Morski konjici

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Moja trenutna muka :? :p

Ovo je jedan od nekoliko koji treba da budu maticni parovi u mrestilistu. I sada nastaju klasicni problemi sa njima a to je da pocnu da jedu.
Videcemo kako ide :roll:
 

Attachments

  • dsc02365.jpg
    dsc02365.jpg
    24.3 KB · Pregleda: 235
ajme, ajme, uvijek su mi bili slabija strana u morskoj, i u samom startu sam razmisljala o tome da ih imam, ali sam odustala iz razloga toga sto ih se ne drzi s ostalim ribicama, a i bas zbog problematicne prehrane, jer koliko sam procitala odbijaju jesti ako nije ziva hrana!
Blago ti se sto ih imas! smrc, i ja bi...mozda jednog dana kada osposobim veci akvarij (za sto godina), pa napravim drugi sistem filtracije, pa bi oni bili u refugiumu (valjda)!
 
Evo i mene kao "laika" za morsku akvaristiku :wink:

Jedno pocetnicko pitanje: Kolika je cena jednog tako malog simpaticnog konjica ? :D
 
Sve to zavisi gde ih nabavljas i gde si lociran. Avio transport je glavna stavka. Kad ih pripremis za prodaju, troskove podelis na ono sto je prezivelo i to je to.
Ovaj na slici je Hippocampus kuda i trebao bi da bude oko NZ$ 150 a to je oko 75-80 eura + transport sto zavisi gde ide.
 
u Hr ih niti nema, cula sam da su ove jeseni bili negdje u Sloveniji u nekom ducanu, ali...
postoji jedina sansa da ih nabavim, da ih izronim ovo ljeto, ali posto su i u Jadranu postali jako rijetki, jer ih ribari kada se zapletu u mrezu ne pustaju nazad u more, nego ih osuse i prodaju kao suvenir :cry: , strahota! Jos gore je sto sam saznala da su jednog muzjaka uhvatili prosle godine, bas kad sam bila blizu tog mjesta, punog mladih, i ubili ga! No, necemo vise o tome. Nego Bobane, jeduli ti tvoji ista?!
 
Ma nemoj snjima da se zamaras. Sta ce ti to. Oni traze posebne uslove, mirniji protok vode itd. To se bas ne uklapa sa nasim koralnim akvarijumom.

Do sada sam izgubio samo jednog (Comes) i to na samom pocetku. Od druge vrste (Kuda) svi su na broju. Inace sada svi uzimaju hranu tako da ne bi trebalo da bude nekih problema. :)

Ovde su vrlo zasticeni. Nema izlovljavanja a kazne za prekrsioce su stravicne tako da nikome i nepada napamet da ih dira, mislim na normalan svet. Ima ih dosta i lako se nahvataju. Ipak, neki ih i love za izvoz ali na kraju zavrse iza resetaka.

Ovi gornji idu na farmu pa ce potomstvo da se izvozi. To je jedini legalan nacin. Izvoze se u USA i nazalost u Kinu. Kinezi ih koriste u nekoj njihovoj medecini.
 
A sto sve Kinezi ne koriste u svojoj medicini?! No, prestala sam se vise sa svakakvim glupostima zamarati, samo se bespotrebno zivciram oko stvari na koje tako i tako trenutno ne mogu utjecati!
Drago mi je da ti konjici papaju, i nadam se da ce ti se lijepo razmnozavati i da ces s vremena na vrijeme ubaciti koju sliku (da malo slinim), a pogotovo kada budu mali dosli... :D
 
Vratila se ja na staru temu... zanima me malo vise o njima, iz razloga sto je jedan prijatelj dosao na ideju da ih uzgajamo, jer ih moze nabaviti...malo sam nekada citala o njima, ali voljela bih tvoje savijete, kakav akvarij (zarasten makro algama?!), protok (slaba pumpica, ne jaka?!), filtracija i mediji u filteru, osvjetljenje (koliko jako i koji spektar je najbolji) i najvaznije kako ih poceti hraniti (kada mi stignu i kako ih nauciti na novu hranu?!)...please!! (sada da imas onog smilija koji trepce okicama stavila bih ga, tako inace ja trepcem kada nesto zelim :D )
 
To je jednostavno ako mozes da ga nabavis, mislim iz radnje. Oni su vec nauceni da jedu.
Drzanje je isto kao i za ostalo u akvaristici. Tacno je da slabo plivaju pa protok treba da je manji. Najbolje je da budu sami u akvarijumu. Kvalitet vode to znas, prefektan.
Sto se tice mresta tu bas ne bi mogao mnogo da ti kazem. To radi ovde jedan tip koji je na drugom kraju NZ. On razvija artemiju i jos neke druge planktone i sve je usresredjeno na proizvodnju hrane za morske konjice. Artemija treba da poraste sto znaci da i nju treba da hranis. To ti onda zahteva i razvijanje fitoplanktona.

