Kornjaca(crvenouha)

djordje93

Member
5 Jun 2010
52
1
8
evo dosao je red da i ja kupim nekog vodozemca,ili gmizavca. ;)
na zalost roditelji mi ne daju da unosim gustere i zmije u kucu,tako da sam se odlucio za crvenouhe kornjace.. imam aq 45l koji je barem ja msm dovoljan za dve kornjace za sad..kasnije bih napravio veliki aq pa me zanima da li su ove dimenzije dovoljne za odraslu kornjacu 90x50x50? i molim vas da mi napisete sta mi treba sve u aq,UVBlampa?neka vrsta odmaralista,tj. dok ili ostrvo i kako da napravim..bio bih vam bas zahvalan ako biste pomogli.. Hvala :)
 
Dimenzije koje si naveo 90x50x50 za dve odrasle kornjace nisu dovoljne ako zelis da im priustis maksimalne uslove. Medjutim, ako ti prostor ne dozvoljava vece dimenzije akvarijuma i ako slozis u terarijumu vodeni i suvozemni deo kako treba (2/3 vodeni 1/3 suvi), postavis odgovarajucu UVA/B lampu iznad suvog dela , gtrejac vode i filter vode, taj minimum prostora moze odrzati kornjace u zivotu. Ipak, moj savet bi bio veci terarijum, bar nekih 120 x50x50 cm
 
Iz iskustva ti govorim nemoj da kupujes 2 kornjace, kornjace su zivotinje koje su samostalne ceo zivot tako da nisu kao npr. pas ili macka koja voli da ima drustvo.
Zasto ti to govorim zbog toga sto ti je za 2 kornjace potreban jako veliki akvarijum i za jednu odraslu treba veliki dimenzija 150x60x visinu minumum 40, to je velika litraza pa ti i treba jak i skup filter. Jos jedan problem koji se javlja kod drzanja vise kornjaca u jednom akvarijumu je to sto ti nemozes da odredis pol kornjace sve dok ne poraste pa mozes da uzmes 2 muzjaka i onda ce biti tuce odmalena sve dok jedan neugine. Meni je zenak povredila kloaku muzjaka posle 7 godina zajednickog zivota i to se inficiraralo i posto se to ne vidi on je uginuo.

Druga mnogo bolja opcija je to da prvo sredis akvarijum neki veci i udomis neku kornjacu zbog toga sto postoje mnogo odbacenih kornjaca koje su neki vlasnici kupili i sada moraju da je poklone zbog toga nemaju vremena za odrzavanje velikog akvarijum, ili imaju mali akvarijum tj. nemaju mogicnost da im obezbede sve za njihov zivot.

Sto se tice lampe treba ti jeda reflektorka (spot) za grejanje kopa i jedna a moze i dve UV A/B (najbolje neonke) koje ce se nalaziti obavezno oko 25 cm od kopna odnosno vode i njih treba mejati svakih 6 meseci i skupe barem 5 puta vise od obicne neonke.

Filteri su isto jako skupi. Za veliku litrazu treba ti filter sa velikim protokom ali postoji i mogucnost pravljenja staklenog filtera koji je jeftiniji ali o tom eima dosta price.


Na kraju krajeva obavezno razmisli pre nego sto kupis kornjace, one su ljubimci koji zahtevaju mnogo para i paznje oko cistoce vode tj. odrzavanja.
One kao i svi ostali reptili zahtevaju svoje mir sto znaci da one nisu za malu decu koja ce ih svakodnevno vaditi iz akvarijum, kornjacu kad stavis u akvarijum nediras je vise samo kad menjas vodu tada je mozes izvaditi da ti nesmeta (ja je i kad menjam vodu ostavljam unutra). sto znaci da su oni sam za posmatranje a ne za mazenje i diranje.
 
ok..hvala puno na savetima.. :sampion: znaci:
1)moze jedna kornjaca sama da zivi(mislio sam da ce biti usamljena)
2)treba mi veliki aq ali otom potom,za sad tj narednih 5 meseci mislim da moze 90*50*50
3)treba mi uvb lampa koja kosta bar 2500din. :D i jedna obicna neonka(ali gde neonku stavljam iznad vode ili isto kopna,ipak su dugacke)
4)treba mi kasnije filter onaj stakleni(mozda bih mogao i da ga napravim na pocetku(ali nisamsiguran kako))
5)da li da stavljam sitan pesak na dno ili je bolje krupne kamencice?
i
6)kako da napravim drveni deo iznad aq za neonku i uvb lampu,nikad to nisam imao,ali bih sad da napravim da joj bude lepo..
eto odg na owa pitanja pa da krecemo polako sa aq i kornjacom..
hvala bogu sutra smo skoro rapusteni tako da mogu da krenem u nabavku.. :D
i da ljudi za aq 90*50*50 koliko staklo da uzmem debljine?
hwala.. :sorry:
 
Pogresno si me shvatio... UVA/B ima u obliku obicnih (ima samo UVA), "stednih" i neonki. Najbolje je da uzmes neonku i da je stavis duz akvarijuma, ja na mom akvarijumu od 95 cm imam 2 neonke (jedna UVA/B a druga obicna) od 60 cm, u radnji sam kupio postolje za 2 neonke za oko 600 din kupio 2m kabla i utikac, zice sam sam spojio (ako ne znas kako bolje daj nekom elktrotehicaru) i treba ti jedna obicna reflektorka za grejanje kopna.

Sto se tice poklopca mogu ti poslati slike kako sam ga ja napravio ali tek sutra ili prekosutra jer nemam vremena da napisem postupak izgradnje i sta i kako sam ga pravio.

Ja sma za moj akvarijum (95x50x50) uzeo 10mm zbog sigurnosti ali po tablici dovoljno je i 8mm. Ja kad sam ga pri testiranju (prvo punjenje vodom) ostavio 5-6 dana napunjen do vrha i uopste nije doslo do stvaranja stomaka koji nastaje pod velkim pristiskom vode na staklo. Za te dimenzije ja sam platio samo 8000 din a mislio sam da ce kostati vise.

Pa bilo bi da stavis neki pesak ili kamencice ali ako kornjaca nec imati pravilnu prehramnu pocece da jede taj pesac ili kamencice pa ce uginut, najbolje je staviti kamencice velicine oko 1.5 cm onda nece moci da ih proguta.
 
ok,hvala puno.. :cool2: nisam znao za uvb-uva nisam znao da je to neonka,ali dobro,sad znam.. :D pa videcu prvo da narucim aq,za filter ne znam sta cu?!