Nano akvarijum

21 Decembar 2011
176
0
16
Trazim da kupim kod nas nesto poput Dennerle Nano Marinus Cube ali nikako ne mogu da nadjem ni nesto slicno. Po mogucstvu bih ustvari preferirao nesto sa poklopcem kao sto je JBJ Nano Cube (6 galona / 22 litra) ali tek toga nema.

Kakva je mogucnost da se to nadje kod nas?
Hvala!
 
Koliko ja znam Dennerle niko ne uvozi kod nas. Ranije je mogla da se nadje SERA sa tim kompletima. Sad jedino imas Atman i JUWEL koji imaju slicne komplete.
 
Koliko ja znam Dennerle niko ne uvozi kod nas. Ranije je mogla da se nadje SERA sa tim kompletima. Sad jedino imas Atman i JUWEL koji imaju slicne komplete.
 
Hvala svima na odgovorima.
Aquashop.rs sam kontaktirao i javili su mi da nemaju nista slicno.

Taj Sera Marine mi je prevelik od 50 ili 60 litara (nasao sam ovaj http://www.petbox.rs/kucni-ljubimci/akvaristika/akvarijumi/sera-biotop-nano-cube-60) ali kao sto rekoh povelik je. Jednostavno nemam toliko mesta.

U principu poceo sam da trazim nesto kao JBJ Nanocube 6 galona, odnosno ono sto je u Nemackoj Boyu MT30 ili Karlie Focus 25.

Evo kako izgleda na kraju uz neke modifikacije.

Ako neko sazna za nesto ove velicine bio bih zahvalan i jos jednom hvala svima koji su se javili.
 
Dok cekam da mi stigne akvarijum imam jos jedno prilicno vazno pitanje. Naime, akvarijum u originalu stize sa 13W kombinovanim svetlom sto je definitivno premalo za reef akvarijum (iako je samo 7 galona - oko 22L).

Imam prijatelja koji se bavi LED osvetljenjem i on je sprema da mi ga ugradi u poklopac, samo kaze i sam da bi znao sta treba da ugradjuje. Ranije je bila prica odnos vati svetla i galona vode, ali to je prica sa starim svetlima, to sada za LED ne vazi. Naravno, dodatno je pitanje i toplote svetla i dodavanja nekog night svetla.

Da li neko konkretno moze da mi kaze sta bi trebalo staviti?
 
Mislim da za reef akvaristiku nema mnogo smisla stavljati obicne Led diode, jer kolicina svetla koje daju je ipak premala. Tu bi ti trebale High power LED koje su dosta skupe. Pokusaj da vidis da li ih ima u Radio klubu u Beogradu Timocka 18. Imaju svoj sajt: http://www.kelco.rs/register/index.php i salju robu pouzecem. Cisto da se informises oko nekih cena High poer LED http://www.led1.de/shop/lng/en/highpower-leds/osram-power-leds/osram-diamond-dragon/.
Mozda postoji jos neko kod nas ko ih prodaje pa izgooglaj malo.
 
Kao što Zopex piše, biće potrebne HighPower LED. Kod Kelca nema potrebe da tražiš, i ono što su imali dobro za ovu namenu, nemaju. Teško da će se ovde naći sve što je potrebno. Za probu sam odradio sebi rasvetu za male akvarijume, do 5l zapremine. Koristim jednu HighBright-HiPower Luxeon LXK2-PW14-U00. Ova dioda, u zavisnosti od napajanja isijava od 3,72-5,78W-6500K, sa uglom zračenja 140 stepeni. Da sam plaćao sve što mi je bilo potrebno... Evo i jednog DIY projekta rasvete Reff-akvarijuma, pa pogledaj http://www.ledsupply.com/docs/reef-tank_diy-instructions.pdf. Pozdrav
 
Nije problem nabavke s obzirom da mi se prijatelj bavi izradom LED osvetljenja posebne namene i ima dotok svih mogucih materijala i samih dioda iz inostranstva. Problem je sto ne bih "ukidao" svetlo koje dolazi uz akvarijum koje je 11-13W, vec bih na to dodao LED, unutra u poklopac.

Najveci problem je sto ne znam koja bi snaga bila potrebna, odnosno koliko dioda, kao i koju toplotu svetla da jurim. Negde pise standardno 6.500K, negde pise da stavljaju i 10-12.000K svetla jer navodno pospesuju rast korala. Posto je ovo 7 galona, dakle oko 26 litara, ispada da bi meni trebalo jedno 4-5 dioda od 3W, mozda i koja vise. Dodao bih i jednu-dve "night" plave diode.

Prema ovom PDF-u koji je za 22 galona, a moj je 7, meni bi recimo trebalo 3 puta manje dioda, znaci po 3 LED diode.

Dakle, kolicina odnosno snaga i toplota svetla su mi glavne nepoznanice pa bi svaka dodatna informacija bila dobrodosla.
Hvala svima koji su se javili.
 
