Mantis rak

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Mantis rakovi su poznati nama akvaristima i neko i obozava a neko ne moze da ih svari. Ociti razlog ili argument protiv ovog raka je njegova potencijalna destruktiva sposobnost da ubije i vecu ribu, druge mekusce itd. U zavisnosti da li spada u rakove koje seku ili udaraju ta destruktivnost moze da bude izrazena na vise nacina. Mantis rakovi koji udaraju mogu da razbiju staklo akvarijuma ili da vrlo nezgodno pzlede nase prste ako smo neoprezni. mantis rakovi koji seku u stanju su da preseku na pola ribu velicine damsel-a a sve to zavisi od njihove velicine.

Evo jednog takvog lepotana koji je cak bio pristojan na mojoj saci a da je hteo drugacije ja bi sada brojao zvezde :)
 

Attachments

  • IMG_4089.jpg
    IMG_4089.jpg
    24.3 KB · Pregleda: 20
  • IMG_4085.jpg
    IMG_4085.jpg
    17.6 KB · Pregleda: 24
Evo jos jednog mantis raka koji je mnogo povuceniji u odnosu na ovog drugog. Isto tako je interesantno da se mnogo ne uzbudjuje da bude na otvorenom.

Provocirao sam ga vise puta i nikada do sada nije reagovao i pokazao svoje bokserske sposobnosti dok ovaj drugo to uradi bez razmisljanja.
 

Attachments

  • IMG_4218.jpg
    IMG_4218.jpg
    20.8 KB · Pregleda: 14
  • IMG_4226.jpg
    IMG_4226.jpg
    20.2 KB · Pregleda: 15
  • IMG_4236.jpg
    IMG_4236.jpg
    18.1 KB · Pregleda: 15
Malo sam se igrao sa ovi lepotanima da vidim sta oni odabiraju za jelo ako imaju izbora. U akvarijumu sa njima se nalaze nekoliko kraba razlicitih vrsta a ubacio sam i par skoljki, par puza, morsku zvezdu. jednog puza nudibranch i jedan mali morski krastavac priblizne velicine kao i rak.
Od svega navedenog glavom su paltile skoljke i morska zvezda.
 

Attachments

  • IMG_4774.jpg
    IMG_4774.jpg
    54.5 KB · Pregleda: 9
  • IMG_4770.jpg
    IMG_4770.jpg
    29.1 KB · Pregleda: 12
  • IMG_4767.jpg
    IMG_4767.jpg
    21.6 KB · Pregleda: 11
Interesantno je kako ova dva raka imaju sasvim drugaciju naviku "stanovanja". Ovaj prvi rak, zelenkasti, jednostavno se sakriva u jedom skeletu akropore ili se negde zavuce pod neki kamen. Za razliku od toga ovaj beli rak je iskoristio jednu malu ruou i koralnom kamenu i svojski je produbio i oblikovao svojoj potrebi. Po danu je uglavnom u toj pecinici kojoj je namestio "vrata" tako da nema nikakvog pristupa sto se i vidi na slici.
Zatvaranje pecine radi toliko "strucno" da je uglavnom tesko uociti taj ulaz. Naravno ja znam gde je pa mi je lakse :)
 

Attachments

  • IMG_7619.jpg
    IMG_7619.jpg
    31.3 KB · Pregleda: 9
  • IMG_7624.jpg
    IMG_7624.jpg
    52 KB · Pregleda: 9
  • IMG_7626.jpg
    IMG_7626.jpg
    23.3 KB · Pregleda: 10
Davno sam imao prilike da ga vidim uzivo, nisam siguran da li ima vise kolorita ali ovog kog sam ja video je bio predivnih boja, da sasavi su oni pa lome gledao sam kako lomi krabu, pukla je kao da je od plastike.