LED Lampe

dojic60

Member
15 April 2011
85
2
8
Harrisburg Pa USA
U zadnje vreme sve postaje popularnija ova tema pa me intresuje misljenje ostalih clanova o ovoj opciji.
Ja u mom koralnom akvarijumu koristim 3 MH 250w sijalice sa ukupno sest atcinic sijalica a to je sve zajedno 1140 wati svjetla. Samim time zbog povecanog grianja moram da korisim chiler da bi smanjio temperaturu u akvarijumu. U prosjeku mi je veci racun za struju 100 US dollara. Dali ova opcija sa led sijalicama zaista moze da zamjeni metal halide sijalice. Molim za vase misljenje.
 
Kazu ljudi da moze, ali moras da kupis neke kvalitetne. Evo ja bas sad formiram akvarijum i pokusao sam sa diodama, koje se koriste za izradu reklama, drug kaze da je kod njega bilje raslo ko ludo, medjutim kod mene sve sto sam posadio je pocrkalo. Dal je zato sto je nov akvarijum nemam pojma, jos se ciklira. Medjutim primetio sam da svetlost ne probija do dna... Sa kvalitetnijima 100% moze. Samo sto kvalitetne su i skupe :)
 
Nije samo problem samo u jacini svetlosti nego i u spektru tj. talasnoj duzini. Koliko znam jos se ne izradjuju specijalne led diode sa spektrom koji bi u potpunosti odgovarao za potrebe akvaristike. Zato se danas koriste kombinacije MH+LED i FLUO+LED i toga ima dosta u fabrickim kompletima. Ne bavim se morskom akvaristikom ali po onome sto sam citao i tu je bitan spektar. Mozda Boban ima nekog iskustva u tome pa sacekaj da napise.
 
Viđao sam tu i tamo neke teme u kojima su predstavljani akvarijumi sa ovim osvetljenjem.
Nemam ništa pametno da dodam na tu temu. Sam bih porobao da nadjem odgovor na AdvancedAquarist forumu/sajtu. Tamo ima par likova koji dosledno testiraju opremu i daju poređenje i ocene koje izgledaju vrlo osnovano, mada uglavnom preopširno za potrebe većine.

Pitanje je šta tebi treba, kakve korale imaš i da li ti je MH potrebno. Kod mene na 45cm dubine je i 4x54W T5 mnogo, pa smanjujem.

Inače razlog mog javljanja je iznanđenje cenom struje koju si naveo. Očekivao sam da je to još skuplje u US. Ovako srazmerno snazi koju trošimo ispada da plaćam istu cenu koju i ti tamo. A poznato je da je struja ovde najjeftinija u regionu. o_O
 
Sto se tice korala u mom akvariumu nema sta nema, kao u svakog pocetnika, zivo sarenilo. Imam dosta makanih ,sps i lps to jest potrebno mi je dosta svjetla . Ja imam oko 7W svjetla po jednom galonu vode a to je vise nego dovoljno. Sto se tice struje u USA do skoro je bila bud zasto ali u sadje dvije godine je ludo otisla gore. Tu nije u pitanju samo osvjetjenje. Osim osvjetljenja imam 6 cirkulacionih pumpi svaka 1600 galona po satu, pa to su dvije povratne pumpe pa onda poteing skimmer pa dva grijaca svaki 300W i naravno zbog toplote MH sijalica chiller 3/4 HP. Takodje dodatno imam medija filter Fluval 403. Sve kad to sastvis nakupi se vise nego dovloljno potrosaca.Ja sam cuo da ce cijena LED sijalica da padne poslije nove godine.
 
