Mrest skalara-izbliza

Tu bistru vodu nema smisla da dodajes u kofu jer to nije infuzorija,infuzorija su sicusni mikroorganizmi i u vodi izgledaju kao magla,kad je koncetrovano izgleda kao oblak prasine.Znaci ili se infuzorija nije jos pojavila ili se pojavila odradila svoj ciklus i nestala.Pre koliko si stavila seno i vodu?

Posto su se pojavili repici tek za nekoliko dana ce proplivati.Svakako nije lose da pocnes da je pravis neki dan(ili bar jedan dan) ranije da nebi mali ugibali od gladi...Moja preporuka je da sutra krenes sa artemijom ili najkasnije prekosutra.Taman ces videti kako to izgleda i da malo savladas taj proces...

Pozdrav!
 
Markisha,

Hvala. Evo, voda u infuzoriji deluje kao blago zamićena. Sada infuzorija stoji već oko 32-33h. Počinje da liči da su vrlo sitne čestice prašine u vodi, voda ne smrdi, ima neki svoj logičan miris... Računam da je sve kako treba da bude. Malci su zakačeni na ivici lista i mrdaju repićima. Pretpostavljam da će sutra već biti taman infuzorija. Koliko se toga sipa? Koliko često?
 
Najbolja tehnika ti je da stavis tackasti izvor svetlosti ili dzepnu lampu da svetli na jedan deo te posude gde je infuzorija,nju privlaci svetlost tako da ce se grupisati na tom mestu,onda uzmes ili malo crevce ili recimo spric od 20ml i usisas infuzoriju tu gde je ima najvise.Taj postupak ponavljas vise puta dnevno,recimo 5-6 puta.

Skalari su veoma alavi i brzo napreduju tako da ako imas jaku kulturu infuzorije mozda ce ih to drzati samo jedan dan mozda dva.Posle toga cimanje sa infuzorijom je cisto maltretiranje,spremi veliku kolicinu artemije i polako...
 
Mislila sam da su moji mališani nestali još pre dva dana, jer sam samo deo videla na listu...
A oni sakriveni ispod lista, uredno rastu i napreduju.
Uz sav moj trud iz serine kesice se nije izleglo ni 1/3 artemije.
Pokušaću da nadjem nekog drugog proizvodjača iste... :hej:
 
Pozdrav društvo.
Eeee, da Vam se pohvalim novostima. U mojoj neuslovnoj kofi raste gomiletina malih skalarčića. Jedu sve što im padne u usta... Razmnožavala ili ne artemiju, oni je klopaju izleglu ili ne. Jedino što je filtriram os soli. Inače, suprug je isitnio u najfiniji prah Terramin granule, i otopinu sa vodom ubacio na pipetu... Kada je to razmutio u šoljici dobila se crvena tekućina. Nakon ukapavanja, ta gomiletina beba se sjatila na to mesto, i za tili čas ne bi više ni traga od hrane. Tako da se više ne brinem previše...
 
Lepe vesti.Dobro je sto je sve u redu.U principu skalari nisu toliko problematicni kao sto si i sama videla,ima par stvari koje treba ispostovati i onda uspeh nemoze da izostane.

Sto se tice hrane rekoh ti da su alavi.Ekser da bacis pojeli bi.:mrgreen:
Nego obrati paznju ako im dajes jos artemiju (a valjalo bi) da sto manje jedu neizlezenu,jer opnu artemije nemogu svariti tako da mogu imati problema ako je mnogo pojedu a nemogu je izbaciti.Slabije ce napredovati a moze doci i do uginuca.

Pozdrav!
 
Draganice , tu artemiju koja je neizlegla potrudi se da izostavis, sto kaze Markisha. Procitao sam da moze da izazove razne probleme -najcesce neke gljivice . To se desava jer kapsula artemije nije cista ... ovo sam slucajno nasao pa reko da podelim sa forum drugarima :) i daj neku slikicu skalarcica :))
 
Kod mene interesantna stvar.Par skalara koji su izuzetni roditelji (dobio sam ih od Markishe) pored jata malih koji imaju dvadesetak dana izmrestio se, tako da sad ima malih skalara i ikra i sve funkcionise u harmoniji. Ostavicu ih zajedno cisto radi eksperimenta. Roditelji ise ponasaju zastitnicki i prema malima i prema ikri.
 
Imao sam I ja tu kombinaciju ali u jednom momentu roditeljima pocnu da smetaju ti mali skalari I onda nastaje frka. Na kraju sam sve vratio u normalne tokove, ikra napolje I preuzimanje brige.
Vidi kako ce stvari da se odvijaju pogotovo ako ti nije stalo do masovnijeg mresta.
 
Ovo je pocelo kao iznudjeno resenje, jer sam bio bolestan i nisam mogao da premestam male pa sam pustio da sve ide ovako. Sad me je zainteresovalo kako ce se sve odvijati. Za sada svi su na gomili pored ikre. Znam da ovo nije prirodno, jer u prirodi bi se mali skalari vec rastrkali i roditelji bi bili oslobodjeni brige. Mislim da najveca opasnost preti novoizleglim skalarima od starije brace i sestara koji ce ih verovatno posmatrati kao plen i dobar izvor proteina. Ostavicu jos ih par dana cisto da pratim sta se desava.:ebote:
 
Sa istim parom sam imao istu situaciju.Zbog bojazni da roditelji ne pojedu stariju bracu da bi spasili ikru odnosno mladju bracu,ja sam na brzinu pristupio odvajanju koje se nije dobro zavrsilo-ostao sam i bez ikre i bez mladji.Posle toga vise ih nisam odvajao na mrest bili su u zajednickom sve dok nisu zavrsili kod Zopex-a.

Bas me zanima dali ce Zoki izdrzati da ih ne odvaja,a ukoliko ostanu zajedno do kad ce harmonija trajati.
 
Eksperiment zavrsen, ikra je nestala, a roditelji jos uvek vode brigu oko mladih koji polako pocinju da dobijaju formu pravih skalara.
 
Evo i ja da se pohvalim sa vezbom mresta mladih skalara. Od ikre nije bilo nista. Jedino sto mi je bilo cudno da je muzjak (mislim po izgledu) bio zenka u ovom slucaju. stavicu i fotku da vidite kako je sve proteklo. ocekujem novi za 10 dana:)
 
Pored svih "sigurnih" pokazatelja polova kod skalara jedino je sigurno kad ih vidis kad se mreste ili neposredno posle mresta dok im je legalica jos vidljiva. Bice mresta sigurno uskoro, promeni 30% vode i ako imas uslova omeksaj je malo. Kad se izmreste dodaj metilen plavo i trebalo bi da bude uspesno.
 
mrest skalara

Konacno prvi put u mom akvarijumu!!!
[Broken External Image]:http://i54.tinypic.com/4q0nbb.jpg

Akvarijum sam formirao pocetkom godine. Naravno moj stari od 40l, spoljni filter mi je napukao[ los odlozen u podrumu:sorry:]
bio sam prinudjen da ubacim; unutrasnji filter, dok se ne snadjem ,ali nesto valjano i od ovog kineza :D...
Zamolio bih Vas, da mi pomognete sa savetima. Zelim da ovaj prvenac ODGAJIM
Priznajem, malo sam zapustio akvarijum, radi obaveza, a i slika je loseg kvaliteta.:oops:
pozdrav
 
Napisi malo vise o akvarijmu, litrazu, biljke, sta imas od stanovnika pa cemo onda moci da ti damo savete.;)
 
Evo i slike od ne uspesnog mresta skalara.:(
picture.php
[/IMG] Nadam se da ce drugi biti uspesniji