Marbled dragonet

Ja ne vide ovu ribu u Beogradu (mada ima akvarista koji dosta stvari uvoze a ne hvale se)...
U principu ovde su uglavnom u ponudi standardne ribe...
 
Izgleda da je situacija sa morskim organizmima identicna kao i sa slatkovodnim. Kod slatkovodne akvaristike uglavnom moze da se nadje dosta riba ali sve je to nesto sto se ponavlja u bezbroj ciklusa. Stalno stizu iste ribe i koliko znam sem jednog izuzetka, da ga sad ne reklamiram, retko moze da se nadje nesto novo.
 
Mislim da je princip ponude traznje ovde primaran...ljudi retko kupuju nesto sto ne znaju sta je...strah ili sta vec...ma bice bolje:)
 
Mislim da ljudi nemaju izbora pa zato i u mnogim radnjama promet nije nikakav. Nije mi jasno kako uopste uspevaju da pokriju troskove. Kad udjem u radnju i vidim u 10 akvarijuma gupike van klase, blek moli, par zivorotki, i eventualno koji koridoras i gipiceps, sve mi bude jasno. U posao mora da se ulozi puno znanja truda pa na kraju i novca da bi dosli rezultati.
Jedan izzuzetak od njih (trgovaca) je u zadnjih godinu dana uvezao vise vrsta riba nego svi ostali za zadnjih 10 godina i sve prodao. Zato mu je radnja puna i robe i musterija.
 
Mislim da je novac primaran,treba uloziti i biti dosledan...jedini nacin da se uspe,ja licno volim kad vidim da je radnja puna onda pazarim i sta mi treba i sta mi ne trebao_O ...
 
Pa to je tipicno za sve kupce. Udjes u radnju i ako je prazna jednostavno se okrenes i izadjes :)
Druga stvar kod tih riba je da ljudi uglavnom nemaju ideju kako sve to izgleda ali kad je vide uzivo onda se jednostavno zalepe za nju. Zvake prodavaca da mi mozemo to da porucimo itd su uglavnom kilavi argumenti.
 
Joj, ja bih ovo posedovao. :)
Da sam ranije video ovu ribu sigurno bih je našao i u Bgd.
U suštini sve se može poručiti na neki način.
A ko bi stigao da otkrije svaku ovakvu lepoticu?
 
To si u pravu.

Što se tiče morske akvaristike, ja u SRB nisam video niti jednu jedinu prodavnicu vrednu pomena i pažnje.
Kod nasih Severnih suseda (Mađara) bogami...ima svega! U Segedinu, koji je na nekih 120km od Novog Sada (gde živim) ima jedna više nego dobro snabdevena prodavnica, u Budimpešti ih ima 5-6 tj ja sam na njih 5-6 naišao, što slučajno, što namerno. na granici, ako se pazari nešto u nekim "normalnim" količinama, nemate problema ali ako nešto pazarite u većim količinama, mogu da Vas cimaju, tačnije onda carina odradi svoj posao!
 
Pa nije ako si rad da ides za Madjarsku, Rumuniju, al kod nas ...trt...

Ribe kao ribe je mozda malo teze preneti, tu mogu da te cimaju nasi carinici i panduri...

Jel imamo mi prodavnice u Srbiji koje se bave morskom akvaristikom?? Da li imamo neki spisak ovde na forumu, ako ne, da li mozemo da ga napravimo??