Mrest Celestial Pearl Danio

Evo samo da podelim moje iskustvo o mrescenju Celestial Pearl Danio.

Pre tri meseca oformila sam dva akvarijuma sa namerom da mrestim Celestial Pearl Danio. Svaki akvarijum ima dvanaest riba, pomesane muzjake i zenke. Oba akvarijuma na svom dnu imaju mrezicu kroz koju ikra nesmetano pada na dno s obzirom da ikra nije nesto izuzetno lepljiva i ne ostaje zalepljena za biljke. Pored toga muzjaci Celestial Pearl Danio jedu ikru. S obzirom na sve ovo mi trebamo da imamo gusto zasadjeni akvarijum ili mrezicu na dnu da bi obezbedili mesto koje muzjaci ne mogu da dostignu.

DSCF2016.jpg
Nedeljno ja usisam oko 15 do 20 tek izleglih riba. Ponekada i manje ili nijednu. Razlog tome moze da bude da Celestial Pearl Danio ne bacaju puno ikre odjedanput ili da muzjaci pojedu ikru koja se zalepila za Christmas Moss (Vesicularia montagnei ) koja je gusto zasadjena.

Da sakupim ikru ili tek izlegnute ribe ja protresem Christmas Moss i onda polako usisavam sa crevom isopd mrezice. Tako radim dva puta nedeljno. Ikri i mlade ribe prenesem u drugi akvarijum od 25 l gde ribe rasti do oko velicine od 5 mm.

DSCF2021.jpg

Maticne ribe hranim sa suvom lisnatom hranom, dafnijom i larvama komaraca. Temperatura vode je 22ºC a filtriranje vode je sa sundjerastim filterom sa redovnom zamenom od oko 20% nedeljno. Osvetljenje nije posebno postavljeno za taj akvarijum.

Mlade ribe i sakupljena ikra rastu i razvijaju se u akvarijumu od oko 25 l koji ima sundjerasti filter, bez posebnog je osvetljenja i temperatura vode je 22ºC. Mlade hranim dva puta dnevno sa mikrocrvima, Wardleys Small Fry tecnom hranom, artemijom uz dodatak suve hrane. Ovo je neophodno usled cinjenice da akvarijum sadrzi mlade razlicitog doba.

DSCF2024.jpg

Ovo moje iskustvo nije zasnovano na nekom mom prethodnom iskustvu u mrestu riba vec je zasnovano na razmeni iskustva sa drugim akvaristima i pomalo sreci. Dosadasnji rezultat govori mi da se mrest Celestial Pearl Danio odvija dosta uspeslni i ja sada imam preko 50 malih ribica.

Male Celestial Pearl Danio koje su usisane ispod mrezice i spremne za prenos u novi akvarijum.

galaxy_fry.jpg

velestial pearl danio.jpg


 
Last edited by a moderator:
He he, tesko je bilo pogoditi :)

U sustini to su moje bivse ribe, teme Microrasbora sp. "Galaxy" Microrasbora sp. "Galaxy" koje sam nabavio pre dve godine i dopunio sa nekoliko novih nesto kasnije. Njih sam udomio sa mojim gastromizonima a to bas nije sredina za njih. Tako je sve to trajalo do skoro i onda je Kiwi odlucila da sve to uzme u svoje ruke i pocne uspesno odgajivanje.

Dok su bile u mom akvarijumu ja o njima nisam vodio bas puno racuna, mozda uopste. Tu su se mrestile ali ja tome nisam davao neki znacaj. Bas ovo sto sam naveo mozda je i neki odgovor u vezi tezine mresta jer ja se nisam potrudio da im obezbedim ni neke minimalne uslove za to.

Sada je pitanje kako bi sve to islo da su ribe mladje jer kako sam naveo one su stare skoro dve godine. Mozda sve to treba ispitati ali Kiwi ce to da uradi jer je to sada njen projekat pored druga dva kojima se ona bavi. Jedan je mrest WCM-a koji traje duze vreme a drugi je mrest Peruanskog "Altuma" a o tome ce da kaze nesto u nekoj buducnosti.
 
Imam jedno mozda bizarno pitanje, a to je detaljniji opis usisavanja i kako to Kiwi organizuje, da li pomera mrezicu, da li postoji otvor kroz koji prolazi crevo i sl. ;)
 
Pravo da ti kazem ja to nisam gledao a razlog tome je, he he, uvek se nesto raspravljamo kada ona nesto petlja oko akvarijuma.
Napisace detalje u vezi toga a postavice i slike.
Inace mrest ide fantasticno i morao sam da joj postavim jos jedan akvarijum. Sada ih ima sedam.
 
