Mrest black moly-a

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Zelela bih postaviti pitanje u vezi mresta black moly-a. Jedan par, muzjak i zenka su kod mene puna tri meseca a nisam primetila da ce zenka da se izmresti. Stalno jurcaju po akvarijumu, pa opet nista. Moze li mi reci u cemu tu moze biti problem? :?:

Hvala. Pozdrav Mirka.
 
Black moly moze promeniti spol znaci od zenke postati muzjak pa tako se moze desiti da imas dva muzjaka.
Ja sam imao to licno iskustvo.
Kupio sam muzjaka i zenku pa ispalo da imam dva muzjaka.
 
Prvo, Mirka treba da budes 100% sigurna da li imas par molly-a ?

Drugo, moze da bude vise razloga zasto nemas kocenje zenke kao na primer, nedovoljna zrelost zenke, da li ti je odgovarajuca temperatura (oko 24-26C) jer ako temperatura padne ispod toga,tada molly nece da se koti i pocinje da se ponasa veoma cudno (sporo kretanje,treperenje i stajanje u mestu i na dnu akvarijumai sl.), kvalitet vode i dr.

Ali kako dobro znamo da je molly veoma laka vrsta zivorodnih riba za razmnozavanje, po svemu sudeci radi se da ti Mirka imas ribe istog pola.[Broken External Image]:http://www.websmileys.com/sm/happy/045.gif
 
Mirka...kada sam imala molly ko dijete, dogodilo mi se da nije bilo nikakvog podmladka, sve dok nisam uzela novog mujaka!
Stvar je bila u tome, da nisu svi mujaci sposobni za reprodukciju, tj. njihov organ nije efektan.
Sada se ne sijecam zato je to tako, ali to nije tako rijetka pojava-a niti toliko cesta, pa ljudi to najcece i ne primjecuju, jer znaju imati barem po dva mujaka i nekoliko enki, a od ta dva sigurno je jedan u funkciji.
Mislim da isto pravilo vrijedi i za platy ribice.
 
Citala sam o toj promeni pola. Ne primecujem da se kod ovih ribica to desilo. Imaju obelezija koja i treba da imaju. A on stalno juri nju. :lol:

Da li postoje neki posebni znaci da je doslo do promene pola?
 
Za promenu pola ksifoa mnogo se pisalo. Onda ove moje imaju neki drugi problem, kad posle tolke jurnjave ne ispade nista. :?
 
Mirka a da ti lepo odes do akvaristicku radnju i uzmes jos 3-4 molly-ja (uzmi samo jedan muzjak i to onaj koji najvise juri zenke), za 2-3 nedelje (ako su zenke trudne i za krace vreme) imaces prinove.
Da dodam da muzjaci molly-ja (kao i svake zivorotke) analno peraje im je ustvari gonopodijum koji im sluzi za oplodnju, kod zenke analno peraje je kao i svako drugo peraje-siroko.
 
Dane, ove moje imaju sve sto treba :lol: ali... lek je izgleda prodavnica,
pa kad bude konkurencije bice i malih crnih :lol:
 
Nazalost, u meduvremenu, doslo je do promene situacije. Vise nemam par moly-a, ma kakv taj par bio, vec mi je ostala samo zenkica, a muski je nazalost uginuo. :cry:

Sad cu zaista morati u akvaristicku radnju (koje naravno nema kod mene) i dovuci nesto ribica i popraviti brojno stanje.

O, kako mrzim da idem u radnju iz gore navedenog razloga :?

Pozdrav Mirka