kompatibilnost ribica...

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Ovako, za sada imam samo 5 ribica u 200l akvariju!
1 Canthigaster valentini - Puffer
1 Amphiprion percula - Clown ili je ocellaris, sto je i vjerojatnije
1 Cryptocentrus leptocephalus - Watchman Goby
2 Pholidichthys leucotaenia - Engineer Goby
i sve se ribice slazu, nema nikakvih problema, osim sto mi je u samom startu puffer malo naganjao kozice, ali je odustao i malo je zlostavljao montiporu, ali je i od toga odustao! Sada bi voljela cuti neke prijedloge koje bi mi jos ribice pasale unutra, a da ne unistavaju koralje, sitne organizme tipa kozica te da se slazu s ostatkom posade akvarija! Posto je tako i tako ovdje tesko doci do ribica, bilo bi lijepo vise njih kao prijedlog ( latinska imena), tako da ih i sama mogu potraziti poslije!
 
Vidi prvo sta mozes da nabavis :)
Ima toliko puno tih riba da je nemoguce sve nabrojati. Ipak evo mali predlog tek da razmisljas i nebi trebao da je problem da ih nabavis. Sve su male ribe. Idealne bi bile ribe Dottyback (Pseudochromis), sve je jedno koju mozes da nadjes. Sve su fantasticne. Pored njih jos je tu i Cirrhitichthys oxycephalus koji je isto tako uobicajen u akvarijumu. Pored njega i Flame hawkfish (preporucujem ti ako imas mogucnosti da ga nabavis) Mozes da razmisljas i o Royal Gramma (Gramma loreto). I purpurni firefish je fantastican (Nemateleotris decora) kao i obican (Nemateleotris magnifica).
I cardinalfish su ok. (Pterapogon kauderni i Sphaeramia nematoptera)
Ovo bi ti bilo dovoljno za pocetak istrage.

Eh taj puffer. Sta znaci biti brzoplet :)
 
he, idem se baciti na istrazivanje! Vec sam pogledala neke pseudo, zanimljivi su mi, dok oni cardinalci mi se nikako ne svidaju, s njima sam vec prije se upoznala, jer radim bas jedan profile za akvarij.net o Sphaeramia orbicularis ili Apogon orbicularis, pa dok sam ga pronasla sam ih vidjela ima ih puno i razlicitih, ali nisu moj tip ribica! A sto se tice hawkfish, prelijepi su mi pogotovo onaj Cirrhitichthys oxycephalus , ali negdje sam procitala da bi oni papali kozice i ostale sitne organizme? Da mogu i da znam da mi ne bi maltretirao kozice, vec bi bio u akvariju!Gramma loreto je jako lijepa, ali nisam bas sigurna da li cu je pronaci,iako sam i na nju vec bacila oko! Elegant firefish isto kao i za grammicu, jedino sto bi je jos radije drzala, stvarno su mi divne! Dao si mi prijedloge ribica koje sam vec sve pronjuskala, ali dobro je to, znaci da nisam zastranila pa se napalila na krivu ribicu! :D
Osobno, jedna od najljepsih ribica mi je Zanclus canescens, i saznala sam da je imaju u Grazu za 48 eura, sto i nije tako strasno puno, ali znam da je ta ribica prevelika za 200l, a i ima valjda problema s njihovom prehranom, nece sve jesti, a pogotovo ne suhu hranu?
U svakom slucaju hvala na savijetu, i ako se jos cega sjetis...ja sam tu :wink:
 
Sve to u vezi riba je stvar ukusa. Ja volim da se igram sa ribama ali bi se uvek odlucio za te manje ribe. Ta minijatura me odusevljava. Kompatibilnost sa reef-om. Tu moze da se razgovara do besvesti. Sve zavisi sta ti hoces da zastitis. Svaka riba ce na neki nacin da uznemirava nekog drugog stanovnika akvarijuma. To je prirodno. Ove male ribe, uglavnom nece da diraju te kozice ali sve sto mogu da smeste u usta ima da pojedu. To je igra bez kraja i ti treba da je prihvatis.
Mislim da bi trebala da odustanes od kupovine riba koje su kriticne za odrzavanje bar dok ne steknes neku sigurnost. Ove sto sam ti nabrojao su manje vise vrlo jednostavne za odrzavanje.
Sto se tice kupovine i trosenja para, mislim da bi ti bolje bilo da kupis neki mushroom koral jer bi ti akvarijum dobio pravi izgled. Razmisli malo i o tome :D
 
Ako mislis pod mooshrums actinodiscusi, nisam bas ljubitelj tih takvih gljiva, nisu mi nesto posebno, iako imam jednu malecnu crvenu koja je u akvarij slucajno dosla, a uskoro dolazi i jedna plava, a ako mislis na nesto drugo, samo mi daj latinski, jer vecinom pamtim te koralje po latinskim nazivom. Za nekih 15-ak dana stizu mi oni Zoanthids, dvije vrste, znam da su dosta otrovni, ali su mi i jako lijepi. Ma, cudan ti je taj moj ukus! Ali u svakom slucaju, svaki prijedlog dobro dode. Nego kada smo kod koralja sto mislis o Euphylla , znam da ih ima nekoliko vrsta, te me zanima kakva iskustva imas s njima?
 
Mislim na bilo koji mushroom koral (Corallimorpharians) i manje vise oni su sastavni deo svakog akvarijuma i budi sigurna da ce da ti akvarijum poprimiti sasvim drugo obelezje odnosno izgled.