Cika Rogus mi je u medjuvremenu dao dobru ideju a vezano za ovo sve sto sam se raspitivao. Posto pojacavam svoje proizvodne kapacitete, jezim se pomisli na male akvarijume, ali sad je tu sistem 'vise akvarijuma u jednom" koji cu da primenim probno, najpre kod ovih riba.
Hvala u svakom slucaju na dosadasnjem doprinosu ovoj temi i sve pohvale za Kiwi i tebe sto ste nam priblizili sve ovo.
 
Evo kako ona to radi i to je vrlo prosto. Podigne mrezicu tek toliko da ima pristup i usisava sve sto je ispod u jednu kantu. To sve ponavlja nekoliko puta a u medjuvremenu protrese i mahovinu. Nakon toga iz kante povadi mlade i prenese u drugi akvarijum. Sve u svemu klasicno usisavanje bez neke velike filozofije.

Inace danas joj je bio najuspesniji dan od kada je pocela da mresti ove ribe. Izvadila je preko pedeset mladih. Samo u prvoj turi izvadila je oko 30 malih riba sto se vidi na slici.
 

Attachments

  • IMG_1052.jpg
    IMG_1052.jpg
    43 KB · Pregleda: 735
  • IMG_1047.jpg
    IMG_1047.jpg
    33.5 KB · Pregleda: 707
Neznam na sta ti mislis "vise u jednom" . Da li je to recimo jedan stolitras sa pregradama, stolitras sa malim kotilicama za guppy ili sistem sa centralnim filtriranjem.

Bez obzira sta je ti ces uvik da imas potencijalni problem sa bolestima i velikim gubitkom ako ne koristis adekvatnu opremu da to sprecis. Sa odvojenim akvarijumima ti izbegavas takav scenario.
 
Coa kad budem dolazio u Srbiju spremi jedno jato perlica za mene. Mislim nemoj makar da ugrozis vrstu do tada :lol: posto je ovde nisam video.
Pozz
 
Pa jbg, nesto sam uvrteo u glavu i sad nema nazad. :(, ali je dobro da sam upozoren na moguce konsekvencije :boban:
 
.. :ebote: .. joj .. very nice kiwi .. :sampion:


I be ready to put some pearl's in breading aquarium .. but .. unfortunate for pearl's i to late see and diagnose 'dropsy symptom'. Two females are dead now and i have 3 quarantines instead of breading aquariums. :(

But .. i'm happy when see someone have little pearl's .. Coa. you are next .. :hej:
 
I am sorry to read that your Celestials are sick Svitac. :( I hope you have more luck with them in the future. :p
 
Thank's kiwi .. in NewYear with new Pearl's .. :bozic: ..
today i spot two small swimming "creature" in quarantine tank .. :mrgreen: ..

low quality pic.. :(
 

Attachments

  • DSCF1890.jpg
    DSCF1890.jpg
    21 KB · Pregleda: 604
I hope all goes well with your Celestials Svitac ;)

My breeding Celestials are doing very well. I am collecting between 50-80 fry every week. :D:D:D
 
Evo posle sveg ovog vremena prva tura malih Galaxy je ponudjena na prodaju i u rekordnom roku i prodata. Rec je samo o trideset jedinki koje su velicine oko jedan santimetar. Naravno mnogo vise ih je na putu.
Cena nije losa, oko 3.9 eura za jedinku ako se preracuna po trenutnom kursu.
 
Eto ti odmah poredjenja, kod mene je MP cena 3,5e, a opet poredjenja radi to je u rangu sa cenom po komadu za Apistogramma viejita II. :hej:
 
Nije mi namera bila da isticem cenu ali kad vec idemo tako onda da dodam da je to veleprodajna cena. Na to ide porez, transport itd. U radnji ko zna koliko. Ako nastave ovim tempom onda ce cena da se menja ali otom potom.

E sada, namera mi je bila da zaokruzim pricu o mrestu jer poenta nije samo izmrestiti ribe i lupati se po grudima nego i uzgajati mlade do neke razumne velicine. Tek tada mozemo da kazemo da smo uspesno izmrestili neke ribe.
 
Moj uspeh u mrestu je relativan jer sam samo 8 komada uspeo da odrzim u zivotu.
Nisam se ni preterano trudio :sorry: .. mada sam u par navrata 'pravio' i artemiju za malce.
Ribice iz prvog mresta su sada oko 12 mm dok ostale kaskaju za njima.
Primetio sam da su dosta pitomije za razliku od maticnih riba.
 
Bas steta sto nisi ulozai malo vise truda u sve to. Pored toga i ti bi imao neku finansujsku korist, barem da pokrijes troskove. Lepa je to riba i nebi bilo dobro da se ne odrzi u akvaristici.