Lake Tebera rainbowfish

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Melanotaenia herbertaxelrodi - Lake Tebera rainbowfish



DSC03551.jpg
 
Jos jedna rainbowfish jako lepa i interesantna, koja nam dolazi iz Papua Nova gvineja.

Velicina ove ribe je oko 9 cm .

- ph 7.5 -7.8
- GH 10
- T= 20C - 26C

Treba napomenuti da ove ribe dok su mlade nisu ovako koloritne kao na ovoj slici , takodje ovo vazi i za ostale rainbowfish -e
 
kada ve? pri?amo o boji riba, zanima me koliko moe hrana koja u sebi sadri neto za poja?anje boja, dodati na izgledu ribe tj. njezinoj boji.
 
Ako je ova riba, uostalom kao i sve ostale, u zdravom akvarijumu gde joj se nudi raznovrsna hrana onda stvarno nema potrebe za bilo kakvim egzibicijama jer ce riba da pokaze svu svoju raskosnost.

Dakle tu treba da se stavi akcenat a te kojekakve boje da zaboravimo sto pre. To znaci da treba da se odviknemo od navike da koristimo jednolicnu hranu godinama a da se pitamo zasto nam ribe izgledaju kako izgledaju.
 
hehe, hvala Fauna, znala sam da smo vec negdje pricali o tome, ali...(zna i sam :wink: )
Ma, pitam za hranu samo s toga jer sam ba nedavno nabavila neku energi hranu za morske ribe (ribe su na sli?ici totalno koloritetne, pa se i ja nadam da ?e moje po?eti svijetliti u mraku :wink: -ma pie na hrani da ima nekih dodatnih vitamina, minerala...tko zna kojih sve ne gluposti, a ja naravno, "popuim" marketiki trik i kupim).
A to, Bobane, da ribicama treba davati raznovrsnu hranu-slaem se u potpunosti, ako na ita troim u zadnje vrijeme to su vrste i vrste hrane, da vie niti sama ne znam to nemam :D
A to se ti?e boja mojih ribibi, moram priznati da to sve blje?i :D , tj. boje su jarke i izraajne, a ribibi zdrave, vesele i prte od energije
 
Da , slazem se sa Bobanom da je raznovrsnost u ishrani vrlo bitna za njihovo zdravlje a samim tim i za lep koloritan izgled ribe.Ovo je najbolji nacin da dodjemo do lepe, zdrave i prirodno obojene ribe.
Ali postoje i posebne vestacke hrane za bolju obojenost riba, sto dosta akvarista ne odobrava i veliki su protivnici takvog nacina ishrane. E sada, to neko prihvata i upotrebljava, tu efekta takodje ima a razlozi takve ishrane su vise komercijalni...ne bih sada o tome. :wink:
 
ma, nemam ja pojma o zbog ?ega su mi ribibi takve boje (umjetno farbanje riba ne odobravam-mislim na ono pikanje i utrcavanje boja u slatkovodne ribice, to mi je odurno-samo se sjetim one ?anga ranga-tako su je zvali moji prijatelji koji su imali tu vrstu ribice u akvariju-imala je kri?avo zelene i kri?avo roze to?ke u perajama)
Mogu samo dodati da ve?ina ribica nakon dueg puta stigne slabog koloriteta, blijeda, ali se to ve? nakon nekoliko sati u akvariju popravi i ona dobije svoju lijepu i izraajnu boju-barem ja imam to iskustvo, a sada da li je o do raznovrsnosti hrane ili eventulano do nekih dodataka u hrani :roll: , hmmm, ne znam
Isto mogu re?i da pono?i (kako ja znam promatrati svoje ribice i no?u) imaju slabiju boju ali to je pretpostavljam na?in kojima se ribice i ina?e skrivaju u moru od predatora, a i nedostatak svijetla isto utje?e
 
Malo smo skrenuli sa teme ali najbitnije i najvaznnije u ovoj temi, da Melanotaenia herbertaxelrodi kao "juvenile"nije koloritna , da pravilnom i raznovesnom ihranom kada dodje do "adult" velicine, postaje ovako prelepa kao na prikazanoj slici . :wink:
 
je, je, Fauna, skrenuli mi s teme.... :(
...dodala bih poluvezano s tim, mnoge su ribe druga?ije u mladosti i da boja koju ima kao mlada riba ne mora biti takva kao i kad odraste
(neki ciklidi, guppy, neki angeli-morski, da ne nabrajam-treba prvo upoznati organizam koji mislimo uzeti, pa svrsishodno time i kupiti ribibi :D)