Korali

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
.
Bolje bi ti bilo da ides na more nogo da ga dovlacis kuci.
Mekani korali i ribe i mogu nekako ako obezbedis dosta toga jer u suprotnom akvarijum deluje prazno, ne samo deluje nego i jeste.
Tvrdi korali zahtevaju vreme i puno para. To ce tek da se odrazi, a verujem da je vec vidno, jer je Fidji zabranio izvoz. Sri lanka odavno a i drugi idu tim putem. Ostaje Indonezija a i tu ce zaigrati mecka. Sve u svemu cene korala ima da idu u nedogled.

Ako imas ozbiljne namere onda kreni sada, ne odugovlaci i kreni sa ciljem da razmnozavas korale. Acropore, Montipore i njima slicne. Bice to unosno ali i skupo da se zapati kao biznis.


https://www.facebook.com/waltsmith.fiji

http://www.waltsmith.com/

Prebacio sam ovo da ne smetamo u drugoj temi.
 
Last edited:
Tu sam te cekao. Da te malo bocnem pa da se raspises.

Kazes skup hobi ali skup je i zivot pa nekako taljigamo.

Sad malo ozbiljno. Imam par nedoumica pa da rascistim sa tim.

Prvo so. To ni ovde nije problem i moze se nabaviti.

Druga stvar je voda. Pitanje je da li je moguce raditi sa RO vodom ciji je KH negde oko 1-2 ili mora da bude cista nula?

Trece svetlo. I toga ima ali bi voleo da napises nesto o tome.

Cetvrto, protein skimer. Da ili ne?

Peto filtracija. Kako najbolje, a najjeftinije odraditi.

Sesto UV lampa. Da ili ne?

Ajde sad lopta je u tvom dvoristu:).

PS. Procitala Zorica ovo nase pisanije i odmah stala na tvoju stranu i pita sta ce mi to. Ti svejedno napisi pa da vidimo da li da se upustam u to ili ne.
 
Poslusaj Zoricu i odma sve batali :) Eto i ja se stalno zagrevam-hladim za to i nekako uvek razum pobedi i batalim ideju.

So treba da bude so za morsku akvaristiku. Tu uglavnom dodaju malo vise kalcijuma i stroncijuma itd jer je praksa pokazala da je tako bolje, naravno salinitet NaCl-a je isti.

Mozes da radis sa tom RO vodom. To je nekih 20-40 ppm necega. E sada, kako ti to meris ili tumacis rezultat? Ako je kolorimetrijska titracija a mislim da jeste onda posto se boja menja na prvu kap mi kazemo 1 ali to moze da bude i 0. To treba prodiskutovati odnosno da prvo objasnis kako meris.

Svetlo ide u zavisnosti od vrste korala. Ako ides na tvrde korale onda treba 10000 K ili malo vise. To sada ima i LED osvetljenje i sve ostalo je pomalo zastarelo ili ce biti vrlo uskoro. To sve zavisi sta mozes da nadjes a i posto je.

Protein skimmer je nekako uvek dobrodosao. To kod nas radi godinama ali to je drugacije okruzenje nego ono koje bi ti imao kod kuce. Evo primer. Imas akvarijum sa anemonom i sve je ok, tako traje neko duze vreme. Skimmer ti skoro i nije potreban. Ako ugine anemona ona moze izuzetno brzo da okrene sve naopako a tada je skimmer prava stvar. Znaci samo je pitanje koliko tvoj akvarijum generise organskog otpada. Ako je to vise onda je skimmer izuzetno koristan ili bolje receno neophodan. Ima puno razlicitih misljenja u vezi toga ali ja bih njega uvek toplo preporucio.

Filtriranje je najbolje ono kakvo imas. I tu ima puno razlicitog misljenja ali vecina se opredeli na koralno kamenje. Znaci imas slivnik i posudu sa kamenjem, sto vise to bolje. U kombinaciji za skimmerom to lepo funkcionise. Kod nas eto skoro dvadesetak godina i nema nikakvih indicija da ce to da se menja a i zasto bi.

UV lampa, pa i DA i NE. Ako generises mnogo organskog otpada onda je ok a ako ne onda nema potrebe. Mi imamo UV samo u karantinu a to se trazi i po zakonskoj regulativi, znaci mora da imamo UV.

