Microrasbora sp. "Galaxy"

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Evo par slika ove nedavno otkrivene Microrasbora-e a koje sam udomio jer su izuzetno lepe. S obzirom da su vrlo zivahne tesko je naciniti dobre slike ali cu da se potrudim pa ce biti i toga. Ove boje koje se vide nije rezultat nekog programa za obradu slika vec ribe tako izgledaju.

Za sada nema puno podataka u vezi ove ribe ali se iskustva vec polako sabiraju pa ce uskoro sve biti jasnije. Galaxy polako osvaja akvaristiku i akvaristi sirom sveta polako je nabavljaju pa tako i grade neko saznanje o njoj.

Sta vise reci nego da je impresivna :)
 

Attachments

  • DSCF7188.jpg
    DSCF7188.jpg
    34.9 KB · Pregleda: 91
  • DSCF7189.jpg
    DSCF7189.jpg
    35.4 KB · Pregleda: 67
Tek otkrivena, a vec je imas...:ebote:
i na slikama izgleda interesantno, mogu misliti kako je uzivo, pogotovu sto kazes da je brza i zivahna. Ono u nazivu Micro...verovatno znaci da je stvarno micro. Iako jos nije dovoljno obradjena kao nova vrsta bar nam kazi koliko je to micro?
 
Pa "micro" je u osnovi "mala" pa je to sve relativno i to nam govori da je to mala rasbora. To ne znaci da mi treba da je poredimo sa necim mikroskopskim.
Ona je nesto veca od 1 cm, recimo 1.5 cm, nisam siguran ali je tu negde. I ove sto ja imam su oko te velicine.

To sto je imam nije nista neobicno jer Brooklands je ozbiljna profesionalna kompanija a ne igrarija. Ako neka vrsta nema zakonskih smetnji da dodje ovde onda nema razloga da nesto cekamo ili da izigravamo veliku firmu vec da je nabavimo i ponudimo i ostalim akvaristima da je poseduju. Na nasu radist nasa reputacija je takva da mi i ovakve ribe nabavljamo u prvom krugu.
 
Kad napisah "micro" ne pomislih na mikroskop...
Jaku su malene i verujem da su bas zbog toga izuzetno interesantne. Koloracija zaista izuzetna. Bas imas srece da si na takvom mestu da mozes nabaviti sve novitete koji se pojave. :mrgreen:
 
Evo jos jedna slika ovih riba ali jos uvek mi nekako izmicu. Ipak polako postaju potomije i sve vise i vise su na otvorenom prostoru.

Sto se tice ishrane tu mi deluju da mnogo ne biraju. Za sada lepo jedu suvi lisnatu hranu freeze dried tubifex crve i pilet shrimps. Vazno je da je hrana dovoljno sitna da mogu da je jedu.
 

Attachments

  • DSCF7306.jpg
    DSCF7306.jpg
    40.5 KB · Pregleda: 52
neznam ponekad mislim da je bolje sto u mojoj blizini i nema neki velik izbor riba jer bih verovatno poceo da izbacujem zimnicu iz tegli i ubacujem mesto njih ovakve lepe malisane:) (izvinjavam se sto sam malko iskocio iz teme ali nisam mogao da odolim)
 
Pa takav nam je ovaj hobi, sta da radimo :) Ipak kamo srece da imas veliki izbor riba ako nista drugo barem da ih vidis uzivo a ti bi lako mogao da se opredelis za ono sto zelis. Ovako ti ostaje da biras u nekom suzenom izboru.
Ko zna, mozda ce jednog dana da se sve to promeni pa da svi imaju mogucnosti da biraju u jednom sirokom asortimanu vrsta riba.
 
Juce, 28.02.2007 u Zooloskom biltenu je objavljeno da je ova vrlo simpaticna riba dobila i svoje pravo ime a ono je margaritatus. Da sve bude jos interesantnije ona nam je podarila i novi rod Celestichthys.

