Loaches

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Bas gledam forum u kom da otvorim temu, kad mi se ukaza ovaj - bas namenjen za rodove i familije riba. Posto se u ovom forumu nije mnogo pisalo (ja ga tek sad prvi put spazih) pomislih da nije lose da ga ozivimo. :)

Slucajno sam opet naleteo na www.loaches.com (Pretpostavljam da je Boban posecivao ovu adresu, jer imaju neke artikle o gastromyzonima).To je bila jedna od malobrojnih stranica koje sam ranije obavezno redovno posecivao, ali poslednjih meseci sam skroz zaboravio na nju, sve do danas kada me jedno linkovanje opet nije uputilo da odem tamo. Sa engleskim ne stojim lose u smislu da ga razumem, ali dosta ga sporo citam i bole me oci od njega, xexexe, pa zato bih voleo da malo doprinesem ovakvoj temi, a malo i da dobijem sazvakano na srpskom. :)

Elem, prva stvar koja mi je ostala nejasna je ovaj naziv "Loaches".
Prvo sam mislio da je to engleski naziv za familiju Cobitidae (nazivaju ih Botiine Loaches??), pa sam ubrzo video da medju loaches ubrajaju i "Hillstream loaches", koji su valjda svi (??) u familiji Balitoridae, a na pomenutom sajtu videh upravo i trecu kategoriju "Other loaches", gde je napisan jedan clanak o Lepidocephalus thermalis (iz familije Cobitidae, ali je odvojeno od Botiine Loaches).
Eto, znaci prva stvar koju bih priupitao, sta znaci to "loaches" i po kom kriterijumu su svrstane ribe pod tim nazivom, koje familije i sl., zapravo sta ih sve vezuje u tu grupaciju. Iz prethodnog pasusa uocava se koliko sam konfuzan kad razmisljam na tu temu :)

Da ne bi ljudi odustajali od citanja dugih postova, sada sam samo naceo ovu temu, pa kada malo prostudiram tematiku, opet se ukljucujem,a do tada cu valjda dobiti neki reply. :hej:
 
Tesko da ces da nadjes pravi razlog zasto se te ribe zovu Loach. Taj termin je odavnina, narodni jezik, i odnosi se na ribe koje imaju oko 6 ili vise barbel oko ustiju. Kao kad mi kazemo "Saranska riba" ili nesto slicno tome.

Danas su mnoge ribe koje imaju tu katakteristiku podeljene po razlicitim familijama ali jos uvek vuku to opste ime Loach. Sa stanovista taksonomije loach nema nikakav znacaj i ne grupise ribe po tom osnovu.