a ponekad i dva puta trecinu, nema vremena za stvaranje nekih debljih naslaga.

Pozdrav. Mirka. :D