Pa cestitamo joj na krstenju :)
 
Cestitamo joj...:D

Verujem da ce ova vrsta vrlo brzo dobiti svoj prepoznatljiv
naziv u svetu ,moja procena da ce to biti "Margarita"...:)
 
Evo i danas sam se malo igrao sa ovim malisanima, stpljivo cekao da se pojave, i nacinio par slika i evo sta je ispalo.
Inace sad su malo i porasle, par milimetara vise ali to je dosta za njih :)
 

Attachments

  • DSCF0078.jpg
    DSCF0078.jpg
    32.9 KB · Pregleda: 30
  • DSCF0082.jpg
    DSCF0082.jpg
    46.7 KB · Pregleda: 37
Bas su interesantne. Kakve su po pitanju drustvenosti, jesu li u zasebnom aq ili zajedno sa drugim ribicama? Pretposavljam da su drustvene zbog svoje velicine.
 
Rekao sam vec da se nalaze u akvarijumu koji je namenjen Gastromyzon-ima i tu se dosta lepo osecaju. Mozda im je strujenje vode mali problem i verujem da bi bile jos zadovoljnije da je to strujanje vode manje.

Sto se tice drustvenosti to bas ne mogu da ocenim jer ja tu nemam neke druge ribe pa tako ni iskustvo po tom pitanju. To su male ribe pa verujem da svaka veca riba koja je i malo agresivnija moze da ih ugrozi. Ipak rezbore i njima slicne ribe bi bila dobra opcija.
 
I tako posle toliko vremena resio sam da razdvojim gastromyzon-e i celestial pearl danio i da ih spojim sa ovom drugom grupom a sve sa ciljem da ostave iza sebe i neko potomstvo. Naravno da one nisu cekale da se ja smilujem nego su same odradile posao i u akvarijumu su se nasle i male celestial pearl danio. Ako nista drugo ovo je neki pokazatelj kako sa kakvom lakocom se mreste ove ribe. Kako ce dalje da se odvija to ce vreme da pokaze.
 

Attachments

  • DSCF2220.jpg
    DSCF2220.jpg
    37.6 KB · Pregleda: 26
  • DSCF2206.jpg
    DSCF2206.jpg
    46.6 KB · Pregleda: 20
Samo da dodam jos neke slike a time ujedno i da potvrdim da su male margaritatus u dobroj kondiciji.
 

Attachments

  • Celestichthys margaritatus.jpg
    Celestichthys margaritatus.jpg
    30.3 KB · Pregleda: 23
  • DSCF7794.jpg
    DSCF7794.jpg
    31.6 KB · Pregleda: 17
  • DSCF7786.jpg
    DSCF7786.jpg
    32.2 KB · Pregleda: 16
  • DSCF7779.jpg
    DSCF7779.jpg
    33.6 KB · Pregleda: 16
hehe .. lepe slike .. :)
baš se nešto zainteresovah za ovu ribicu .. prelep je kolorit.

Koje parametre vode zahteva ?
Verujem da nije tako ugrozena u stanistima gde je pronadjena kako se to prikazivalo u prethdnom periodu.

Primetio sam da pojedine ribice sa tvojih slika imaju vece oko u odnosu na glavu.
Da li je to posledica bolesti ili je to uobičajno za odredjeni period rasta ?
 
Citat iz opisa u vezi velicine oka:

"Eye large, in anterior half of head. Horizontal eye diameter 10 times in standard length."

Iz ovoga mozes da zakljucis da se tu ne radi i nikakvoj disproporciji ribe izazvano nekim faktorima kao sto je bolest, nepravilna ishrana itd. Jednostavno riba tako izgleda.


Prica o ugrozenosti ove ribe je lansirana na internetu, razloga za to verovatno da ima, i za sada nema ni jednog podatka van interneta koji bi potvrdio takvo stanje nego bas suprotno. Vrlo verovatno da je prvobitno hvatanje ove ribe napravilo malu pustos u nekom delu ali nista vise od toga.

Ja ove ribe imam pod razlicitim uslovima sto se tice DH i KH i sve je u redu. Temperatura je negde oko 24 C i to je to. Mreste se, zive su i zdrave i nemam nikakvih problema sa njima.
 
Hvala na informacijama. ;)
Ako sam dobro razumeo jedan od nasih clanova uskoro bi trebao da je nabavi,
pa se nadam da ce neki od potomaka zavrsiti kod mene .. :mrgreen: ..