Da li znas tacno sta ti stize? Zoanthids je sirok pojam.

Sa euphillia imam svakakva iskustva, i dobrih i losih. Bas sada imam euphyllia glabrescens koja je pobelela :( i sada mi pretstoji dug put da je vratim u normalu. U sustini ti ne bi trebala da imas problema da ih gajis i jedino ti ostaje da pronadjes nabolju lokaciju u akvarijumu gde ces da is stavis.
I pocni da razmisljas i o kalcijumu.
 
o kalciju sam pocela razmisljati, pa sam cak ga pokusala pronaci u Zagrebu, bezuspjesno! sto mi preporucas kalkwaser( da li se to tako zove) ili kalcije buffere, ili nesto sasvim deseto?!
Jos uvijek mi se ne svidaju gljive, ali pokusat cu se priviknuti na njih, pa mozda za nekoliko mjeseci...
Zoanthids, hmmm, ne mogu ti reci tocno koji, jer nisam niti sama sigurna. Kada stignu, saljem ti slike, pa ces mi nesto reci vise o njima, jer stvarno slabo su zastupljeni!
euphillia, a koa i kod vecine koralja, treba naci dobro mjesto, pa je sve u redu!
 
Mislim da bi ti dobro dosao jedan Hapalochlaena lunulata, hehe sala mala..
No slazem se s Bobanom da je cool igrati na minijaturu, posebice time sto smo svi manje/vise skuceni prostorom, te gledajuci tim ocima idealno rijesenje je imati manje riba i da se te ribice savrseno osjecaju na tvom malom reefu , nego da ga prepunis i da je sve to skuceno + naravno problem overstockinga, otpad etc.

Istina da sam i ja pocetnik i levat u tom sportu no mislim da u jednom reef tanku nije poanta imati puno riba vec mali savrseni eco system, right? Bobo correct me if I'm wrong znaci na 200l. 3-4 mini ribice, starfish, rak/shrimp, i jez. Uz to par koralja, koja gljiva, anemona i jedan prekrasan feather duster crv. Lijepo za oko i njima preudobno, amen!

Sad sto se izbora riba tice to ko navedeno ovisi o mogucnostima al' uz kompaktibilnost sigurno igra ulogu, dal ce ta riba rasti te sto ta riba radi u tvom akvariju ko recimo moj blenny papa alge, koristan je znaci.

Meni su npr. Banggai kardinali prekrasne ribe, miroljubive, simpa, male, trpaju mlade u usta i uzitak ih je gledati. Rado bih imao par, al' znam da ako ih kupim i stvim unutra bit ce to malo prenatrpano i stog se radije drzim recimo jednog algae eatera koji doprinosi cijeloj prici..
sve zajedno ce bit malo skuceni..

Dobar balans riba i koralja je bitan, i mislim da u konceptu koralji su vazniji or ribica, vizualizacije radi, al' opet uz kalcij i svijetlo igra ulogu, stog znam da koralje koje bih zelio trenutno nemogu imati..
Zelio bih se prebaciti na HQI asap.. (probat cu objasniti lijepsoj polovici da je to najbolje za klaune :wink:)

Oh da, vidio sam neki dan bristlecrva u akvariju, jooj i to bas dan prije no sto sam donio anemonu (pitala si koju mrtvim jezikom zove se Heteractis magnifica)
Udavio sam pola svijeta pitanjima dok ga neki covjek nije identificirao

please meet common fireworm, Eurythoe complanata


[Broken External Image]:http://www.orbicon.com/hraquatica/upload/slike/seramajstor.JPG

a zatim i Ritteri Anemone, Heteractis magnifica

[Broken External Image]:http://www.piranha-fury.com/photopost/data/500/504anemona.jpg

isslikao sam jos tog al' da vas sad ne gusim tim ak ko zeli moze pogledati na http://www.geocities.com/parkic11/slano/
 
He, super je taj crv. Kada sam ga ja prvi put video, oduzeo sam se i nisam imao zelju da ga diram. Nisam ni znao da je "fire".
Nego, jesi li ti siguran da je to uvek isti? Oni se mnoze takvom brzinom, ma kao crvi, pa im broj bude pozamasan. Kad ubacis hranu u akvarijum, evo njega.
 
tako sam ga i izmamio iz rupe,,:) Bio sam u shopu kod tih ljudi sto drze ducan, zena je bacila neku smrdljivu zelenu tabletu u akvarij i kad su majstori poceli izlazit iz rupa smrzo sam se, bukvalno stotine.. Uzeo sam 4 tablete kuci i rekoh idem u pecanje na bocu veceras cim padne mrak.;)
no u medzuvremenu ga je neki lik s neta identificirao i rekao sta i kako s njim.. tako da mi je u biti i drago da je unutra, a sad dal je jedini to neznam prvi kog sam vidio u svakom sl. tako da se necu opterecivat tim do daljnjega..
Priblizio sam mu kamen s rupom prema frontu, da ga snimam s vremena na vreme, ispleo je neku vrstu paucine oko nje i cuci unutra..
 
Kad smo vec kod crva u akvariju imam ja jednog, doduse nisam ga vec nekoliko tjedana vidjela, ali je tanak i zelene boje duzine, oko 1.5 cm, a sirok kao igla za strikanja! He, opis za 5, pa se ne cudim ako na to budete se nasmijali, jer sam i ja se sama sebi nasmijala!