On bas i nije pricljiv sto je i razumljivo jer je to njegov unosni biznis a spada u malu grupu koja se ovime bavi.
U svemu ovome moj zadatak je bio da ih odrzim u prvih nekoliko nedelja odnosno da ih privolim da jedu a samim mrestom nisam se uopste bavio.
Pre par godina sam izmrestio lokalnog morskog konjica ali je sve propalo bas zbog toga sto nisam imao pripremljene metode proizvodnje hrane za mlade. Posle toga nisam se vise ni bakcao sa time. I do parenja je doslo u moru a ne u akvarijumu. Ovo i nije bilo planski radjeno nego su ti konjici bili uhvaceni od jedno naseg kolege koji ih je doneo i tako nas iznenadio.

Akvarijumi za mrest treba da su sa sto manje stvarcica u njemu jer tako ces lakse da ih odrzavas a jedino treba da postavis nesto da oni mogu da se zakace za to. Filter mozes da organizujes po principu velikog refugium-a sto zavisi od zeljenog broja jedinki. Ja samo znam da kada su se izmrestili bilo ih je puno a prostora za njih nigde.
Sto se tice same selekcije parova to mi nije poznato kako se radi i koji su trikovi u pitanju.
Eto i nisam ti bio puno od pomoci. Ti ako to bas i hoces onda kreni po net-u i vidi da li ima nesto u vezi toga.
 
Vidis, problem je u tome sto cu dobiti u akvarij konjice uhvacene mrezom, pa ajde nece biti ubijeni i preparirani, nego stavljeni na us za Zagreb! Tako da bas i nisam sigurna u to koliko ce to klapati, ali...sve mi je to malo cudno i zao tih zivotinjica, ali tko zna, vidjet cemo...
Hvala ti na savijetima, budem i po netu opet skoknula, a imam i odprije nesto poskidano!
 
eto mene ponovo na ovaoj temi---

nakon 3 godine s koraljnim tropskim akvarijem, odlučila sam postaviti još jedan maleni akvarij (koji je trenutno u cikliranju), živi pjesak sam kupila (tropski-da kupila...što je za mene rijetkost, no kako se kod nas pojavio na tržištu, rekla sam idem pokušati), filtracija je maleni unutarnji filter, protoka jako slabog, oko 300 l/h, u akvariju od 80 l
Vec sam postavila i caulerpu.

Artemiju i inace uzgajam, no jasno mi je da ce za ove trebati veca i starija artemija, fito planktona za hranu artemije imam

sada, koliko bih ja mogla imati morskih konjica (ne Jadranski, jer su oni rijetku, ugroženi i nadam se zakonom zaštićeni), nego bih nabavila tropske, ne znam još koje..l.ovisi na koje naletim s vremenom

-isto me zanima, rekao si parametri odlični-kao i za koralje, bez imalo nitrita, amonijaka (to mi je jasno), no kako s nitratima, može li njih biti?

-pa me još zanima, što misliš o tome da "zasolim molly" i s njima hranim morske konjice-mislim s malcima, iako se molly slabije razmnožavaju od ostalih živorotki i isto vjerujem da ne bi bilo dobro da je recimo par molly u tanku s konjičima?

-a kozice, mogla bih pokušati nabaviti jadranske, one se barem jako brzo razmnožavaju i mrijeste (oko 11 dana od jednog do drugog mrijesta)-što o tome misliš

ajde, daj mi još neke bitne savijete, jer sada je polako došlo vrijeme da pokušam s tim ribama, koje su mi oduvijek prekrasne, zanimljive i drugačije od drugih

u akvariju, ako bi stavila nefotosintetičke koralje, tipa gorgonija, nekih...bi li one mogle na slabom protoku? što misliš?
-ima li kakvih nefotosintetičkih koralja koje bi mi eventualno mogao preporučiti s konjicima.