Napokon sam dosao do mojih LED osvjetljenja. Vise sam nego zadovoljanj. Cak sta vise imaju vise mnogo vise svjetlosti nego Metal Halide osvjetljenje pa sam morao da smanjim kapacitet da nebih ostetio korale
Osvjetljenje pre progamirano da mijenja izlazak i zalazak sunca kao i godisnja doba. Izledaju kao normalna osvjetljenja t5 ili metal halide. Mnogo sam bio sumljicav kada sam ih narucivao iz Kine jer sam unaprijed morao da platim $900 ali sve je proslo bez ikakvih problema. U medjuvrnemenu sam nabavio i Kontoler za moj avarijum I nije mi zaisto zao ni jedne pare koju sam potrosio za njega. U svakom trenutku mogu da vidim sta mi se desava u akvarijumu-temperatura,Ph, ORP, Slanost vode kao i potrosnja stuje. Teperature vode je podesena da se mjenja sezonski to jest ono sto se desava sa temperaturom vode na Karibskom moru to se desava i mom akvarijumu. Sa svog mobilnog telefona mogu da vizualno preko web kamere mogu da vidim svoj akvarijum. Cak ako se pojavi bilo kakav problem u mom akvariumu maj akvarijum mi salje email i obajestava me o postojecem problemu. Sa telefona ili sa bilo kojeg kompjutera u svijetu mogu da vrsim punu kontrolu kao da ukljucujem i iskljucujem pumpe kao i da hranim ribe. Kontroler mi je veliko rasterecenje jer sam uvijek imao glavobolju ko ce da mi se brine o akvarijumu kad nisam kod kuce.
 
Ma znam Bobane naravno da nisu sve Morske ribe sa Kariba. Vecina ih je sa Pacificke strane. Meni je najblize Karibsko i tamo je moja najjeftinija i najprihvatljivija destinacija za moje godisnje odmore.Prsle godine sam bio u Meksiku i proveo 7 dana na reef nacionalnom parku ,ronio sam medju koralima i prepoznao mnoge poznate ljubimce iz moga akvarijuma.
Sto se tice Maze koral otvara se hranim ga svaku noc. Kada sam ga dobio pola korala je bilo odumrlo ali se je povratio i svi odmrli djelovi su se povratili i ponovo ozivjeli. Anemone i Klaun Fish cu uskoro izbaciti iz akvarijuma. Anemona je previse narasla a Kaun je previse agrasivan. Ja planiram da predjem na SPS korale u potpunusti pa ce u nekoj buducnosti biti izmjena.Sto se tice videa to je video sa moga mobilnog telefona i nije neki kvalitet. Uzivo sve izgleda mnogo bolje.
Samo da jos dodam ovo:
Mnogo mi je drago da je sve vise ljudi aktivno na ovom forumu. Jedno vrijeme sam se sam sa sobom dopisivao ali sad svaki dan novi postovi. Uvjijek se ima sta razgovarati o ovom cudesnom hobiju. Pa ako nista mozemo ponekad ispricati i neki vec.
 
Mislim da je LED osvetljenje super po mnogo čemu, od potrošnje struje, grejanja (hlađenja). Ono možda malo "boli" u startu po novčanik, ali ima matematike.
Potrošnja MH rasvete, pa to treba ohladiti, a pri tome i menjati MH sijalice. Negde sam čitao koliko to na godišnjem nivou košta, a pošto se niko ovim hobijem ne bavi sezonski, svakako se isplati. LED sijalice gube na intenzitetu sa 50.000 sati rada, a to je ako svaki dan rade po 12 sati, 4.100 dana ili oko 11 godina. Milina.
Koji je ti je to set što si kupio ili si pravio?
Ima na http://reefledlights.com/ svašta u vezi samogradnje (DIY), količine potrebne za određeni reef...
I na svim forumima koji se bave ovom temom uglavnom koriste CREE XR-E i XP-E i to u odnosu 2:1 za plave.
 
