Macro mod

Sta tebe konkretno zanima, DSLR ili kompaktne kamere? Pored toga koliko si raspolozen da das za kameru.

Manje vise sve danasnje kamere imaju neki makro mod, ali makro mozes da uradis samo sa makro optikom. U ostalom to nije tako ni bitno, vazno je da se nama slike svidjaju :)
Eto kazi malo vise o ovome pa da popricamo i vidimo gde sta ima :)
 
U zadnjem broju (3/15) Sveta kompjutera imas clanak o SLR fotoaparatu Canon SX 400. Za macro mod kazu da moze da se slika bukvalno sa udaljenosti od 0 cm, to jest da se objektivom dodirne predmet koji se slika. Sa ovim nemam nikakvog iskustva tako da ti samo prenosim ono sto sam procitao.
 
Sta zelis da snimas?

Za ovog Sony-ja sam dosta trazio po internetu ali nigde nisam nasao da ista pise za macro.
 
Ebiga Fauna sad si ga skroz zakomplikovao. SLR je stari sistem, aparati koji koriste film a D referise za digitalne kamere. SLR u sustini nam govori da aparat ima prizmu i ogledalo i da ti to sto slikas gledas kroz objektiv.

Ovo sto ti navodis je digitalna kamera, Bridge ili Point and Shoot kamera a nikako (D)SLR.

Ako te zanima makro fotografija onda ti je bolje da skupis koju kintu i kupis makro objektiv i neki dslr. Sve ovo drugo je paljevina i vrlo brzo ces i sam da uvidis da si se zeznuo sa kupovinom jer neces dobiti to sto zelis. Sa dslr kamerom mozes i da se igras i improvizujes. Ljudi koriste adaptere pa izvrnu objektiv i slikaju bas to sto ti hoces ali uz dosta muke.

Makro je makro i nista ozbiljnije bez toga ne ide. Eto kako kaze Zoran za onog canon sx 400, mozes da slikas na milimetar daljine. Vidis, sustina je da ti budes mnogo dalje od objekta slikanja, nema uznemitavanja insekta, leptira itr. Ljudi cak vole i 200 mm makro jer su onda bas udaljeni od predmeta slikanja.
 
Last edited:
Ti najbolje znas u koju ces svrhu pretezno koristiti aparat. Ovo sto si naveo je dobar univerzalni aparat i kod univerzalaca uvek postoji jedno "ali". Kada se pravi jedan univerzalni objektiv koji ima sve moguce opcije uvek je prisutan kompromis izmedju tih opcija. Znaci ni jedna opcija nece biti u vrhu, jer nije moguce zadovoljiti sve zahteve koje objektivi za razlicite namene imaju.
Ako je to ono sto zadovoljava tvoje potrebe onda je za ove pare to pravi izbor.
Malo sam dosadan ali jos uvek nam nisi rekao sta mislis da slikas u macro modu, jer i od toga mnogo zavisi.
 
Sa tom navedenom kamerom bices srecan samo malo. Toplo ti preporucijem da je zaobidjes. Ako se palis na zoom onda je ok ali verujem da ima mnogo boljih kamera za te pare. To je prilicno glomazna kamera, da to je bridge kamera, a ne nudi nista posebno.
Vidis, ti se bavis photoshop-om a ta kamera ti ne daje osnove za to. 50x zoom je dosta beskorisna stvar ako nemas tronozac itd. Pogledaj i cenu pa uporedi sa drugim kamerama.
I kazi sta ce ti biti primarno slikanje. Odmor, familija itd gde te bas briga za neki kvalitet slika koje ces da drzis na kompu uklapa se u tu kameru.
 
Ja bih uvek poslusao Bobana, jer i sam znas koliko dugo se bavi fotografijom i da je daleko ispred nas koji tek ulazimo u te vode.
Licno mislim da je jedan DSLR mnogo bolje resenje pogotovo ako mislis da ga koristis za neke profi poslove
 
Eto ti hoces makro slike pa onda je lakse, treba ti makro objektiv :) Za makro objektiv treba ti DSLR ili MILC kamera. Pogledao sam par tih slika i gde ima exif lepo se vidi sta se koristi. Cak i da nema vidi se po bokeh-u da su u pitanju macro objektivi.

Vidis na tom drugom linku lepo covek kaze, u prvom pasusu, da se ne zamajavas sa tim kompaktiim aparatima ako zelis makro jer je to cisto bacanje para. To sam i ja pokusao da ti kazem. Ja sam se dosta nervirao sa kojekakvim kamerama dok nisam skontao sta i kako. Na zalost tada nije imao ko ili ljudi nisu hteli da odaje tajnu akvaristickog fotografisanja. Danas je to drugacije a to se i vidi po slikama, ljudi su voljni da pomognu, posavetuju itd i samo treba da slusamo sta drugi govore. Naravno, odluka o svemu je samo tvoja.

Sada, pola tajne si nam odao a drugu polovinu cuvas za sebe. Ako nam i tu polovinu odas onda cemo nekako i da se iskobeljamo sa ovime. Eto, koliko planiras da potrosis na foto opremu?

I jos nesto, nemoj da zanemaris cinjenicu da mozes da uzmes korisceni foro aparat. Nije to nista lose. Bolje je da vise potrosis na objektiv a manje na telo aparata, naravno ako se odlucis na dslr.
 
Vidim da je ipak potrebna dobra optika, odnosno dobar macro objektiv i DSLR fotoaparat koji nisu tako jeftini pre svega mislim na macro objektiv. Za sada ce sve to malo da priceka, pa cemo kasnije videti.
 
E pa neka ti je sa srecom kupoviona :) Uz malo vezbe doci ces ti do relativno dobrih slika mada tebe zanima teraristika a to je mnogo zahvalnije za slikanje od akvaristike pa ti zato nece ni trebati ko zna koje vreme da savladas tu kameru.
 
Hvala. Svestan sam da je ovo amaterski aparat i da nije za neke super macro fotografije, ali za ovakve novce ne moze se nista bolje ocekivati, cak sta vise daje i vise od toga. Moram istaci, da je idealan za nosenja na putavanja jer je jako malih dimenzija i ne trazi mnogo prostora u dzepu.:)
 
Meni su tvoje fotke odlicne, bio bih prezadovoljan da mogu i sa mojim da odradim takvog kvaliteta a trebalo bi, izgleda da je ovo sto sam kupio noviji model sa vecom optikom i Mpix. Jos jednom, svaka cast za fotke, odlicne.