Vjerojatno cu uz konjice staviti i koju pipe fish (kod nas zvanu Šilo), no isto još ne znam koje, vjerojatno par kao i konjica

svaki savijet i prijedlog je dobrodošao
 
Zelim ti Jasenka puno uspeha u ovom pokusaju , nadam se da ces uspeti da odrzis i razmnozis ove prelepe morske konjice. Ove morske zivotinje oduvek su me fascinirale sa svojom lepotom ali pre svega neobicnim i zanimljivim izgledom. Kao dete oduvek sam razmisljao o tome, kako bi mogli da se odrze u nekom akvarijumu.
Zato jedva cekam da vidim tvoj uspeh ,hocu reci sliku tog malog akvarijuma sa tim konjicima.:)
 
Fauna, kada dođu sve ću poslikati i postaviti.

Nadam se i ja da ću uspjeti...sada razmnožiti, otom potom-prvo neka ih uspijem uopće održati živima -prehrana me mući, oni su predatori, tj hrane se iskljućivo malenim živim ribicama, kozicama....
(da sam na moru, ne bi mi bio problem svakih nekoliko dana na plažu, u plićak i lovi sitnulje, no ovak u betonu, u Zagrebu...to je mali teže)
 
Jase svi morski monjici su zasticeni i vise ih nije lako nabaviti. Mozgu da se nabave uz propratnu dokumentaciju koja je dosta komplikovana.

Sve sto vidis po prodavnicama je iz uzgoja a bas ovu temu sam i otvorio kada su nabavljeni novi konjici za jedno takvo uzgajaliste koje je vrlo uspesno.

Ishrana je problem jer oni imaju tako mala usta da tesko sta moze da stane u njih. Iz tog razloga zaboravi na molly jer to nema smisla. Artemija je dobra i ja sam je koristio ali to ne moze da bude jedina hrana u nekom duzem periodu. Treba dodavati i copepod cyclops i ko zna sta jos. U sustini jedan zreo reef bi trebao da ima dosta tih sitnih zivuljki za morske konjice uz dodatak artemije.
 
misliš li da bi u reefu s ostalim ribama konjici mogli?! Ne bi li im protok možda bio prejak
Inaće pripremila sam im maleni akvarij, u kojemu zasada ima nekoliko jadranskih kozica, makro algi, puževa, isamaca 3 zasoljene molly (dvije zlatne i jedna srebrna-stvarno ne znam koje su to, odavno nisam u slatkovodnoj, pa su mi sve osim crnih totalna nepoznanica?!) te je na dnu akvarija živi pijesak.
Unutrašnji filter zasada
Sada hoću li ih nabaviti-pitanje je, vidjet cemo?

Šteta što mi nemamo u blizini takvo uzgajalište, nadam se jednom:)
-mislim da ima jedno u Njemačkoj?! No nisam sigurna
 
Tesko da ti konjice drzis sa ostalim ribama. Oni imaju sasvim drugaciji nacin zivljenja i ja ne vidim kako bi oni izasli na kraj ako bi im se ribe stalno motale oko glave.
Protok vode moze da bude i jaci ali ne takav da ih "oduva". I u prirodi gde oni zive more je dosta turbulentno sa dosta jakim strujama mada mislim da svi koji ih gaje se opredeljuju za mirniji protok vode. Ja sam ih drzao u akvarijumu gde je protok vode bio oko par litara po minuti sto mu dodje negde do 150 litara po satu. To je dosta miran protok.

Za kog vraga ti drzis te Molly u tom akvarijumu?
 
eto molly drzim ne bi li se razmnozile, pa imale bebe koje bi konjici pojeli, no sve mi se više čini to kao pogreška
-dok ne dođu konjići, molli ce biti unutra, a poslje...dat cu ih nekome
 
Naleteh na ovu temu dok sam pisao Wiki pa me je zainteresovala. Da li si se u medjuvremenu ponovo sretao sa njima?
 
S vremena na vreme neko ih treba pa se eto tako i sretnemo. Mislim da sam od kada je to napisano imao ih samo jos jedanput.
Kako sam i rekao oni su zasticeni i da bi se uvezli treba dozvola za to. Pored toga bas ovi gore su bili predvidjeni za mrest i sve je ispalo ok ali nakon dve godine biznis je bio zatvoren. Da budem iskren to me bas i obradovalo jer je dobar deo ovih konjica odlazilo tamo gde najmanje ocekujemo, u neke kineske gluposti kao lek.
Kako sada stvari stoje niko ih ne trazi pa nema ni uvoza.