Velika je razlika u potrosnji struje kao prvo. Ja sam prije imao 3 lampe sa Metal Halide sijalicama i ukupno je bila potrosnja 1000 wati po satu. Plus Metal Halide sijalice moras da mijenjas svakih sets mjeseci pa uz njih actinic fluorescent sijalice takodje svaki sest mjeseci. I to te kosta svaki 6 mjeseci nekoliko stotina dolara. Pa da nepricamo sa problemom grijanja. Ja sam na kraju morao da nabavim chiller da nebih skuhao korale i ribe. Pa i kad mjenjas metal halide i flourescentne sijalice i to moras da radis postepeno da nebih izjelio korale. Led osvjetljenje koje sam ja nabavio ima potenciometar i mogu da smanjim u pocetku intezitet i polako da dodajem svaki dan vise i vise. Takodje imam daljinski kontroler sa kojim mogu da kontrolisem svjetla da mjenjam boje plava ljubicasta ili bijela. Najjednostavinje je to sto samo trba da namjestim dan mjesec godinu i vreme i sijalice rade same posao. Izlazak sunca i zalazak mjesecina kao i simulacija nevremena tokom dana. Ja imam CREE XP-E i svaka je 3W. Oni salju u bilo koju zemlju svijeta . Ukoliko ti treba vise informacija mogo da ti posaljem. Ja sam platio lampu 36" $500 sa postarinom i lampu 24" $400 sa postarinom. To i nije toliko strasno. Ja sam prodao svoje stare sijalice kao i chiler i doslo mi je dosta novca nazad i pokrilo troskove novog osvjetljenja.
 
Napiši kako se zovu ili gde si poručio.
Ja sam trenutno u razmišljanju da napravim neku varijantu za nano akvarijum, ali bih i poručio, ako imaju neko gotovo rešenje i pametnije. LED su, bar koliko sam ja istraživao i čitao, budućnost i za naš hobi i za kuću. Kao što si rekao, potrošnja struje je pod br.1.
Poručio sam već nešto za sebe, da vidim kako to sija, jer nisam još imao iskustva sa LED-om, a drugačije je kada sam vidiš i znaš prema čemu da se ravnaš.

Evo šta sam još pronašao za Cree LED
(koga interesuje može da se pronađe i specifikaciju LED sa wavelength, K, ...)

Colour Temp Ratio
10-12K 1 Royal Blue – 1 Cool White
12-15K 2 Royal Blue – 1 Cool White
17-20K 3 Royal Blue – 1 Cool White
 
Ovo je stranica na kojoj sam pronasao i porucio osvjetljenje. On prave za svakog ono sto hoces. Imaju tri dimenzije i u svaku mogu da stave po narudjbi.
http://www.alibaba.com/product-gs/516922186/sunrise_sunset_simulation_automatic_aquarium_coral.html

Mozes uzivo da chatas sa prodavacima i da se dogovoris za cijenu i postarinu. Salju za usa evropu australiju itd...Vrlo su sigurni nema nikakve prevare. Takodje imaju ljude za opravku svugdje. U stvari ja sam pronasao i razgovarao sa njim ovo osvjetljenje je dizajnirao i napravio Led inzinje iz New Yorka. Prva liga covje jako poslovan i on je takodje opsjednut morskom akvaristikom i zna sta nama treba. Vjeruj mi da ces u kratkom periodu ustediti novac sa kupovinom ovog osvjetljenja. Ovo sto si gore napisao je postavjeno i sa mojim osvjetjenjem. Moje je osvjetljenje 20K. Takodje budi siguran kad porucujes Ugao svjetlosti -optiku. Moja je 80 stepen i mozda je trebalo da nabavim sa 60 stepeni. Za tebe je vise nego idalno 80 stepeni.
 
Evo i moj novi LED koji sam kupio u USA. 2x Edison ComboLED - CoolWhite + RoyalBlue 20W. Treba da instaliram za vikend pa cemo videti kako izgleda.

usa-shopping14.jpg
 
Utisci su dobri, mada nisam skroz zadovoljan. Pre svega, potrosnja je jako visoka, oko 2.1 ampera, a zahteva odlicno hladjenje poput procesora za komp. Ono sto je dobro je kolicina svetla, korali su zadovoljni i rekao bih da cak i SPS korali mogu da se u ovakvom nano akvarijumu drze, mozda ne uz jedno, ali uz dva ovakva svetla svakako.

fts20120309.jpg

newled08.jpg

novikorali01.jpg

novikorali03.jpg