Ovo je onako ukratko a o tome mozes da detaljises do besvesti. U onoj temi o velikom akvarijumu od 1500 l lepo se vidi filter. Sada zamisli da dodas jos jednu posudu, preporucio bih plasticnu, pored tog filtera i napunis je koralnim kamenjem. Iz komore filtera odakle pumpa vraca preciscenu vodu u akvarijum usmeris jedan deo na to kamenje i opet da se vrati u tu istu komoru ali moze i u drugi deo, nema veze. To bi po meni bio nekako kompletan filter.
Eto tako ukratko :)
 
Dobro si primetio. Rekao sam ti rezultat merenja kolorimetrijskom metodom i evo sad sam izmerio elektronikom i rezultat je nekih 17 ppm tako da je pogodna.

Kad sam rekao za so, ovde nije problem da se nadje od nekih 7-8 proizvodjaca i svi hvale svoj proizvod po sistenu svaki ciga svoga konja hvali ali to cu videti sa Igorom ( reefroom )

Za svetlo cu jos da vidim, a i za filter i skimer mi je jasno.

Od svega ovog za sada imam akvarijum i merac gustine ali Boze moj od neceg se mora poceti.
 
Jedno razmisljanje, mozda glupo ali...

Da li moze da se koristi kanister filter ali samo za koralno kamenje. Znaci nikakvi sundjeri samo koralni kamen?

Napominjem da ce u akvarijumu biti samo neki zivi kamen, i par klovnova.

Akvarijum je cca 100 litara pa cisto da probam da li mi se to dopada pa ako resim da prosirujem i pravim koralni morki onda bih radio sa sumpom, skimerom sve po pravilima.
 
Da dodam za start cu uzeti iz Vladinog akvarijuma pedesetak litara vode cisto da krace traje cikliranje.
 
Mozes ti da koristis sta zelis, nije to nikakav problem. Filter masa je koralno kamenje a ujedno znatno povecavas puferski kapacitet sistema. To mu dodje ista funkcija kao i u slatkovodnoj sa stanovista bioloskog filtriranja. Ipak kada se malo duze bavis morskom akvaristikom onda uvidis da to koralno kamernje ima mnogo zivog sveta. Tu ne govorim o nekoj mikroskopskoj velicini vec o stvarima koje ti uocavas i golim okom. Tu se nadju i skoljke, zvezde, crvi, bube ma nema kraja. E taj zivi svet ima svoju veliku vrednost i on bas nece da opstane u kanister filteru. I jos, coraline alge mogu tu da rastu a bez njih je svaki kamen vrlo ogoljenj.
Pored svega ovoga navedeno licno ne vidim razlog zasto ti to kamenje ne bi stavio u akvarijum, zasto samo par kamencica?

I jos jedna stvar u vezi startnog izbora. Akvarijum 100 l sa par kamencica i klovnom je pandan zlatnoj ribi i kugli u slatkovodnoj. Sa time ces da izgubis volju posle nedelju dana.

Moj savet bi bio da izbegavas na pocetku sa tvrdim koralima. Krenes sa Zoantharia i Corallimorpharia i gotov si, nema ti povratka. Kamenje na kojima se nalaze obicno je prepuno zivim bicima koja ce te uvek odusevljavati. Ponekada ce tvoje odusevljenje da bude i neopravdano, eto kao u onom velikom morskom akvarijumu gde je ponostno prikazana Asterina sp. koja bas i nije tako dobrodosla. Eto tako nekako pa gledaj dalje mozda ce i nesto drugo da ti se dopadne.
 
I jos jedna stvar u vezi startnog izbora. Akvarijum 100 l sa par kamencica i klovnom je pandan zlatnoj ribi i kugli u slatkovodnoj. Sa time ces da izgubis volju posle nedelju dana..

Mozda se nismo razumeli. Ne krecen ja sa pravim morskim akvarijumom. Dobicu par klovnova koji se redovno mreste, kulturu zive hrane, rotatoriju ili vec sta je i tehnologiju za proizvodnju i odrzavanje toga pa da probam da podignem male.
Znaci cisto jedan eksperiment da vidim kako sve to izgleda.

