NH4-N značenje

Pitanje je sta se označava ovom oznakom NH4-N ?
Da li se misli na neko hemijsko jedinjenje ili na Azot koji potice od NH4+ jona?

Ovako piše na kesi:Aquasoil AMAZONIA: NH4-N 2.85mg /100g; NH4 2.21mg/100g.

Po ovome ispada da NH4+ ima manje nego samog Azota sto je nelogicno ako predpostavim da je to oznaka za Azot koji potice iz NH4..... ili ja ne razumem nomenklaturu ovakvog pisanja. :ebote:

Ni googlanje me nije ubedilo u odgovor s obzirom na ovu deklaraciju Aquasoila
 
To je samo glupi nacin izrazavanja koji se sve vise primenjuje. Nije to samo ovde slucaj, ima toga u izobilju i to bas kada su biljke u pitanju. To je neko GLUPO pravilo kod djubriva kada se izrazava njihov sastav.
Zar si zaboravio na fenomenalno izrazavanje K2O kada je u pitanju kalijum. Ti imas K2SO4 a izrazavas kao da je K2O

Tako je i sa ovime. To je napisano odakle dolazi azot.
Amonium nitrogen - recimo NH4NO3 ali moze i NH4Cl
Nitrate nitrogen - recimo K2NO3, NaNO3 ili bilo sta slicno tome.
 
To drugo mi bas nije jasno ali mislim da bi trebalo da bude organski azot ili mozda bas ovo drugo sto sam gore naveo NH4Cl. Mozda on nije sadrzan u amonium-nitrogen.
Sad si me bas zaitrigirao sa ovime pa cu da vidim ako mogu nesto da nadjem po tom pitanju.
Eh vi biljari :)
 
Znaci sad mi tek nije jasno. Koliko kapiram postoje ovi moguci joni u vodi:
NH4+ (+jednovalentan) , NO2-(-dvovalentan jon) , NO3- (-jednovalentan jon)
1)Kad kazes Nitrogen jel se to misli na atom azota N?
2)U kom oksidacionom stanju bi onda bio?
3)Da li postoji jon N- (-jednovalentan jon)?

NH4 kad kazes jonizovan NH4 me zbunjuje jer se valjda podrazumeva da je jonizovan. Kad nije jonizovan onda se valjda pise NH3 i podrazumeva se da nije jonizovan.

Ili hoces da kazes da se vrednost NH4-N odnosi na N atom potekao iz NH4 jona koji pripada nekoj soli ( NH4NO3 ili NH4Cl)
... a da se NH4 odnosi na N atom potekao iz amonijaka NO3 ali jonizovanog znaci NH4+?

Sad mi se bas zavrtelo:ebote:

Mislim izvini ali eto bas nesto imam alge na mozgu:|
 
Moje razumevanje je da je ukupna masa azotovih jedinjenja 2.8 nečega po nečemu, od čega je 2.2 nečega po nečemu azot u formi amonijuma.

Verovatno bi da su morali da urade kompletnu analilzu proizvođači to i uradili. Ovako su zalepili to što jesu, jer se akvaristi ionako najviše lože na amonijak i amonijum.

Uzgred, svi pomenuti na azotu bazirani joni su jednovalentni, neki u plusu, a neki u minusu. Molekuli azota su gas koji se ne može naći u nekoj bitnoj količini u tome što imaš.

Ako voda postane izraženije bazna, amonijum prelazi u amonijak...WIKI
 
Uzgred, svi pomenuti na azotu bazirani joni su jednovalentni, neki u plusu, a neki u minusu.http://en.wikipedia.org/wiki/Ammonium
Da eto vidis kontao kontao i napravio 2- jon. To sam se zezno.

Ali cini mi se po ovome sto si rekao da ni tebi nije bas jasno sta je pisac hteo da kaze. Mene ustvari zanima jednom recju sta realno sadrzi ta podloga a ne virtualno ili simbolicno. Kad to budem razumeo onda cu da predjem na te kncentracije koje pominju.

To da se biljari lože na amonijak, amonijum i ureeu je velika istinavaljam_se
 
Znaci sad mi tek nije jasno. Koliko kapiram postoje ovi moguci joni u vodi:
NH4+ (+jednovalentan) , NO2-(-dvovalentan jon) , NO3- (-jednovalentan jon)
1)Kad kazes Nitrogen jel se to misli na atom azota N?
2)U kom oksidacionom stanju bi onda bio?
3)Da li postoji jon N- (-jednovalentan jon)?

