Kobni ujed

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/204503/Kobni-ujed-nepoznatog-insekta"Kobni ujed nepoznatog insekta"

Ovako glasi naslov u Blic-u 27.08.2010.

Tema jeste nesrecna i tragicna ali u svemu tome moze biti jedno veliko upozorenje nasim ljudima koji su otputovali na letovanje duz crnogorskog i hrvatskog primorja.
Ako procitamo taj novinarski clanak i ako prihvatimo sve sto je napisano kao relevantne cinjenice, vrlo lako mozemo posumnjati na zglavkara (a ne insekta ! ) Latrodektus mactans tredecimguttatus poznatog kao
"Crna udovica"

a38cafb422a15ba5dd86062a2f37951b.jpg


U clanku koji sam procitao najvise me je iznenadilo nestrucnost i neodgovornost Klinickog centa CG u Podgorici. Naime , ujedi Crne udovice mogu biti smrtonosni ali u veoma malom procentu i slucajevima kada zrtva ujeda ne zatrazi medicinsku pomoc strucnih ljudi, odnosno lekara, u svim ostalim slucajevima pacijente se izleci. Ne mogu unapred i na osnovu novinarskog clanka osudjivati nemarnost i neprofesionalnost medicinskog osoblja koje je pruzilo pomoc nesrecnom coveku ali zaitsa je cudno, da u KC u Podgorici nisu imali serum protiv ujeda ovog pauka! Cudno je i to, sto je borba za zivot ovog nesrecnog coveka trajala tri dana a da za ta tri dana nisu mogli uraditi tacnu dijagnozu i nabaviti serum iz susedne drzave Hrvatkse u kojoj provereno ima seruma koji kosta oko 30 eura .

Ne znam sta bih mogao vise reci, nego oprez svim nasim ljudima kada se upute na crnogorsko primorje jer mozda se radi o najezdi ovih zglavkara kojih ima u susednoj Hrvatskoj.
 
Mislim da ovo ne mozes da gledas na tako jednostavan nacin. Jednostavno nema univerzalnog strucnjaka na ovome svetu. Da bi neko nesto prepoznao tek tako na brzinu on mora da ima iskustva u toj oblasti. Mi se susrecemo sa cinjenicom da nam dolaze novi insekti, zglavkari itd i da uvek postoji "prvi put". U situaciji kao sto je ova, lekari su jednostavno nemocni jer nisu u stanju da postave dijagnozu.

Serumi nisu veciti i medicinske ustanove imaju serume za neke standardne pojave koje se desavaju cesce ali opet, ako ustanove o cemu se radi. Pored toga i reakcije kod ljudi mogu da budu razlicite sto moze dodatno da otezava stvar. Ujed pcele je za mnoge bezazlen ali za neke ljude moze da bude i koban.
Ocito je da u ovom konkretnom slucaju uzrok je nepoznat pa zato je sve i zavrseno na tako tragican nacin.
 
Uh, tema je vec malo zastarela ali nikad nije kasno nesto prokomentarisati sto bi od toga bilo neke koristi. Temu sam pokrenuo da bih zaintrigirao neke terariste koji se bave ovakvom tematikom ali nazalost nije imala velikog interesovanja. Da budem iskren, ja sam tada imao neke dodatne informacije u vezi ovog slucaja koje se nisu nasle u medijima a te informacije sam dobio direktno od prijatelja koji je igrom slucaja zajedno letovao sa tim pokojnikom.

Nesto bih naveo sto se nije nigde objavilo a dosta pricalo a to je sledece:

Da su doktori sumnjali na ujed crne udovice, to je tacno.
Da su lutali sa postavljanjem tacne dijagnoze i to je tacno
Da nisu imali serum tj. protiv otrov ovog otrovonog pauka i to je tacno.
I ono sto je katastrofalno , da su potrosili dosta vremena a da nisu na vreme trazili konsultacije i pomoc drugih strucnjaka i to je tacno. Kada je vec stvar bila ozbiljna i kada je vec djavo odneo salu, tada je nastupila i panika u klinickom centru. Da li ce to ostati samo tako kako smo procitali u novinama u "Blicu" i na internetu, to ce porodica nesrecnog coveka odluciti jer ima podosta osnova da se slucaj resava preko suda. Naravno, ja ne mogu osuditi nikoga jer nisam strucan za tako nesto, niti imam tacne podatke sta je sve medicinsko osoblje precizno preduzelo od momenta kada je covek pao u komu ali mogu sumnjati i na osnovu informacijama koje je porodica rekla, mog interesovanja za ovim zglavkarima i znanja drugih strucnjaka, mogu dati neko svoje misljenje.

Za pocetak cu podeliti sa svima vama rad Nediljka Lendeka i Jasminka Plenkovic - "CRNA UDOVICA - POJAVNOST I SUZBIJANJE" koji moze biti koristan svakome, pa mozda je mogao biti od koristi i primarijus dr Zoranu Jovančeviću kada je pokusavao postaviti dijagnozu nesrecnom coveku.


View attachment crna udovica.pdf
 
Mislim da je vrlo dobro i korisno da se stalno govori o mogucim posledicama koje mogu da proisteku kada se bavimo teraristikom. Iz tog razloga nikada nije kasno da se prodiskutuje pa makar to bila i stara tema. Mozda bi bilo dobro da se i napise nesto u vezi toga ako vec nije napisano.

E tako, u ovom drugom odgovoru si to mnogo bolje rekao a ne kao u prvom gde te je iznenadila nestrucnost i neodgovornost sto je i bio uzrok mog odgovora.

Dacu ti jedan primer iz 1972. godine, dobro ga se secam a to je epidimeija velikih boginja.
Covek koji je sve to doneo isao je od lekara do lekara, u Djakovici pa u Cacku i na kraju zavrsio u Beogradu. Lekar u Djakovici mu je dao penicilin a kada je umro u beogradskoj bolnici lekari su konstatovali da je to neobicna reakcija na penicilin i cak je bio izlozen studentima i lekarima kao atipicni primer, tek da znaju ubuduce.
Ishod je poznat, 35 umrlih a mnogi zarazeni. Nasa bivsa drzava je zavrsila vanrednim stanjem i svi njenio stanovnici su vakcinisani.

Eto, gde je tu strucnost i odgovornost i to ne jednog coveka ili jedne medicinske ustanove vec vise njih. Da li je neko pokretao neku truzbu protiv tih lekara sto nisu nesto prepoznali? Naravno da nisu jer se nisu ni susreli sa time pa kako bi i znali a sve se to odigravalo tako munjevito isto kao i u ovom navedenom slucaju.

Eto ostavimo to sve za neke strucnije ljude pa neka oni sude o strucnosti ili nestrucnosti lekara po klinickim centrima a mi da se vratimo na akvaristiku i teraristiku :)
 
Svakako je korisno napisati bilo sta u vezi ovih zglavkara jer njihova prisutnost je moguca i na nasim prostorima. Da ne bih prepisivao neke sjajne tekstove, ja sam postavio prethodni pdf koji je od izuzetne koristi za svakoga a ne samo terariste.

Sto se tice pomenutih "slepih putnika" koji su moguci u nasem eko sistemu, o tome je vec bilo dosta price i bilo je dosta primera. Sreca nasa sto se kod vecine tih, mahom tropskih zivotinja, ne moze uspostaviti biocenoza u nasim biotopima i sto se to vrlo brzo zavrsava u jednom kratkom vremenskom periodu inace bilo bi dosta problema.