Za informacije obiđeš neke Reef forume, pogledaš detalje o korištenim LEDiodama: snage, Kelvine, nanometre...Retkost je to još uvek ovde, ali u okolini i daljini, ima toga, samo potraži. Pozdrav
 
Ma trazim vec par dana nego je problem sto ima dosta konfuznih informacija, cak i kod Nemaca. Drugi problem je sto i napolju ima malo nano reefova, pa se sve svodi na 20-30 galona ili vise. Mislio sam da ovde mozda neko ima konkretno iskustvo. Hvala!
 
Krcko hvala puno na pomoci, evo u medjuvremenu da se javim da sam vec uleteo u diskusiju na Nano-reef.com i ljudi pomazu svojim savetima.

Cekam da stigne akvarijum pa da ga skinem poklopac da ga odnesem kod prijatelja koji inace radi LED osvetljenja. Trebalo mi je da prikupim koje tacno LED lampe da stavim i koliko njih. Ovaj moj prijatelj zna sve o LED (to mu je posao) ali veze nema sa akvaristikom, pa mi je rekao da prikupim sve detalje, koji ledovi, koliko njih itd. i da mu onda dam da napravi.

Inace sam bio juce u Segedinu i izmedju ostalog pogledao malo sta ima od stvari za akvaristiku ali nesto nisam odusevljen. Mislio sam da ce biti neko ludilo, mada nisam bio u najvecoj radnji pored koje sam samo prosao. Da li je neko mozda konkretno bio u Segedinu i imao posla sa njima oko morske akvaristike, pa da moze da preporuci neku radnju?
 
Cao ljudi opet ja.... Akvarijum je stigao u Beograd i cekam da prodje carinu, tako da verujem da bih vec ove nedelje mogao da ga dobijem. Proslo je mesec dana od kada sam odlucio da se upustim u ovu avanturu i od tada citam, citam i citam - ne samo forume nego i knjige, ma sve sto stignem.

Medjutim, i pored celog citanja jos uvek imam neka pitanja na koja ne znam odgovor, a ima i dosta stvari koje se napolju podrazumevaju dok kod nas ne znam kako to funkcionise, pa bih vas molio ako moze pomoc. Kao sto mozda znate rec je nano akvarijumu od 26 litara.

- Testovi: Koji mi trebaju za pocetak i koje preporucujete da mogu da se nadju kod nas - i gde da ih uzmem?
- Refractometer (kako god da se kaze na srpskom). Ima li to da se kupi kod nas?
- Grejac 1: Da li da uzimam 25W za ovako mali akvarijum ili da idem na 50W?
- Grejac 2: Da li mi treba jos jedan grejac za pripremu vode, s obzirom da je mala kolicina u pitanju koja ce se preko noci ugrejati na sobnu temperaturu?
- Termometar: Da li preporucujete neki i koji - da moze da se nadje kod nas?

Ostala su jos neka otvorena pitanja:

- Svetlo uz akvarijum je standardno 13W 50/50, ali kao sto rekoh imam prijatelja koji se bavi LED osvetljenjem. Plan je da dodam 5 belih i 5 plavih LEDova + eventualno jedan UV. Da li ce ovo biti prejako uz postojece osvetljenje? Ili premalo?

- Filteri: Jedan predivan primer koji sam video (samo 15L) radi samo na "Filter Pad"-u, "Chemi-Pure"-u i "Purigen"-u. Da li to moze da se nadje kod nas?

Eto, nadam se da cete moci da mi pomognete sa nekim odgovorima posto ne ne bih da se zalecem, kad sam vec ovoliko vremena potrosio na citanje red bi bio da to i primenim na kraju - uz vasu pomoc.

Hvala!!
 
Ja cu da se malo ubacim sa nekoliko predloga. Testovi-neznam sta mozed sa nabavis na nasem trzistu ali treba ti definitivno tests za PH, test za Alcalininty,NO2 i No3, Test za Fosfate test za amoniu pa naravno i za slanost vode. Ako planisras sps i lps korale treba ti kalcijum test i magnezijum.
Sto se tice grijaca najbolje ti je da nabavis dva grijaca od 25w i to po mogucnosti od titanijuma-Stakleni moze da se razbije od stijene i da ti napravi cijelu havariju. Dva grijaca sa razlogom ako ti otkaze jedan imas drugi koji ce ponovo da odrzi temperaturu. Nemoj da zuris . Pripremi pjesak i kamenje i budi strpljiv sa cikliranjem. Ne stavljaj u pocetku ni ribe ni korale.Velika je mogucnost da nece prezivjeti. LED je definitivno osvjetljenje buducnosti. Posebno ako kako kazes da ti je prijatelj elektronicar moze da ti napravi led kontoler sa izlaskom i zalaskom sunca. Na taj nacin korali nece da dozivljavaju nikakav stres sa naglim paljenjem i gasenjem.