NH4 kad kazes jonizovan NH4 me zbunjuje jer se valjda podrazumeva da je jonizovan. Kad nije jonizovan onda se valjda pise NH3 i podrazumeva se da nije jonizovan.

Ili hoces da kazes da se vrednost NH4-N odnosi na N atom potekao iz NH4 jona koji pripada nekoj soli ( NH4NO3 ili NH4Cl)
... a da se NH4 odnosi na N atom potekao iz amonijaka NO3 ali jonizovanog znaci NH4+?

Sad mi se bas zavrtelo:ebote:

Mislim izvini ali eto bas nesto imam alge na mozgu:|


U hemiji kada kazes azot N onda bas i mislis na to, atom azota a ne molekul. Mi znamo da nema N nego N2 osim ako se ne radi o plazmi gde je sve jonizovano.
Oksidaciono stanje azota moze da se krece od -3 pa do +5 a to se lepo vidi kada znas o kom jedinjenju je rec. Valentnost azota je 5 jer on ima toliko elektrona koji mogu da grade veze a treba mu jos 3 da bi postao stabilan. Kako ce on to da resi to je vec drugo pitanje jer on ne mora da iskoristi svih 5 elektrona za vezu. To nije ni bitno u svemu ovome ali kad si vec pitao. I to se jos uvek menja, uvek nove ideje, saznanja i dokaza. Mozda ce ovo neko drugi bolje objasniti ko je sveziji sa hemijom od mene.

"NH4, jonizovan" sam napisao umesto NH4+. To je potpuno ista stvar i sasvim dobro si razumeo.

Opet da ti ponovim:

XXX - N oznacava da N dolazi iz nekog jedinjenja XXX. Mislim da to ne moze biti jasnije. Da ostavimo na stranu zasto se to pise tako a ne drugacije.

Druga stvar koju ti nikako ne kapiras je da sve te podloge su neka obogacena zemlja koja je nastala nekada davno raspadanjem organskih materija. To nije nista neobicno, to se desava svugde ali ova zemlja za podloge se ubira sa susnih mesta gde nije doslo do ispiranja minerala nastalih organskim raspadanjem. Te podloge sadrze vrlo puno humske kiseline, organskih materija i ko zna sta jos. Jednom recju to sada zovu humate. Da je doslo do ispiranja mi bi imali glinu jer bi se proces raspadanja zavrsio i sve sto je rastvorno bi otislo vremenom.

Sada ta tvoja podloga ima organskih materija a izmedju ostalog tu je i AMONIJAK. Taj podatak je i dat u toj tabeli kao NH4+ jer ti sve to imas u vodi pa je amonijak jonizovan.

Eto to je cela prica o toj podlozi i rekao sam ti vec da je jasno receno u tom tekstu da je u pitanju amonijak.

I sve bi bilo jednostavnije da si pogledao uputstvo za koriscenje: http://www.adana.co.jp/_e_Aqua_Soil/

Dobra stvar je sto si mene naterao da pogledam to i da nesto naucim valjam_se
 
XXX - N oznacava da N dolazi iz nekog jedinjenja XXX. Mislim da to ne moze biti jasnije. Da ostavimo na stranu zasto se to pise tako a ne drugacije.

Sad kad si to ovako napisao jasno mi je da je ovo bio kljuc zabune. Znaci jedno pisu kako treba (NH4) a drugo kako im se svidja (NH4-N):twisted:


I sve bi bilo jednostavnije da si pogledao uputstvo za koriscenje: http://www.adana.co.jp/_e_Aqua_Soil/
Nista mi to njihovo uputstvo nije pomoglo. Da nije tvog objasnjenja jos bih kontao.


Dobra stvar je sto si mene naterao da pogledam to i da nesto naucim valjam_se
Eto sad i ti Bobane mozes da se nadjes medju biljarima i da se osecas ravnopravnovaljam_se
 
Znaci jedno pisu kako treba (NH4) a drugo kako im se svidja (NH4-N):twisted:


Eto sad i ti Bobane mozes da se nadjes medju biljarima i da se osecas ravnopravnovaljam_se


Mislim da su namerno napisali NH4+ da bi bas bilo jasnije. Da je napisano NH4-N onda bi bilo logicno da je u pitanju nesto drugo, recimo sulfat, hlorid itd ako bi primenili isto pravilo pisanja.

A JOK, nema mene u biljarima, ribe su mi lepse :)