Makro alge

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Evo dve alge koje trenutno gajim tek radi razonode. Lepo mi izgledaju pa gledam kako napreduju.

Nemam podataka o vrsti ove crvene alge dok za ovu drugi mislim da pripada rodu Caulerpa a sad koja je vrsta ko zna. Lici na c. lentillifera mada je opet i to pitanje i zato je bolje da ne nagadjam.

Interesantno je da ova crvena raste u izuzetno jakom protoku vode. Prikacena je na samom izlazu mlaznice pumpe.


DSC05521.jpg



DSC05520.jpg



DSC05382.jpg
 
Mnogo mi se svi?a crvena alga. Tako da je ova moja poruka napisana samo da bih dobijao obavetenja o potrazi za njom.

Bogme zbog takve biljke mogao bih i ja da napravim neki reef. Pa ako neko nekad vidi negde u naim krajevima neto sli?no slobodno nek mi javne. :)

Bobane jel misli da je jaka struja uslov za rast ove biljke. Meni je ona neto to bih probao sa konji?ima, verujem da bi dobro dola njihovoj pigmentaciji, ali sa njima nema jake struje. :cry:
 
U ovome trenutku nemogu nista da kazem o tome a ja sam to pitanje postavio i sam sebi.

Ova alga je tamo vec dosta dugo i nije od onih koje bujaju u akvarijumu. Mozda je uzrok bas i ta prejaka struja vode. Ipak, interesantno je da se nigde drugde nije zapatila mada to nije neki dokaz jer ja povremeno ocistim sve to pa je moguce da i mlade alge odu u nepovrat. I ovu kada sam zapazio bila je samo crvena staklasta tackica a sda je bas razgranata.

Prosle nedelje sam uzeo dva pelcera i stavio ih u jedan drugi akvarijum. Jedan sam polozio na dno u dosta mirnoj vodi dok je drugi blizu ulazne struje koja nije tako jaka jer je cev dosta sira. Kako ce sve to da se odvija nemam pojima. Cak nisam ni siguran da je ta alga pored mlaznice jos uvek tamo. Sutra cu sve to da proverim a vreme ce da pokaze kako ce sve to da se odvija.

Inace zapatio sam jos jednu crvenu algu pa cu da vidim da slikam i nju. Ona je jos mala, tek u povoju pa ni tu nemam neke predstave. Eto odo ja u botanicare :)

Da ukrasavaju akvarijum to stoji i sigurno da svako kome se ukaze sansa treba da odneguje ovakvu algu. Zato treba dobro da se posmatraju te malene stvarcice jer neka od njih mogu da bude i nesto vredno a i lepo za nas akvarijum.
 
Danas sam malo prostudirao tu zelenu algu i bilo je vrlo jednostavno da se vidi da je to ustvari Valonia macrophysa.
Ova crvena ce jos malo da priceka jer nemam nameru da bunarim za te alge.

Ipak link je tu pa kad imam vremena mogu malo i da trazim.

http://www.algaebase.org/

Inace pokusaj premescanja je propao. Kako mi deluje, nahranio sam nekoga iz male kolekcije zivuljki. Jedan veliki puz se bas srecno setao ceo dan. Mozda je trazio jos. Zakljucak bi bio da sam odabrao pogresan akvarijum za ekspeiment :)

Jase, to stize sa zivim kamenjem. Uzmu se pecurkice ili nesto drugo sto je na kamenu i eto nam veselja. Tako se popunjava kolekcija. Znam da je tesko da tako nesto stigne kada koral promeni nekoliko akvarijuma. Svako uzme sta mu se svidja. Tako je to. Ipak, uvek ima sanse da nesto ostane i da ti se posreci.
 
e, da to bi znacilo da bi trebala kupiti koji kamencic s Fidjija, Jave ili bilokoji tropski, a opet kako kod nas nema ducana koji ima takvo kamenje treba imati srece i otici van Hr-a bas u vrijeme kada je stigla posiljka
-ma, znam ja da ce se i meni jednom posreciti u takvom pogledu
 
Meni ova zelena li?i na ovu http://www.reefcorner.com/SpecimenSheets/bubble_algae.htm moda je to ista koju si ti naveo (Valonia macrophysa) uglavnom bubble alga kau po netu nije poeljna i ja bi ti preporu?io da je makne van.

Ja sam imao te "sre?e" da mi se u akvariju pojavila nekakva crvena bubble alga (naalost jo je imam ali je redovito vadim van i nadam se da ?u je uspiti iskorijeniti) i stvarno je bila prekrasna ali kad je dorasla neku svoju vel?i?inu pokla je (neznam da li sama od sebe ili su tome pridonijeli samci) te su se spore iz nje razvukle po akvariju i imao sam napast po svom kamenju. Tako puknuti balon?i? vie nije bio ugoda oku ve? potpuna suprotnost i kad sam je prvi put vadio van imao sam to i vidit mrkalj (na to li?i) iz balona se protezao 5-6 cm s pincete i sama pomisao da takva sluz leluja i iri se po akvariju nije mi se svidjela.

Savjet ---vadi van
 
Zanimljivo iskustvo ..
I ja bih je uklonio a ko je to ta alga kao sto je kod tebe Hornet, ne bih zeleo da mi takve sluzave stvari lelulaju kroz vodu.. :lol:

Sto se tice ove crvene alge , mislim da fantasticno izgleda i da je dobro dosla svakom morskom akvarijumu, narocito gde treba napraviti neki kontrast sa bojama ,odnosno neki deo u akvarijumu koji zelimo posebno da istaknemo.
:wink:
 
Pa kada bi svi uklanjali kako bi nesto saznali o njoj?

Pored toga ova alga se razvija malo drugacije a tu gde se nalazi nesto je drzi pod kontrolom mada nikako da vidim sta je to. Umesto da raste ona se smanjuje :)

Ova crvena raste ali je sve daleko od nekog bujanja.
 
?uj ti ima vie iskustva a vidim i volje u prou?avanju pa vidi, ja znam da nemam dovoljno love niti volje u svom akvariju od 54 lit baviti se istraivanjem na mogu?u tetu ostalog ivlja.

Crvena alga s po?etka posta je vie nego lijepa i zanimljiva te smatram da je uistinu bezopasni ukras u akvariju, to se ti?e bubble algi probaj pa javi kako se razvija kod tebe
 
Evo kako ta crvena alga izgleda nakon nekih devet meseci.
Lepo se razvija i sada je poprilicno velika. Ja je kidam polako i pokusavam daje rasadim u jedan drugi akvarijuma ali slaba valjda jer uvek zavrsi kako prava poslastica jezu a njega ne zelim da izbacim. Ako nista drugo onda imam mini farmu za jeza :)

DSC09291.jpg



Ova druga zelena alga nije se odrzala a bas sada da ne trazim krivca mada mi taj jez deluje dosta ugojeno :)
 
Trebalo bi napomenuti da ribe iz porodice zebrasoma i arachantrusa vrlo rado klopaju sve vrste crvenih algi, pa ako ih drzite u akvariju s tangovima, necete imatu velikog uspjeha.
Zato je takve alge najbolje drzati ili u rfugijima ili u akvarijima koji nemaju ribe algojede.
Po mome misljenju izuzetne su za drzanje morskih konjica i riba koje idu s njima, tipa ila i malenih gobija i blenija, frog fisha...
U takvim slucajevima izgled i car daju ukrasne makro alge a i cudnovate ribe koje idu s njima.