Znam da to nije lako, jer da jeste svi bi mrestili morske ribe ali izazov postoji.
 
Pa nismo, ja sam mislio da ti hoces da imas jedan morski akvarijum a ti u stvari hoces da mrestis Klovnove.
Mreste se Klovnovi, nije to problem. Problem je da se othrane izlegle ribe. Ako nemas mogucnost nabavke fitoplanktona, mislim na ciste kulture onda batali sve. Treba gajiti i rotifere.
Ja sam se nesto zanosio sa time pre jedno petnaestak godina, davno je to bilo, i koliko pamtim brzo sam se izduvao bas radi svih tih zezalica.
Probaj, zasto da ne. Ako ribe prebrode prve dane i stignu do faze kada jedu i artemiju i svaku drugu hrano onda si uspeo. Posle toga ide kao i svaka druga riba.
 
I ja sam doprineo ovoj zbrci samim nazivom teme.
Ovde su ti klovnovi popularni ko gupike. Svako dete hoce klovna Nema iz crtanog filma. Koliko vidim problematican je uvoz, jer malo klovnova prezivi transport. Zasto je to tako neznam ali to su cinjenice.
Znaci hocu akvarijum sa par klovnova, neki kamen i nista vise. Ne bih za to pravio sump niti protein scimer u ovom trenutku. Cak i ako nesto uradim i bude malih riba roditelji idu napolje, a mali ostaju dok im je dovoljan taj akvarijum.
E sad necim mora da se filtrira pa napisi sta bi ti uradio?
Da dodam mogu da ubacim zivi kamen, dobicu i da kazem zivu vodu gde je taj kamen stajao cisto da skratim vreme cikliranja.
 
Last edited:
To sto si naumio da radis prilagodi potrebi. Akvarijum bez icega, ajde kako kazes jedan kamenicic i to je to. Filter kao u slatkovodnoj, nemoj da brines o tome.
Ako stignes do druge faze onda tu nema filtritanja, pa dodajes fitoplankton koji treba da zavrsi u stomaku riba a ne u filteru. U toj fazi se menja voda sve dok ribe ne pocnu normalno da jedu.
 
Napravio sam i filter, unutrasnji. Samo Sera siporex i perlon vata i jedna jaca potopna pumpa da mulja vodu.
 
Malo razmisli o tim jacim pumpama kada radis samo sa ribama. Mislim da je bolje da ribe koriste raspolozivu energiju za svoj rast a ne za besmisleno plivanje koje proizvode takve jake pumpe.
Uvek do sada mi je bilo glupo da potezem neke takve teme u akvaristici, zamisli temu anabolizam i katabolizam :) Zar mislis da bi iko to citao? E vidis kada krenes u neku polu ili punu industrijsku "proizvodnju" riba onda ti je stalo do toga, ne da znas te stvari nego da znas kako da ne ides protiv toga. Zamisli da zivis u frizideru i zelis da se ugojis :)
Imali smo mi svojevremeno forum "ichthyology" gde je i bila namera da se prica o tome ali Boze moj, akvaristika je tako daleko od toga :) Da budem iskren, ako se uhvatim knjige jednom mesecno to je puna kapa i to ne zato sto hocu nesto novo da naucim nego sto postajem zaboravan, znaci za novo nema bas puno mesta :(
 
Logicno je to sto si primetio.
Mozda sam malo preterao kada sam rekao jacu, jer to je pumpa Atman AT 101 i mislim da je primerena ovom mom akvarijumu. Znaci nije neka cirkulaciona pumpa koju se koriste u morskim akvarijumima i koja nosi sve pred sobom. Kad god sam posmatrao morske akvarijume video sam da ima tih zestokih pumpi i da riba bas mora da se trudi da savlada tu struju. Bilo mi je malo cudno ali se nisam upustao u to i racunam da ljudi znaju o tome daleko vise nego ja.

Za frizider mislim da 100% nisi u pravu. Znam mnoge koji ne izlaze iz njega, a poprilicno su se ugojilivaljam_se
 
Ma frizider je onako simbolicno recen, u sutini ti treba da trosis dodatnu energiju na odrzavanje toplote pa tek onda visak na masne naslage. Naravno kada ti smandrljas prase za par dana onda teorija pada u vodu :)