Leopard Pleco

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Glyptoperichthys gibbiceps - Redspot Pleco

Link ka databazi:

DSC01594.jpg
 
Ovo je svima nama veoma poznata vrsta ribe, tz. "gibiceps algar". Mnogi akvaristi ga poznaju i u mnogim akvarijumima je vrlo cesto vidjen , mada isto tako mnogi ne znaju da je to vrsta ribe koja moze da naraste do 30 pa cak i 40 cm duzine i da je potreban akvarijum minimum 200l vode .

Nesto sto bih ja hteo posebno da istaknem kod gibicepsa a to je njegova reakcija na kvalitet vode. On je bukvalno prirodni indikator u akvarijumu za odredjivanje kvaliteta vode. Ako vidimo gibicepsa da je bez lepih i prepoznatljivih okruglih sara po telu i ako ledjna peraja ne siri ,znajte da je vas kvalitet vode u akvarijumu los i da treba da hitno nesto preduzmete, u suprotnom mozete ostati bez ovog lepotana u akvarijumu. :wink:
 
Ja bi napomenuo da se zbog svoje izrazito velike ledne peraje naziva i Sailfin pleco!
Velika ribica, ljepa, potrebno dost klopice za nju na bazi povrca...meso jednom do dva puta tjedno :wink:
 
Prosle godine tokom leta u jednom od bazena ,duboko u rupi koju su verovatno sami roditelji iskopali pronasao sam ogroman grozd krupne zuto narandzaste ikre .Da se nisam pravio pametan pa sve to izvadio i i stavio u akvarijum na inkubaciju u akvarijum, verovatno bi u bazenu bilo i maldih ribiza ove vrste . Sta da se radi niko nije savrsen. :?
Inace imam na desetine primeraka preko 35 cm koje obicno tokom sezone pustam u bazene u kojima se odgajaju druge ribe.

Ko zna mozda se ovako nesto ponovi i iduce godine ......
 
Bazen je jako veliki(ostali koje imam su dosta manji)ali plitak 0,8 m i ima negde oko 100 m kubnih vode.Protok nikada nisam merio jer ga snabdeva izvor koji nije nesto narocito jak.Inace u bazenu su japanke koje koristim za priplod.Sve se desilo u toku leta ali koji mesec tacno ..... Uostalom ne zanosi se ovo je bilo slucajno . U principu od tridesetak polno zrelih riba red je bio da se neke sete i vekovne zelje ca ostavljanjem potomstva. Zimus sam primetio da nekoliko komada nisam izvadio pa su se "okrenuli "na stomak :?
 
Pa Dane ...Izvor je izvor(mesto gde podzemna voda izbija na povrsinu)....Od izvora nastaje potok ,od potoka reka ,a ja sam ovaj koji je zapravo prilicno slab iskoristio da snabdeva nekoliko mojih bazena vodom.Naravno visak vode odlazi dalje regulacionim kanalima u obliznji vodotok i to je to.Sam protok odnosno dotok vode regulisem ja po potrebi.U principu nista narocito.
 
Octopuse , ne znam kakva je to podzemna voda da li se samo povremeno javlja (po vodostaju Dunava) ili je to neki pravi izvor ali u svakom slucaju to je idealno resenje. :wink:

Evo jedanog primera kod mene u Sapcu, sta je covek uradio kako bi napravio ribnjak za tovne ribe.
Kako zivi u predgradju i pored jednog kanala (ako znate Cerski kanal)
on je iskopao bazen u svom dvoristu i pored njega "debelo"platio da izbuse arterski bunar iz kojeg non-stop istice arterska voda iz dubine oko 400-600m (nisam siguran tacno koliko) . Naravno bio je toliko pametan pa je uveo i u svojoj kuci, vodovodnu instalaciju je prikacio na cesmu. Mozete zamisliti da imate mogucnosti u svako doba u kuci, da natocite takvu vodu u casu i jos da se kupate :D
Ali dobro da ja nastavim dalje. :wink: Znaci dotok ili ulaz vode u bazen ide mu iz te cesme a odvod vode u kanal. Ja sam sve to video svojim ocima video ,pa i ogromne sarane u tom bazenu. On kaze da ih je uzeo male velicine i hranio nekih par godina (ne znam tacno koliko) ali ne moze se osporiti jer u tom bazenu zaista je bilo krupnih komada.
On cak sada tvrdi da u tom bazenu ima i mladji od tih sarana. Kaze da su se izmrestili bas tu u tom bazenu i da vise ne kupuje ribe kako bi ih tovio. Ja ne mogu ovo da 100% tvrdim ali video sam da u tom malom ribnjaku ima doosta ribe , da ima i mladji a i odraslih riba, sa ulazom izvorske vode i izlazom u neki kanal, tako gledano... idealno za tovne ribe .Verovatno bi to bilo idealno i za neke tropske ribe . Zato i verujem da je kod Octopusa zaista moglo da se desi, da dobije mrest gibicepsa sa ovakvim sistemom ribnjaka ili bazena